Pėdų mankšta plokščiapėdystės prevencijai ir gydymui (su nuotraukomis)

Kristina Bessolova | Shutterstock.com

Vaikų pėdų forma formuojasi iki maždaug 6-7 metų amžiaus: vos gimę kūdikiai yra plokščiapėdžiai (vadinamoji fiziologinė plokščiapėdystė), vėliau pėdos forma keičiasi, formuojasi pėdos skliautas.

Kad vaikas išvengtų įgytos plokščiapėdystės, be kita ko galite mažylio pėdutes stiprinti specialiais pratimais. Šie pratimai gan universalūs ir saugūs, tad gali būti naudojami tiesiog kaip žaidimai.

Pratimai plokščiapėdystės prevencijai

Pratimus reikėtų atlikti basomis kojomis, geriausia kasdien, pratimams skiriant apie 10-15 min.

Galima vieną dieną atlikti keletą pasirinktų pratimų, kitą dieną – jau kitus pratimus.

Jeigu mankštos metu vaikas jaučia nemalonius simptomus (skausmą, tempimą, traukia mėšlungis), pratimą nutraukite, švelniai pamasažuokite, palankstykite vaiko pėdas, pirštus.

1 pratimas. Vaikščiojimas skirtingais būdais

Plokščiapadystės gydymo pratimai: vaikščiojimas ant išorinių pėdų pusių Robert Przybysz | Shutterstock

Paprašykite vaiko pavaikščioti skirtingais būdais – ant pirštų galų, ant kulnų, ant išorinių pėdos kraštų.

2 pratimas. Kojų pirštukų lankstymas

Plokščiapadystės gydymo pratimai: pirštukų lankstymas smėlyje Natee K Jindakum | Shutterstock

Vaikas patogiai stovi, kojos pečių plotyje. Paprašykite vaiko pakelti ir nuleisti visus kojų pirštus, pakelti tik didįjį pirštą, pakelti visus pirštus išskyrus didįjį (pastarasis pratimas, tikėtina, nepavyks, tačiau pėda puikiai stiprėja tik bandant), stipriai suspausti ir suriesti kojų pirštus.

Pirštus labai naudinga (ir malonu!) lankstyti smėlyje. Lankydamiesi paplūdimyje paprašykite vaiko kojų pirštais pabandyti suimti kuo daugiau smėlio, pirštais iškasti ir užkasti duobutę.

3 pratimas. Pėdučių masažas kamuoliuku

Plokščiapadystės gydymo pratimai: Pėdučių masažas kamuoliuku Victoria 1 | Shutterstock

Vaikas patogiai sėdi ant kėdės ir pėdomis remiasi į grindis. Po vaiko pėda pakiškite kamuoliuką ar volelį. Vaikas turi pėda ritinėti kamuoliuką, pakelti jį suspaudus abiem pėdomis ir sviesti tolyn nuo savęs.

Pratimui atlikti idealiai tiktų specialus kamuoliukas ar volelis grublėtu, nelygiu paviršiumi. Jų galite įsigyti didesniuose prekybos centruose, sporto arba ortopedinių prekių parduotuvėse. Tiks ir šunims skirtas kamuoliukas.

4 pratimas. Audinio lankstymas pėdutėmis

Plokščiapadystės gydymo pratimai: Audinio lankstymas pėdutėmis Robert Przybysz | Shutterstock

Vaikas patogiai sėdi ant kėdės ir pėdomis remiasi į grindis. Ant žemės patieskite minkštą, pakankamai storą audinio skiautę (tiks mažas rankšluostis, virtuvinė šluostė). Vaiko užduotis – kojų pirštais ir pėdomis suglamžyti ir ištiesinti audinį.

5 pratimas. Smulkių daiktų suėmimas kojų pirštukais

Plokščiapadystės gydymo pratimai: Smulkių daiktų suėmimas kojų pirštukais Microgen | Shutterstock

Vaikas patogiai sėdi ant kėdės arba stovi. Šalia paberkite smulkių žaisliukų (atkreipkite dėmesį, kad juose nebūtų išsikišusių, įdurti galinčių detalių), pieštukų ir padėkite dėžutę. Vaiko užduotis – pėdomis suimti daiktus ir juos perkelti į dėžutę.

6 pratimas. Stovėjimas ant masažinio balansinio puskamuolio

Plokščiapadystės gydymo pratimai: Stovėjimas ant masažinio balansinio puskamuolio Microgen | Shutterstock

Naudokite masažinius pėdų kamuolius, kurių viena pusė plokščia, kita – apvali. Ant šių kamuolių vaikui naudinga pastovėti, patrepsėti.

Vaikas turėtų stengtis iš pradžių stovėti visa pėda, tuomet tik jos išorine ar vidine dalimi, labiau remiantis pirštais ar kulnais. Vaikas gali žingsniuoti nuo vieno kamuoliuko ant kito.

Šių kamuolių rasite didesniuose prekybos centruose, sporto arba ortopedinių prekių parduotuvėse.

7 pratimas. Vaikščiojimas ortopediniu kilimėliu

Plokščiapadystės gydymo pratimai: Vaikščiojimas ortopediniu kilimėliu AnastasiaNi | Shutterstock

Skirtingo grublėtumo ortopedinio kilimėlio dalys masažuoja vaiko pėdas, sustiprina jų raumenis, gerina koordinaciją.

Šių kilimėlių galite įsigyti ortopedinių prekių parduotuvėse.

Vietoje kilimėlio tiks ir namuose turimos priemonės – ant grindų ar padėklo paberkite įvairaus smulkumo kruopų (pavyzdžiui, smulkių sorų ir didesnių pupų), karoliukų, pieštukų ir pan.

Svarbu

Jei plokščiapėdystė yra pažengusi ir sukelia skausmus, reikėtų kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų plokščiapėdystės priežastis ir parinktų tinkamą gydymo būdą, įskaitant ir kineziterapinius pratimus.

Susiję straipsniai

Vaikų ir suaugusiųjų alergija dulkių erkutėms

Dulkių erkutės – mūsų aplinkoje gyvenantys mikroskopiniai voragyviai – kelia grėsmę sveikatai, sukelia alergijas ir netgi astmą.

Sinusitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sinusitą išduoda spaudimas, skausmas kaktos, nosies bei akių srityje. Sinusitas – viena dažniausiai pasitaikančių slogos komplikacijų.

Ar vaikams profilaktiškai duoti vaistų nuo kirmėlių?

Žarnyno parazitais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio amžiaus vaikai, tad kartais pasigirsta rekomendacijų vaikams profilaktiškai duoti vaistų.