Pasas arba asmens tapatybės kortelė kūdikiui (1)

Lietuvos respublikos pasas ir lėktuvas ant pasaulio žemėlapio Alii Sher | Shutterstock.com

Lietuvoje teoriškai dar galima išsiversti su gimimo akto įrašą liudijančiu išrašu (primename, kad gimimo liudijimai nuo 2017 metų nebeišduodami), tai vykstant svetur būtinai reikia turėti pasą arba asmens tapatybės kortelę. Ką svarbu žinoti apie šių dokumentų išdavimo tvarką kūdikiams?

Ką reikia pirmiausia padaryti prieš užsakant asmens dokumentą kūdikiui?

Norint kūdikiui ar mažam vaikui užsakyti asmens dokumentą, reikės:

  • Apskaityti (gimus užsienyje) ar įregistruoti (gimus Lietuvoje) vaiko gimimą Civilinės metrikacijos skyriuje Lietuvoje.
  • Pasirinktam Migracijos departamento teritoriniam skyriui, Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai pateikti prašymą išduoti asmens dokumentą.

Kas gali pateikti prašymą išduoti asmens dokumentą kūdikiui?

1. Vienas iš tėvų. Jam reikia pateikti savo galiojantį asmens dokumentą.

2. Jeigu tėvai išsituokę:

  • tas iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta. Jis turi pateikti tai patvirtinančią teismo nutartį ir savo galiojantį asmens dokumentą;
  • kitas iš tėvų turi pateikti tėvo, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, rašytinį sutikimą (parašas turi būti patvirtintas notarine ar jai prilyginta tvarka, išskyrus atvejus, kai sutikimas parašomas Migracijos departamento įgalioto valstybės tarnautojo ar darbuotojo arba konsulinio pareigūno akivaizdoje), teismo nutartį ir savo galiojantį asmens dokumentą.

3. Globėjas. Jis turi pateikti globą patvirtinančius dokumentus ir savo galiojantį asmens dokumentą.

4. Socialinės globos įstaigos atstovas. Analogiškai jis turi pateikti tai patvirtinančius dokumentus ir savo galiojantį asmens dokumentą.

5. Kitas asmuo, jeigu kūdikiui ir vaikui iki 2 m. jau buvo išduotas asmens tapatybės dokumentas. Jeigu ankstesniuose punktuose išvardyti asmenys prašymo nepateikia, tai asmens tapatybės kortelė ar pasas gali būti išduotas ar pakeistas tarpininkaujant Valstybinei vaiko teisių apsaugos institucijai ar užsienio valstybės institucijai, atsakingai už vaiko teisių apsaugą. Atkreipiame dėmesį, kad šiame dokumente turi būti nurodytos priežastys, dėl kurių nei vienas iš tėvų, nei globėjas negali pateikti prašymo išduoti asmens dokumentą ir kitų būtinų dokumentų, ir įvardytas vaiko interesams atstovaujantis asmuo, kuris ir teiks prašymą, pateikdamas Valstybinės vaikų teisių apsaugos tarnybos tarpininkavimo raštą, savo galiojantį asmens dokumentą ir keičiamą vaiko asmens dokumentą.

Visi šie asmenys, taip pat vaiko tėvų arba globėjų įgalioti asmenys ar kiti teisėti atstovai gali ir atsiimti pagamintą vaiko asmens dokumentą, o asmens tapatybės kortelė tali būti išsiunčiama registruotąja pašto siunta į namus.

Ar prašymą dėl asmens dokumento gamybos kūdikiui galima pateiki ir internetu?

Prašymą išduoti asmens dokumentus kūdikiams ir vaikams iki 2 m. galima pateikti tik atvykus į Migracijos departamento teritorinius skyrius, per Lietuvos migracijos informacinę sistemą (MIGRIS) prašymai nėra priimami.

Tačiau taupant laiką ir siekiant išvengti eilių galima iš anksto rezervuoti vizito laiką. Tai padaryti galima interneto svetainėje migracija.lt.

Užsisakyti asmens dokumentą galima neatsižvelgiant į deklaruotą gyvenamąją vietą

Jeigu artimiausiame migracijos padalinyje yra didelės eilės ir norint užsisakyti dokumentus tektų ilgai laukti vizito, galite paieškoti tinkamesnio laiko kitų miestų padaliniuose (t.y. nėra svarbu, kur yra deklaruota jūsų ar jūsų vaiko gyvenamoji vieta).

Užsakant asmens dokumentus vaikams iki 2 m. galima pateikti savo nuotraukas

Teikiant prašymą išduoti asmens dokumentą kūdikiams ir vaikams iki 2 m. jų kartu vežtis nebūtina.

Jei vaikas užsakant asmens dokumentą nedalyvauja, Migracijos departamento teritorinio skyriaus specialistams reikia pateikti dvi atspausdintas vienodas ir būtinai vaiko amžių atitinkančias nuotraukas. Jos gali būti darytos fotostudijoje arba namuose.

Dauguma fotostudijų taip pat teikia namuose darytų nuotraukų paruošimo dokumentams paslaugas, t.y. jums tereikia patiems namuose nufotografuoti kūdikį ir elektroniniu paštu atsiųsti ar laikmenoje atnešti nuotraukas fotostudijai ir sutartu laiku atsiimti jas jau sutvarkytas ir atspausdintas.

