Pincetinis griebimas – itin svarbus kūdikio įgūdis

Smulkiosios motorikos ir pincetinio griebimo lavinimas. Vaikas veria adatą į karoliuką Ievgeniia Shugaliia | Shutterstock.com

Pincetinis griebimas, kai kūdikis geba kažką suimti nykščiu ir smiliumi (rodomuoju) pirštais – vienas iš kelių svarbiausių pirmųjų gyvenimo metų pabaigos įgūdžių. Pradėdamas nuo nekoordinuotų judesių, ilgainiui kūdikis smiliumi išmoks pačiupti net ir labai smulkius daiktus, tad tėvams teks tapti atidesniems ir dar geriau ištirti namų erdves, nes kūdikis jau gebės daiktus kišti į burną.

Pincetinis griebimas – kas tai?

Pincetinis griebimas – veiksmas, kurį atliekame suspaudę nykščio ir rodomojo pirštų galiukus. Jis svarbus, kai mažylis nori paimti pirštukais smulkų žaislą, uogą ir kt., vėliau, jau paaugus – laikyti piešimo ar rašymo priemonę, naudotis kompiuterio pele ar užsisagstyti sagas.

Pincetinis griebimas rodo, kad kūdikio smulkiosios motorikos įgūdžiai jau gana gerai išvystyti. Tam reikia jėgos, geros rankų ir akių koordinacijos.

Šis veiksmas atspindi gerą smegenų ir raumenų koordinaciją, o jei mažyliui yra daugiau nei metai, tačiau jis dar nemoka daiktų paimti pirštais, tai gali būti interpretuojama kaip vėluojančios raidos požymis.

Kada kūdikiai išmoksta pincetinio griebimo?

Įprastai kūdikiai šį svarbų įgūdį išsiugdo nuo 9 iki 12-ojo gyvenimo mėnesio, nors gali išmokti kažką sugriebti anksčiau arba vėliau, nes kiekvienas kūdikis yra unikalus.

Šis įgūdis pradeda vytytis bene sparčiausiai, kai kūdikis pradeda valgyti savarankiškai ir smulkius daiktus ar maisto gabaliukus stengiasi sugriebti ne visu delnu, bet pirštais.

Griebimo etapai

  • Pirmasis ankstyvasis etapas – delninis griebimas. Kūdikis pritraukia pirštus delno link, pirštais apglėbdamas daiktą
  • Antrasis etapas – apatinis pincetinis sugriebimas, kai daiktus kūdikis paima pirštų pagalvėlėmis (įprastai apie 7–9 mėn.).
  • Trečiasis etapas – griebimas pirštų galiukais, arba tikrasis pincetinis griebimas (9–12 mėn.). Kūdikis gali paimti dar smulkesnius, plonesnius daiktus ar maisto gabalėlius, įsidėti juos į burną.

Kaip lavinti pincetinio griebimo įgūdį?

Leiskite pažaisti su smulkiais daiktais, tik būkite labai atsargūs. Priešais kūdikį padėkite įvairaus dydžio smulkius daiktus ir stebėkite, kaip jis bando juos paimti. Tinka plastikinės žaidimų monetos, sagos ir kt. Tiesa, kūdikiai viską deda į burną, tad visada būkite šalia ir stebėkite, kad kūdikis nenurytų kažkokio daikto ar juo nepaspringtų.

Žaidimų idėjų rasite čia:

Duokite smulkių / smulkintų kūdikiui tinkamų maisto produktų. Puikiai tiktų konservuoti ar virti kukurūzai, avinžirniai, pupelės, virtų morkų, sūrio, duonos, vaisių gabaliukai, uogos ir kt. Kai kūdikis bus jau gerokai įgudęs, po gabalėlį maisto galite įdėti į kiaušinių dėklą: jam teks pasitelkti dar daugiau įgūdžių.

Pincetinio griebimo lavinimui pasitarnauja BLW:

Žaislai įgūdžiui lavinti. Pincetiniam griebimui lavinti puikiai tiks kaladėlės, medinės dėlionės, kur reikia į formelę įstatyti paveikslėlį, įvairios rūšiuoklės ir t. t. Drauge su kūdikiu junkite kaladėles, statykite figūras ar statinius, po to sudėkite jas į dėžutes ar krepšelius, kad kūdikis norėtų kaladėles išimti. Leiskite kūdikiui žaisti su įvairaus dydžio žaislais ir kamuoliukais.

Piešimo ir rašymo priemonės, stalo įrankiai. Duokite kūdikiui jo smulkioms rankutėms pritaikytų kreidelių ar flomasterių, plastikinį šaukštą ar šakutę. Viskas, kas laikoma tarp pirštų, gali padėti vaikui lavinti pincetinio griebimo įgūdžius.

Ką daryti, jei kūdikis daiktų neima pirštukais?

Kūdikio raidos etapai, tarp jų – ir pincetinis griebimas – reiškia tinkamą motorikos vystymąsi. Jei 8 12 mėn. kūdikis nerodo jokio susidomėjimo ir noro imti daiktus, maistą, pasitarkite su gydytoju.

Gydytojas rekomenduos specialias terapijas, o ergoterapeutas gali individualiai dirbti su vaiku bei paskatinti raidą. Jis taip pat gali pamokyti tėvus, kaip skatinti kūdikį pradėti imti daiktus pirštais.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.