Priešmenstruacinis sindromas (PMS): kas tai ir kaip jį suvaldyti? (103)

Independence_Project | Shutterstock.com

PMS - priešmenstruacinis sindromas (arba premenstruacinis sindromas) yra varginantys, nemalonūs fiziniai ir emociniai simptomai, periodiškai pasireiškiantys prieš mėnesines. Manoma, kad PMS bent kartais vargina net 70-90% moterų.

Kas yra PMS?

PMS yra specifiniai simptomai, kurie pasireiškia antrojoje mėnesinių ciklo pusėje, paprastai likus maždaug savaitei arba porai dienų iki mėnesinių ir trunka iki mėnesinių pradžios.

Dauguma PMS simptomų silpsta artėjant mėnesinių dienai ar dingsta joms prasidėjus, tačiau PMS gali užsitęsti ir pirmosiomis mėnesinių dienomis.

PMS gali pasireikšti bet kurio amžiaus moterims nuo brandos iki menopauzės. Ūmiausi simptomai paprastai pasireiškia jaunoms merginoms brendimo periodu ir vyresnio amžiaus moterims premenopausės/ menopauzės periodu, kai su mėnesinių ciklu susiję hormonų svyravimai yra didžiausi.

PMS yra diagnozuojamas tik pagal moters patiriamus, keletą ciklų pasikartojančius, būdingu laiku pasireiškiančius simptomus, t.y. sindromo negalima nustatyti atlikus kraujo, hormonų, skydliaukės veikimo ar kitokius tyrimus.

Kaip pasireiškia PMS?

PMS pasireiškia įvairiais simptomais, apimančiais tiek fizinę, tiek ir emocinę būklę. Skirtingoms moterims pasireiškia skirtingi PMS simptomai arba įvairūs jų deriniai.

PMS simptomai gali šiek tiek keistis kiekvieno ciklo metu, bėgant metams, kintant moters gyvenimo būdui ir pan. PMS simptomai labai dažnai pasikeičia po gimdymo atsinaujinus mėnesinių ciklui.

Fiziologiniai PMS simptomai:

 • Pabrinkusios, jautrios, skausmingos krūtys;
 • Svorio padidėjimas;
 • Raumenų ir/arba sąnarių skausmas;
 • Odos būklės pablogėjimas, bėrimai (ypač, jeigu moteris serga akne ar kitomis odos ligomis);
 • Vidurių užkietėjimas arba viduriavimas;
 • Pilvo pūtimas, dujų kaupimasis;
 • Galvos, nugaros arba pilvo skausmas, skausmingi spazmai;
 • Silpnumas;
 • Karščio bangos, pagausėjęs prakaitavimas;
 • Padidėjęs jautrumas, dirglumas šviesai, triukšmui.

Emociniai PMS simptomai:

 • Irzlumas;
 • Didelis nuovargis;
 • Miego sutrikimai (mieguistumas, noras miegoti arba nemiga);
 • Apetito sutrikimai (nenoras valgyti arba padidėjęs apetitas, didelis konkrečių produktų noras);
 • Nerimas;
 • Negebėjimas susikaupti, suprastėjusi atmintis;
 • Nuotaikų svyravimas;
 • Užsisklendimas, nenoras bendrauti;
 • Dingęs libido (seksualinis potraukis).

Kodėl kamuoja PMS?

Aišku tik tiek, kad PMS lemia periodiškai pasikartojantys, su mėnesinių ciklu susiję lytinių hormonų ir serotonino pokyčiai, tačiau tikslios PMS priežastys nėra išaiškintos. 

Kadangi PMS simptomus lemia mėnesinių ciklo metu svyruojantys ir su nėštumu susiję hormonai, PMS simptomai gali būti nesunkiai supainioti su ankstyvais nėštumo požymiais (arba atvirščiai).

Kaip palengvinti PMS?

Kadangi tikslios PMS priežastys nėra žinomos, o negalavimai nėra itin rimti, PMS priežastį išgydantys vaistai nėra sukurti.

Pastebima, kad PMS simptomus sumažinti padeda bendros sveikos gyvensenos taisyklės:

 • Sveika mityba;
 • Reguliarus fizinis aktyvumas;
 • Kokybiškas miegas;
 • Streso valdymas;
 • Psichologinės būklės gerinimas;
 • Žalingų įpročių atsikratymas.

Intensyvesnius simptomus patiriančios, prasčiau besijaučiančios moterys gali vartoti simptomus lengvinančius vaistus.