Kokie reikalavimai taikomi pačių fotografuotoms vaiko nuotraukoms?

Tinkama ir netinkamos vaiko nuotraukos dokumentams
LuckyStep | Shutterstock.com

Nufotografuoti kūdikį ir mažą vaiką – labai sudėtinga, todėl jei neįmanoma išvengti veido atvaizdo išplaukimo ar iškraipymo mažų vaikų nuotraukose, tad joms taikomi ne tokie griežti reikalavimai kaip suaugusiųjų nuotraukoms.

Leidžiama, kad veido atvaizdas nuotraukoje būtų mažesnis, tačiau atstumas nuo smakro iki viršugalvio bet kuriuo atveju privalo būti didesnis kaip 25 mm.

Nuotraukoje vaikas turėtų būti atsimerkęs ir žiūrėti tiesiai, t.y. nebūti pasisukęs šonu ar palenkęs galvos. Pageidautina, kad burnytė nebūtų praverta.

Nuotraukos fonas turėtų būti šviesus, be pašalinių daiktų.

Mažą, dar nesėdintį kūdikį patogiausia nufotografuoti paguldytą ant lovos, apklotos balta paklode ar baltu pledu. Sėdintį kūdikį patogu fotografuoti pasodintą į maitinimo kėdutę, pastatytą prie baltos sienos.

Daugiau informacijos apie reikalavimus kūdikių ir mažų vaikų nuotraukoms užsakant asmens tapatybės dokumentus galima rasti šiame puslapyje.

Vaikai nuo 2 m. užsakant asmens dokumentus jau turi dalyvauti, jie taip pat vietoje bus nufotografuojami: savo darytų nuotraukų pristatyti negalima.

Išimtis: jeigu vaikas turi negalią, Migracijos departamento teritorinio skyriaus padalinio darbuotojas su mobiliąja biometrinių duomenų registravimo įranga atvyksta į namus. Tačiau tokiu atveju negalima užsisakyti dokumentų gamybos skubos tvarka (per 1 ar per 5 d.).

Kada reikėtų užsakyti asmens dokumentus kūdikiui?

Jei planuojate kelionę, dokumentų gamybos neatidėkite paskutinei minutei. Turėkite omenyje, kad bendrąja tvarka dokumentai pagaminami tik per 1 mėn. Taigi, pasą arba tapatybės kortelę užsakykite likus daugiau nei mėnesiui iki numatomos kelionės.

Turėkite omenyje, kad jei kūdikiui išduodamas pirmasis asmens dokumentas, gali tekti svarstyti vaiko pilietybės klausimą, o tai trunka iki 3 mėn. Tačiau jeigu abu tėvai yra LR piliečiai ir gyvena Lietuvoje, pilietybės patvirtinimas ir asmens dokumentų gamyba neturėtų užtrukti ilgiau nei 1 mėn.

Svarbu

Atkreipkite dėmesį, kad didžiuosiuose miestuose vizito gali tekti palaukti 2-3 savaites, tad bendras dokumentų gamybos laikas gerokai išsitęs. Jeigu nerandate jums tinkamo vizito laiko savo mieste, galite jo paieškoti kitų miestų skyriuose - užsisakyti asmens dokumentą galima neatsižvelgiant į deklaruotą gyvenamąją vietą.

Kiek laiko galioja asmens dokumentai ir kada jau reikia suskubti juos keisti?

Vaikams iki 5 m. tiek pasas, tiek ir asmens tapatybės kortelė galioja tik 2 metus.

Kai kurios šalys reikalauja, kad pasas po atgalinės kelionės datos dar galiotų 3 arba 6 mėn. Tad teoriškai asmens tapatybės dokumentą gali tekti keisti jau praėjus 1,5 metų po jo išdavimo.

Kiek kainuos paso arba asmens tapatybės kortelės gamyba kūdikiui?

Vaikams iki 18 m. valstybės rinkliava už vieno iš asmens dokumentų (pasirinktinai) išdavimą ar keitimą bendra tvarka per 1 mėn. yra sumažinama 50 proc. (tokiu atveju kortelės kaina – 4,3 Eur, o paso – 21,5 Eur). Jei užsisakysite ir pasą, ir kortelę, už vieną iš šių dokumentų teks mokėti visą kainą.

Kūdikiams, kuriems asmens tapatybės dokumentas yra keičiamas, o ne gaminamas naujas, asmens dokumentai gali būti išduoti skubos tvarka per 1 ir 5 dienas. Tokiu atveju paslauga kainuos brangiau – atitinkamai 31,60 ir 19,60 Eur už asmens tapatybės kortelę ir 71 bei 57 Eur už pasą.

Pasas arba asmens kortelė (pasirinktinai) nekainuoja kūdikiams, kuriems nustatyta globa arba rūpyba, neįgalumas, stacionarių globos namų auklėtiniams.

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Amaja666 prieš 11 mėn.

    Kur galima rasti ta teismo nutarti? Nes parodziau teismo sprendima kur buvo parasita kad vaikas liko givent su manim, bet jiem netiko.