PENTAXIM penkiavalentė vakcina (6)

onair | Shutterstock.com

Vaistinis preparatas „Pentaxim“ yra kombinuota vakcina. „Pentaxim“ naudojamas vaikų skiepijimui nuo penkių ligų: difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito ir B tipo Haemophilus influenzae infekcijos.

PENTAXIM vakcinos sudėtis

Vienoje „Pentaxim“ vakcinos 0,5 ml dozėje yra:

  • Difterijos anatoksinas, adsorbuotas ant aliuminio hidroksido;
  • Stabligės anatoksinas, adsorbuotas ant aliuminio hidroksido;
  • Bordetella pertussis (kokliušą sukeliančios bakterijos) antigenai, adsorbuoti ant aliuminio hidroksido: anatoksinas, filamentinis hemagliutininas;
  • Inaktyvuoti poliovirusai: 1-ojo, 2-ojo ir 3-iojo tipo;
  • B tipo Haemophilus influenzae polisacharidas, konjuguotas su stabligės baltymu.
  • Pagalbinės medžiagos: sacharozė, trometamolis, hanks terpė (be fenolio raudonojo), acto rūgštis ir/arba natrio hidroksidas (pH sureguliuoti), formaldehidas, fenoksietanolis; tirpiklis injekcinis vanduo.

Kada nerekomenduojama skiepyti arba rekomenduojama atidėti skiepijimą „Pentaxim“ vakcina

Skiepijimą reikėtų atidėti iki gydymo pabaigos, jeigu:

  • Vaiko imuninė sistema yra susilpnėjusi arba vartojama ją slopinančių vaistų (jeigu vaikas serga lėtinį imuninės sistemos nepakankamumą sukeliančiomis ligomis (pvz., yra užsikrėtęs ŽIV), vakcinos poveikis, tikėtina, bus silpnesnis, tačiau skiepyti vis tiek rekomenduojama);
  • Vaikas karščiuoja, serga ūmine liga.

Skiepyti šia vakcina ir tolimesnėmis jos dozėmis reikėtų atsargiai ir po skiepo ypač įdėmiai stebėti būklę, jeigu:

  • Paskiepijus šia, kitomis šios vakcinos komponentų turinčiomis vakcinomis, bet kuriomis kitomis vakcinos pasireiškė šalutiniai poveikiai. Dažniausiai pasireiškia šie šalutiniai poveikiai: aukšta temperatūra; kolapsas ar šoko būsena; nepaliaujamas, nenuraminamas verksmas ir kt.;
  • Vaikui anksčiau yra pasireikškę febriliniai traukuliai, nesusiję su skiepais. Šių vaikų kūno temperatūrą reikėtų periodiškai matuoti 48 val. po skiepijimo, vartoti vaistus nuo karščiavimo;
  • Vaikui nustatyta trombocitopenija (trombocitų skaičiaus sumažėjimas) ar kiti kraujavimo sutrikimai (būtinai informuokite gydytoją apie greitai, lyg „iš niekur“ atsirandančias mėlynes, blogai gyjančias žaizdas, kraujavimą iš nosies ir pan.);
  • Vaikas yra gimęs per anksti. Ypač anksti gimusių vaikų kvėpavimo takai dar nėra subrendę, todėl būtina atsižvelgti į galimą apnėjos (kvėpavimo sustojimo) riziką. Ankstukus rekomenduojama skiepyti, tačiau reikia 48-72 val. po skiepo stebėti jų kvėpavimą.

Prieš skiepijant reikia įvertinti skiepijimo naudos ir žalos santykį bei priimti sprendimą dėl skiepijimo arba ne, jeigu:

  • Vaikui yra pasireiškę nefebriliniai traukuliai (traukuliai, kurių priežastis nėra karščiavimas);
  • Paskiepijus vakcina, kurios sudėtyje yra stabligės anatoksino, pasireiškė rachialinis neuritas ir Guillain-Bare sindromas.

Skiepyti negalima, jeigu:

  • Vaikas yra alergiškas bet kuriai „Pentaxim“ vakcinos sudedamajai medžiagai arba vienam iš neaptinkamų gamybos proceso likučių (glutaraldehidui, neomicinui, streptomicinui ir polimiksinui B);
  • Vaikui nustatyta progresuojanti encefalopatija (neurologinė liga);
  • Vaikui pasireiškė encefalopatija (neurologinė liga) per 7 paras po ankstesnio skiepijimo vakcina, kurios sudėtyje yra kokliušo antigenų (visos ląstelės ar neląstelinė vakcina).

Skiepijant šia, kaip ir bet kuria kita vakcina, gydytojas turi būti pasirengęs suvaldyti ypač retą ir pavojingą anafilaksinę reakciją.

Kaip skiepijama „Pentaxim“ vakcina

„Pentaxim“ vakcinos paruošimas

„Pentaxim“ vakcina turi būti laikoma šaldytuve - 2–8°C temperatūroje.

„Pentaxim“ vakciną sudaro dvi dalys:

  • flakonas su baltais b tipo Haemophilus influenzae konjugato milteliais;
  • 0,5 ml tūrio balkšva, drumsta injekcine suspensija užpildytas švirkštas. Jame yra sudėtinė difterijos, stabligės, kokliušo ir poliomielito vakcina. Švirkštas gali būti su prijungta arba su atskira adata.