Dažniausiai prireikia analgetikų (vaistų nuo skausmo), diuretikų (šlapimą varančių), daugeliui moterų padeda raminantį poveikį turinčios, virškinimą normalizuojančios arbatos (ramunėlių, jonažolių, kmynų ir kt.) arba raminantys homeopatiniai vaistai.

Pastebėta, kad būklę pagerina kai kurie maisto papildai, pavyzdžiui, folio rūgštis, vitaminas B9, vitaminas D, kalcis ir magnis.

PMS simptomus taip pat palengvina kai kurie kontraceptikai, kurių sudėtyje yra drospirenono ir mažos estrogeno dozės (dėl kontraceptikų vartojimo PMS simptomams lengvinti reikėtų pasitarti su gydytoju).

Kas yra PMDS?

PMS, nors ir nemalonus, tačiau pakankamai lengvai pakenčiamas (ar „paprastais“ vaistais suvaldomas) reiškinys, su kuriuo susiduria didžioji dalis vaisingo amžiaus moterų.

3-8% moterų susiduria su PMDS  priešmenstruaciniu disforiniu sutrikimu. Šio sutrikimo simptomai yra panašūs, kaip ir PMS, tačiau gerokai intensyvesni, trukdantys normaliai gyventi.

Pasireiškus PMDS moters emocinė būklė tampa labai sunki: kamuoja beviltiškumo jausmas, nerimas, įtampa; jautrumas yra labai padidėjęs; dažnai kyla pyktis, konfliktai; tampa sunku susikaupti ir atlikti kasdienius darbus; nedžiugina įprastai patinkantys dalykai, veikla; trūksta energijos, norisi tik miegoti arba atvirkščiai, kankina nemiga ir kt.

PMDS dažniausiai pasireiškia 20-30 metų moterims. Sirgimas (dabar arba praeityje) įvairiomis psichikos ligomis, sutrikimais arba patiriamas didelis stresas yra rizikos faktoriai.

PMDS sukeltus simptomus siūloma bandyti suvaldyti taip pat, kaip ir PMS, t.y. rekomenduojama sveikai maitintis, mankštintis, mokytis suvaldyti stresą, gerinti psichologinę būklę. Jeigu simptomų sumažinti nepavyksta, gali prireikti gydymo vaistais: analgetikais, antihistamininiais, antidepresantais, raminamaisiais, hormoniniais.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  AngelaV prieš 4 mėn.

  Sveiki,
  aš prieš menesines turiu labai stiprius PMS. Labai tą jaučiu ir fiziškai ir emociškai, būnu pikta, nervinga, tomis dienomis labai daug pykstuosiu su partneriu. Jis negali manes tokios pakesti, sako, kad būnu ne savimi ir svarsto net skirtis, nes jam per sunku būti su manimi tomis dienomis.. nepaisant to, kad kai tai praeina, mūsų santykiai nepaprastai gražūs ir tikrai laimingi..
  Nebežinau ką daryti, ko griebtis, žinau tik tai, kad tai griauna mano gyvenimą ir mano santykius.. Aš nenoriu būti piktas, nervingas žmogus..

 2. Lauksmė
  Lauksmė prieš 4 mėn.

  AngelaV parašė:
  Sveiki,
  aš prieš menesines turiu labai stiprius PMS. Labai tą jaučiu ir fiziškai ir emociš…

  Gal pabandykit?

 3. vysnyte
  vysnyte prieš 3 mėn.

  Lauksmė parašė:
  Gal pabandykit?

  Man visiškai nepadėjo nakvišų aliejus.jokio efekto. Ir dar gėriau SPM-OK irgi jokios naudos iš jo nebuvo 😬😬😳😳 tai nežinau ką čia gerti.atsibodo jau tie pms simptomai visi

 4. Gervuogė88
  Gervuogė88 prieš 1 sav.

  vysnyte parašė:
  Man visiškai nepadėjo nakvišų aliejus.jokio efekto. Ir dar gėriau SPM-OK irgi jokios naudos iš jo nebuvo 😬😬😳😳 tai nežinau ką čia gerti.atsibodo jau tie pms simptoma…

  Pusmetį gėriau, po poros mėn nuėmė pms ir mėn skausmai dingo. Kokiem metam. Tada vėl atsirado. Gėriau vėl kursą ir vėl dingo. Labai padėjo

 5. vysnyte
  vysnyte prieš 1 sav.

  Gervuogė88 parašė:
  Pusmetį gėriau, po poros mėn nuėmė pms ir mėn skausmai dingo. Kokiem metam. Tada vėl atsirado. Gėriau vėl kursą ir vėl dingo. Labai padėjo

  kuris padėjo? nakvišų aliejus,ar SPM-ok?