20 papročių ir prietarų apie kūdikius iš viso pasaulio

Mama su kūdikiu, Balis Polina_Kuzovkova | Shutterstock.com

Vaikelio gimimas visais laikais buvo svarbus ir džiaugsmingas įvykis, tad tikriausiai nieko keisto, jog jį lydi gausybė prietarų ir papročių. Siūlome paskaityti apie įdomiausius viso pasaulio papročius ir prietarus, linkinčius kūdikiams laimės.

1. Turkijoje gimdyvės dar ligoninėje gauna gėrimo, vadinamo lohusa serbeti. Tai cukrumi pasaldintas, cinamonu ir gvazdikėliais pagardintas bei raudonais maistiniais dažais nudažytas vanduo. Tikima, kad šis gėrimas gerina laktaciją ir padeda moteriai greičiau atgauti jėgas. Praėjus 20 dienų po gimdymo giminės ir artimieji atvyksta į palankynas, kurių metu taip pat yra vaišinami šiuo raudonu gėrimu.

2. Kai kuriose Anglijos dalyse vos gimusio vaikelio galvą iki šiol apiplauna romu. Manoma, kad tai atneš jam sėkmę.

3. Daugelyje Europos šalių egzistavo paprotys kūdikio lūpas patepti sviestu ir pabarstyti cukrumi - toks ritualas turėjo vaikui užtikrinti sotų, laimingą ir turtingą gyvenimą.

4. Senovės Romoje virš namo durų buvo kabinama alyvmedžio šakelė, jeigu gimė berniukas arba vilnonio audinio skiautė, jeigu gimė mergytė. O štai XVIII amžiaus Londone ant lauko durų rankenos buvo rišamas kaspinas - mėlynas, jeigu gimė berniukas arba rausvas, jeigu gimė mergytė.

5. Bulgarai turi tradiciją spjaudyti kūdikiui į veidą. Žinoma, šiuo metu dauguma žmonių tiesiog imituoja spjovimą. Manoma, kad jeigu pagirsi vaikelį, kad gražus, kad sveikas, tai velnias išgirs, ims pavydėti ir nuskriaus mažylį, tad geriau apspjauti vaiką, parodant, kad jis bjaurus.

Nakizumo festivalis Japonijoje

MAHATHIR MOHD YASIN | Shutterstock.com

6. Japonijoje vienerių metų sulaukę kūdikiai dalyvauja jau daugiau nei 400 metų organizuojamame verkimo festivalyje nakizumo. Du sumo imtynininkai glėbyje laikydami po kūdikį sustoja ringe ir laukia, kol kuris nors iš mažylių pravirks - pirmasis pravirkęs skelbiamas nugalėtoju. Japonijoje tikima, kad vaiko verksmas nubaido piktąsias dvasias, o garsus ir stiprus verksmas yra laikomas puikios sveikatos ženklu.

7. Mongolijoje stengiamasi vaikelį maitinti krūtimi kuo ilgiau. Idealus amžius nutraukti maitinimą yra ketveri. Tikima, kad tik tuomet vaikai užaugs stiprūs ir sveiki.

8. Žindymas yra itin vertinamas Brazilijoje, tad daugelis šeimų surengia ypatingą žindymo šventę. Jos metu motina žindo kūdikį, o šeimos nariai ir giminaičiai meldžiasi, sako palinkėjimus. Tikima, kad tai užtikrina sėkmingą žindymą, spartų vaikelio augimą bei stiprią sveikatą, tvirtą mamos ir kūdikio ryšį.

9. Vidurio Europoje buvo tikima, kad jeigu nukirpsi vaiko nagus anksčiau nei jam sukaks metai, tai jis užaugs vagimi.

10. Slavai tiki, kad geras ženklas, jeigu krikštijamas vaikas verkia. Manoma, kad tuomet jį apleidžia piktosios dvasios.

Auskarų vėrimas Indijoje

szefei | Shutterstock.com

11. Indijoje tarp pirmųjų ir penktųjų gyvenimo metu yra įprasta surengti ritualinį ausų vėrimą, vadinamą karnavedha. Tradiciškai ausys buvo veriamos tiek berniukams, tiek mergaitėms, tačiau šiais laikais auskarai dažniausiai veriami tik mergaitėms. Tikima, kad tai apsaugo vaiką nuo pikto ir padeda jam geriau girdėti šventas mintis. Taip pat manoma, kad pravertos ausys padeda vystytis mergaičių reprodukcinei sistemai, ateityje normalizuoja jų mėnesinių ciklą, užtikrina vaisingumą.