Sveikatos priežiūros specialistas turi uždėti adatą ant švirkšto (jeigu švirkštas be adatos), švirkšte esantį tirpalą sušvirkšti į flakoną ir labai gerai pakratyti iki kol flakone esantys milteliai ištirps.

Skiepijimui paruošta vakcina yra balkšva, drumsta.

„Pentaxim“ vakcinos skiepijimas

Skiepijimui paruošta „Pentaxim“ vakcina turi būti nedelsiant suleidžiama.

Skiepijimo vieta turi būti dezinfekuojama. Prieš duriant reikia kelias akimirkas palaukti, kad nugaruotų dezinfekcinės medžiagos (drauge su vakcina patekusios į organizmą, jos gali susilpninti vakcinos veikimą).

Vakcina turi būti suleidžiama į raumenis. Rekomenduojama suleisti į priekinį šoninį šlaunies paviršių (vidurinis trečdalis). 

„Pentaxim“ vakcina negali būti skiepijama į odą arba į kraujagyslę!

Kokios reakcijos tikėtis po skiepijimo „Pentaxim“?

Po šio skiepo, kaip po kitų injekcijų, vaikas gali būti irzlesnis (pasireiškia apie 15% paspiepytųjų „Pentaxim“), injekcijos vieta gali parausti (apie 11%) ir sukietėti (apie 15%). Šie nemalonūs pojūčiai dažniausiai pasireiškia per 48 val. ir gali tęstis 48-72 val. Jie po truputį išnyksta savaime, jokio gydymo taikyti nereikia.

Rečiau pastebimas didesnis mieguistumas, apetito stoka, virškinimo sutrikimai (viduriavimas, vėmimas), karščiavimas.

Itin retai, fiksuojant tik pavienius atvejus, pasireiškia febriliniai ar nefebriliniai traukuliai, hipotonijos ir sumažėjusios reakcijos į dirgiklius, bėrimai, eritrema, dilgėlinė, labai dideli patinimai injekcijos vietoje, stiprios ir staigios alerginės reakcijos.

Pilną šalutinių poveikių sąrašą galite rasti informaciniame „Pentaxim“ skiepo lapelyje.

Jeigu turite bent menkiausią įtarimą, kad vakcina galėjo sukelti vieną iš išvardintų arba kitokį nepageidaujamą poveikį, nedelsiant kreipkitės į gydytoją!

VVKT skatina apie patirtą nepageidaujamą poveikį pranešti į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą. Pranešti apie šalutinį poveikį galite ir patys, ir jūsų gydytojas.

Susiję straipsniai

Skiepai nuo vėjaraupių

Vėjaraupiai – užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (tas pats, kuris atsakingas ir už lūpų pūslelinę).

Skiepai nuo erkinio encefalito

Kasmet Lietuvoje erkiniu encefalitu suserga daugiau nei 400 žmonių. Šios ligos komplikacijos – ypač sunkios, todėl rekomenduojama skiepytis.

Rotavirusinės infekcijos vakcina (RV)

Lietuvoje naudojami vaistiniai preparatai „RotaTeq“ (reikalingos trys dozės) ir „Rotarix“ (reikalingos dvi dozės).

Naujausi komentarai

  1. Women. prieš 2 m.

    Nedidelis kiekis, taip Beje ir Jusu organizmo metaboliniu procesu salutinis produmtas yra formaldehidas

  2. User has not uploaded an avatar
    Delfina. prieš 2 m.

    vaikui po šių skiepų savaitė laiko temperatūra,vangumas, bėrimas.. kai buvo sveikas ir guvus, dabar vangus ir gydymas pagal gydytojus-skysčiai... Nesieja su vakcina, nors akivaizdu, kad tai yra nuo šios vakcinos.

  3. Amadra
    Amadra prieš 2 m.

    Delfina. parašė:
    vaikui po šių skiepų savaitė laiko temperatūra,vangumas, bėrimas.. kai buvo sveikas ir guvus, dabar vangus ir gydymas pagal gydytojus-skysčiai... Nesieja su vakcina…

    Gal ir nuo vakcinos, bet poliomielitas ar kokliusas temperatura ar vangumu neapsiriboja. Bet jeigu taip ilgai temperatura laikosi, prasyciau seimos gydytojo issamesnio istyrimo.

  4. maniux
    maniux prieš 4 mėn.

    Po šios vakcinos vaikas 4 paras karščiavo iki 39,5-39,7. Žodžiu, sveikas vaikas po vakcinos buvo ligonis - irzlumas, neramumas, aukšta temperatūra.

  5. Amadra
    Amadra prieš 4 mėn.

    maniux parašė:
    Po šios vakcinos vaikas 4 paras karščiavo iki 39,5-39,7. Žodžiu, sveikas vaikas po vakcinos buvo ligonis - irzlumas, neramumas, aukšta temperatūra.

    Tokia reakcija normali. Man irgi sirdi skaudejo, kad blogai jauciasi. Bet pacios ligos daaaaaug baisesnes.