Pirmieji kūdikio dantukai: dėl jų nemiegoti gali visa šeima

Kūdikiui dygsta dantys, kramto kramtuką forsiba | Shutterstock.com

Pirmieji pieniniai dantukai – tai įvykis, kurį privalu pažymėti mažylio atsiminimų albume. Vis dėlto šis laikotarpis gali būti nelengvas: mažylis gali būti irzlus, atsisakyti bet kokio maisto ir, sudėtingiausia, nesugebėti bent kiek ramiai pamiegoti naktį. O juk naktinis poilsis būtinas ne tik jam, bet ir jo tėveliams, ar ne?

Taigi kokie požymiai gali informuoti apie besikalančius pieninius dantukus ir kokiais būdais būtų galima palengvinti šį visiems šeimos nariams (taip taip, ne tik mažyliui) nelengvą laikotarpį?

Plačiau skaitykite:

Kone visi vaikai dygstant dantims jaučia nepatogumus

Pirmųjų dantukų dygimas jaunus tėvelius gali visiškai išmušti iš vėžių, nes iš kur jiems žinoti, kad tai – pirmieji dantukai, jei dar niekada neteko susidurti su jų dygimo požymiais? Kai kurie vaikai nėra pernelyg irzlūs, tačiau, apmaudu, tai – gana retas atvejis.

Dauguma mažylių pieninių dantukų dygimo laikotarpiu jaučia didesnius ar mažesnius nepatogumus: juk besikalantys pieniniai dantukai turi praplėšti dantenas ir užimti jiems priklausančią vietą žandikaulyje.

Kokie požymiai informuoja apie dantų dygimą?

Apie dantų dygimą gali informuoti šie požymiai:

  • paraudusios, patinusios ir jautrios dantenos dantų dygimo vietoje;
  • padidėjęs kūdikio noras kišti į burną ir graužti įvairius daiktus, kandžiotis ir pan.;
  • pagausėjęs seilėtekis ir dėl to ant odelės atsirandantys bėrimai;
  • padidėjęs irzlumas ir verksmingumas; sutrikęs apetitas ir miegas.
  • žindomas mažylis gali kandžioti krūtį, o iš buteliuko maitinamas – įnirtingai graužti žinduką.
  • vienas įprastesnių dantų dygimo požymių – verksmingumas užsigavus jautrias ir skausmingas dantenas.

Pieninių dantų dygimo laikotarpiu gali pasireikšti tam tikri negalavimai

Pieninių dantų dygimo laikotarpiu gali pasireikšti ir nedidelis karščiavimas. Visgi sloga, kosulys, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas ir panašūs simptomai jau tikriausiai yra ne dantų dygimo, o kokios nors ūminės infekcijos požymiai.

Taigi tėveliai ar kiti vaikelį globojantys asmenys turėtų būti labai atidūs ir „nenurašyti“ rimtesnių sveikatos sutrikimų tik dantų dygimui. Apskritai, kai tik kyla kokių nors abejonių dėl mažylio sveikatos, visuomet geriau pasitarti su jo gydytoju, nei nedaryti nieko. Juk mažyliai jaučia tėvų nerimą, o tai gali tik dar labiau apsunkinti jau ir taip nelengvą etapą.

Kaip padėti vaikui lengviau iškęsti nemalonų dantų dygimą?

Viena veiksmingiausių priemonių dantų dygimo sukeliamam diskomfortui mažinti – šalčio terapija. Vertėtų išmėginti atšaldytus kramtukus, nes jie padeda ne tik sumažinti vietinį dantenų uždegimą, bet ir masažuoja jautrias, skausmingas, patinusias, karštas dantenas.

Jei mažylis jau valgo įvairesnį maistą, tai puikiai tiks šaldytuve palaikytas nesaldus riestainis ar vėsesnis jogurtas. Šaldymo kameroje galima palaikyti ir natūralaus audinio skiautelę, vėliau ja švelniai perbraukti, pamasažuoti jautrias mažylio dantenas.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Bronchinė astma vaikui: priežastys, simptomai ir gydymas

Daugumai astma sergančių vaikų pirmieji ligos simptomai pasireiškia sulaukus 5-ojo gimtadienio.

Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras)

Klubų displazijos gydymui naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).