12. Indijoje kūdikio plaukų skutimas yra didelė ir svarbi ceremonija, vadinama mundan. Šventikas, atsižvelgęs į kūdikio gimimo dieną, parenka ceremonijai tinkamiausią dieną ir laiką. Jos metu šventikas arba vaiko tėvas nuskuta kūdikio plaukus (kartais paliekamas nedidelis plotelis, kuris, tikima, saugo vaiko atmintį ir protinius gabumus). Nuskusta vaiko galvytė apiplaunama šventu Gangos upės vandeniu ir ištepama ciberžolės bei sandalmedžio pasta, o plaukučiai paaukojami dievybėms. Tikima, kad su nuskustais plaukais pašalinamos visos praėjusių gyvenimų blogybės, apvaloma vaiko dvasia ir jis apsaugomas nuo pikto.

13. Šiaurės Korėjoje gimdyvės valgo labai daug jūros dumblių sriubos - tai puikus vitaminų ir mineralų šaltinis, tad tame nieko keisto, tačiau su tuo susijusi įdomi tradicija - tokia sriuba valgoma ir per gimtadienius, šitaip kasmet prisimenamos pirmosios vaikelio gimimo dienos.

Musulmoniška plaukų kirpimo ceremonija

Haziq Rahamat | Shutterstock.com

14. Pakistane ir kitose musulmoniškuose kraštuose naujagimio plaukai yra skutami aqiqah šventės metu, 7-ąją dieną po gimimo. Nuskusti plaukučiai yra pasveriami ir toks pats kiekis sidabro turi būti paaukotas vargstantiems. Tą pačią dieną taip pat įprasta aukoti galvijus, jų mėsą paruošti ir vaišinti bendruomenės narius, giminaičius. Tikima, kad tai apvalo kūdikį, paruošia jį tapimui musulmonu ir vaikeliui lemia laimingą bei turtingą gyvenimą.

15. Balyje ir Indonezijoje tikima, kad kūdikiai yra šventi ir su jais elgiamasi lyg su dievybėmis. Manoma, kad mažyliai dar nėra nutolę nuo dieviškojo prado iš kurio atėjo jų siela, tad 105 dienas po gimimo kūdikių kojos negali paliesti žemės, kad jų siela nesusiterštų.

16. Gajanoje kūdikio gimimas yra švenčiamas praėjus 9 dienoms po gimdymo. Šventės metu mama pirmą kartą po gimdymo išsimaudo, o giminaičiai ir svečiai kūdikiui dovanoja auksines apyrankes. Tikima, kad šios apyrankės nubaido piktąsias dvasias ir lemia laimingą gyvenimą.

17. Ekvadore egzistuoja tradicija gimdyti su vyro prakaitu permirkusiais marškiniais. Tikima, kad vyras turi žmonai duoti savo po sunkaus darbo prakaitu permirkusius marškinius, kurie jai suteiks jėgų gimdant ir užtikrins sklandų vaikelio atėjimą į pasaulį.

Moteris su kūdikiu Tibetas

Nickolai Repnitskii | Shutterstock.com

18. Tibete gimus kūdikiui prie namų durų pakabinamos dvi vėliavos. Pirmojo saugo naujagimį nuo pikto, o antroji pritraukia sėkmę. Tačiau oficialiai kūdikio gimimas yra švenčiamas po gimdymo praėjus trims dienoms - tuomet naujagimį ir gimdyvę aplanko giminės ir draugai su dovanomis. Įprastai dovanojami drabužiai, jakų sviestu pagardinta arbata, silpnas alkoholinis gėrimas iš miežių, mėsa, sūris.

19. Malaizijoje šeimos nariai, giminės ir artimiausi draugai pirmą kartą aplanko mėnesio sulaukusį kūdikį ir gimdyvę. Šventės metu valgomas tradicinis maistas, meldžiamasi ir linkima sveikatos bei laimės, o kūdikio galva yra švelniai liečiama su ciberžole sumaišytais ryžiais. Šis ritualas simbolizuoja apsivalymą ir pritraukia sėkmę.

20. Kinijoje kūdikio gimimas švenčiamas „Raudonų kiaušinių ir imbiero puotoje“. Ji organizuojama kūdikiui sulaukus pirmojo mėnesio. Tą dieną šeima, giminės ir artimieji susiburia, dovanoja dovanas kūdikiui bei vaišinasi raudonai nudažytais kiaušiniais ir marinuotu imbieru. Kiaušiniai simbolizuoja naują gyvybę, raudona yra sėkmės spalva, o imbieras valgomas pagerbiant gimdyvę - tikima, kad jis subalansuoja moters organizmą po gimdymo ir padeda jai greičiau atgauti jėgas.

Susiję straipsniai

Kūdikio galvos apimtis ir jos matavimas

Naujagimio galvos apimties matavimas – viena pirmųjų procedūrų, kurią gydytojai ar slaugės atliks jūsų gimusiam vaikeliui.

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Skelbimai

4,00 €
40 | 12 | M
5,00 €
5,00 €
19 | 11,6 cm