Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Beveik visos merginos ir moterys yra girdėjusios priešmenstruacinio sindromo (PMS) terminą. PMS pasireiškia įvairiais simptomais, apimančiais tiek fizinę, tiek ir emocinę būklę. Tačiau mažai kas žino priešmenstruacinio disforinio sindromo / sutrikimo, arba PMDS (angl. PMDD), sąvoką. Pastarojo simptomai – gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.
Didžiausia tikimybė, kad pasireikš PMDS, kyla 20–30 metų merginoms. Nieko nedarant šis sutrikimas gali varginti kiekvieno mėnesinių ciklo metu iki pat menopauzės.
PMDS, kartais trunkantį net iki 2 sav., moterys įvardija kaip nenorą nieko veikti, abejingumą, troškimą nuo visų ir visko atsiriboti, susierzinimą, konfliktus, liūdesį ir kitas neigiamas emocijas. Taip pat PMDS būdingi ir fiziniai simptomai.
PMS ar PMDS: kuo skiriasi?
Akivaizdžiausias skirtumas – jog PMDS yra sunki PMS forma. Nustatyta, kad PMDS vargina maždaug 3–8 proc. moterų. Palyginimui, bent vieną PMS simptomą pajunta apie 50–90 proc. vaisingo amžiaus moterų.
JAV psichiatrų asociacija PMDS yra išskyrusi kaip atskirą ligą, turinčią ir jai priskirtą kodą, o PMS traktuojamas kaip natūralūs fiziniai ir psichologiniai simptomai.
PMS simptomai, nors nemalonūs, tačiau įprastai lengvai suvaldomi ir neturi itin didelės neigiamos įtakos moters gyvenimo kokybei. PMDS simptomai yra labai intensyvūs, sutrinkdantys normalų gyvenimo ritmą, trukdantys dirbti, atlikti buities darbus, normaliai bendrauti su šeimos nariais, kritiniu atveju PMDS prilyginimama depresijai ir net gali lemti suicidines mintis.
Priešmenstruacinio disforinio sindromo simptomai
- Analogiški fiziniai simptomai, būdingi ir PMS (krūtų padidėjimas, kūno patinimai, padidėjęs svoris ir kt.);
- Didelė nuotaikų kaita, liūdesys, jautrumas;
- Dirglumas, pyktis;
- Depresyvi, prislėgta nuotaika, beviltiškumo jausmas;
- Nerimas, įtampa;
- Dažnesni konfliktai su artimaisiais;
- Sunku sutelkti dėmesį, prarandamas susidomėjimas įprastomis veiklomis;
- Stinga energijos;
- Greitai pavargstama;
- Pasireiškia miego sutrikimai: kamuoja nemiga arba moteris kaip tik būna mieguista;
- Apetito pokyčiai (dažniausia padidėjęs apetitas) ir kt.
PMDS simptomai pasirodo likus maždaug savaitei ar kelioms dienoms iki mėnesinių.
Moters būklė gerėti pradeda tik mėnesinėms besibaigiant ar pasibaigus.
PMDS priežastys
Specialistai nesutaria, kodėl vienos moterys jaučia PMDS simptomus, o kitoms jokios negatyvios mintys ar fiziniai skausmai nepasireiškia.
Galimos PMDS priežastys:
- Hormonų pokyčiai. Manoma, kad PMDS lemia hormonų estrogeno ir progesterono kiekio pokyčiai artėjant mėnesinėms;
- Uždegiminiai procesai organizme;
- Tam tikri smegenų funkcionavimo ir vystymosi ypatumai;
- Genetika. Nors mokslo tai kol kas neįrodyta, kyla maždaug 50 proc. tikimybė, kad jei PMDS vargino kažką iš mot. lyties šeimos atstovių, jis gali būti paveldėtas;
- Prasta psichologinė būklė, patirti išgyvenimai. PMDS provokuoti gali nuotaikos svyravimai, anksčiau patirtas fizinis, psichologinis smurtas, seksualinė prievarta, netektys ir kt.;
- Nesubalansuota ir nesveika mityba. Tikimybė, kad PMDS pasireikš, didėja, jei moteris geria daug kavos, saldžiųjų, alkoholinių gėrimų, maitinasi nemaistingu ar greituoju maistu;
- Pasyvus gyvenimo būdas. Jeigu mergina ar moteris mažai juda, taip pat didėja tikimybė, kad pasireikš PMDS;
- Kitos priežastys. Kol kas mokslininkai tiria PMDS priežastis, tad sutrikimą gali sukelti ir kiti veiksniai.
Kaip priešmenstruacinis disforinis sindromas diagnozuojamas?
PMDS diagnozuojamas:
- Jei simptomai tęsiasi liuteininės ir baigiasi folikulinės fazės metu bent vienerius metus;
- Jei pasireiškia bent 5 PMDS būdingi simptomai;
- Atmetus galimas psichikos sveikatos ligas, pavyzdžiui, depresiją, nerimo sutrikimus, panikos atakas ir kt.
Kadangi PMDS simptomai yra pakankamai subjektyvūs, o informacijos apie šį sutrikimą vis dar trūksta, jo diagnozavimas neretai užtrunka ir moterys ilgus metus kenčia nemalonius simptomus.
Priešmenstruacinio disforinio sindromo gydymas ir profilaktika
Nemedikamentiniai PMDS gydymo būdai
Pirmiausia kovojant su PMDS rekomenduojama rinktis nemedikamentinius gydymo būdus, tarp kurių:
- Įvairios streso mažinimo praktikos;
- Homeopatinių preparatų vartojimas;
- Akupunktūra;
- Judėjimas, sportas. Užtenka ir iki 30 min. pasimankštinti vos atsikėlus, ilgiau pasivaikščioti, nuvykti paplaukioti į baseiną ir pan. Svarbiausia – jog sportas neišsekintų ir teiktų malonių emocijų;
- Sveika mityba. Vartoti mažiau kofeino, alkoholio, saldumynų (ypač šokolado), greitojo ir kito sveikatai nepalankaus maisto;
- Reguliariai lankytis pas psichologą ar psichoterapeutą.
Tradiciniai PMDS gydymo būdai
Jeigu PMDS simptomai yra labai intensyvūs, gydytojas gali skirti progesterono ir estrogeno sudėtyje turinčių kontraceptikų.
Sutrikimas gydomas ir kitais vaistais, pavyzdžiui, nuo skausmo, šlapimą varančiaisiais, antihistamininiais preparatais ir kt.
Išskirtiniais atvejais, kai PMDS tęsiasi labai ilgai ir yra intensyvus (pavyzdžiui, moteris turi suicidinių minčių), gali būti skiriama antidepresantų.
PMDS simptomus sušvelninti padeda vitaminas B6, kalcis, magnis, augaliniai preparatai (tikrasis skaistmedis, dviskiautis ginkmedis, paprastoji jonažolė), nepakeičiamosios riebalų rūgštys. Šios medžiagos puikiai padeda kovoti ir su tipiniais PMS simptomais, pavyzdžiui, tinimais, krūtų pabrinkimu.