Priešmenstruacinis sindromas (PMS): kas tai ir kaip jį suvaldyti? (108)

Independence_Project | Shutterstock.com

PMS - priešmenstruacinis sindromas (arba premenstruacinis sindromas) yra varginantys, nemalonūs fiziniai ir emociniai simptomai, periodiškai pasireiškiantys prieš mėnesines. Manoma, kad PMS bent kartais vargina net 70-90% moterų.

Kas yra PMS?

PMS yra specifiniai simptomai, kurie pasireiškia antrojoje mėnesinių ciklo pusėje, paprastai likus maždaug savaitei arba porai dienų iki mėnesinių ir trunka iki mėnesinių pradžios.

Dauguma PMS simptomų silpsta artėjant mėnesinių dienai ar dingsta joms prasidėjus, tačiau PMS gali užsitęsti ir pirmosiomis mėnesinių dienomis.

PMS gali pasireikšti bet kurio amžiaus moterims nuo brandos iki menopauzės. Ūmiausi simptomai paprastai pasireiškia jaunoms merginoms brendimo periodu ir vyresnio amžiaus moterims premenopausės/ menopauzės periodu, kai su mėnesinių ciklu susiję hormonų svyravimai yra didžiausi.

PMS yra diagnozuojamas tik pagal moters patiriamus, keletą ciklų pasikartojančius, būdingu laiku pasireiškiančius simptomus, t.y. sindromo negalima nustatyti atlikus kraujo, hormonų, skydliaukės veikimo ar kitokius tyrimus.

Kaip pasireiškia PMS?

PMS pasireiškia įvairiais simptomais, apimančiais tiek fizinę, tiek ir emocinę būklę. Skirtingoms moterims pasireiškia skirtingi PMS simptomai arba įvairūs jų deriniai.

PMS simptomai gali šiek tiek keistis kiekvieno ciklo metu, bėgant metams, kintant moters gyvenimo būdui ir pan. PMS simptomai labai dažnai pasikeičia po gimdymo atsinaujinus mėnesinių ciklui.

Fiziologiniai PMS simptomai:

  • Pabrinkusios, jautrios, skausmingos krūtys;
  • Svorio padidėjimas;
  • Raumenų ir/arba sąnarių skausmas;
  • Odos būklės pablogėjimas, bėrimai (ypač, jeigu moteris serga akne ar kitomis odos ligomis);
  • Vidurių užkietėjimas arba viduriavimas;
  • Pilvo pūtimas, dujų kaupimasis;
  • Galvos, nugaros arba pilvo skausmas, skausmingi spazmai;
  • Silpnumas;
  • Karščio bangos, pagausėjęs prakaitavimas;
  • Padidėjęs jautrumas, dirglumas šviesai, triukšmui.

Emociniai PMS simptomai:

  • Irzlumas;
  • Didelis nuovargis;
  • Miego sutrikimai (mieguistumas, noras miegoti arba nemiga);
  • Apetito sutrikimai (nenoras valgyti arba padidėjęs apetitas, didelis konkrečių produktų noras);
  • Nerimas;
  • Negebėjimas susikaupti, suprastėjusi atmintis;
  • Nuotaikų svyravimas;
  • Užsisklendimas, nenoras bendrauti;
  • Dingęs libido (seksualinis potraukis).

Kodėl kamuoja PMS?

Aišku tik tiek, kad PMS lemia periodiškai pasikartojantys, su mėnesinių ciklu susiję lytinių hormonų ir serotonino pokyčiai, tačiau tikslios PMS priežastys nėra išaiškintos. 

Kadangi PMS simptomus lemia mėnesinių ciklo metu svyruojantys ir su nėštumu susiję hormonai, PMS simptomai gali būti nesunkiai supainioti su ankstyvais nėštumo požymiais (arba atvirščiai).

Kaip palengvinti PMS?

Kadangi tikslios PMS priežastys nėra žinomos, o negalavimai nėra itin rimti, PMS priežastį išgydantys vaistai nėra sukurti.

Pastebima, kad PMS simptomus sumažinti padeda bendros sveikos gyvensenos taisyklės:

  • Sveika mityba;
  • Reguliarus fizinis aktyvumas;
  • Kokybiškas miegas;
  • Streso valdymas;
  • Psichologinės būklės gerinimas;
  • Žalingų įpročių atsikratymas.

Intensyvesnius simptomus patiriančios, prasčiau besijaučiančios moterys gali vartoti simptomus lengvinančius vaistus.

Dažniausiai prireikia analgetikų (vaistų nuo skausmo), diuretikų (šlapimą varančių), daugeliui moterų padeda raminantį poveikį turinčios, virškinimą normalizuojančios arbatos (ramunėlių, jonažolių, kmynų ir kt.) arba raminantys homeopatiniai vaistai.

Pastebėta, kad būklę pagerina kai kurie maisto papildai, pavyzdžiui, folio rūgštis, vitaminas B9, vitaminas D, kalcis ir magnis.

PMS simptomus taip pat palengvina kai kurie kontraceptikai, kurių sudėtyje yra drospirenono ir mažos estrogeno dozės (dėl kontraceptikų vartojimo PMS simptomams lengvinti reikėtų pasitarti su gydytoju).

Kas yra PMDS?

PMS, nors ir nemalonus, tačiau pakankamai lengvai pakenčiamas (ar „paprastais“ vaistais suvaldomas) reiškinys, su kuriuo susiduria didžioji dalis vaisingo amžiaus moterų.

3-8% moterų susiduria su PMDS  priešmenstruaciniu disforiniu sutrikimu. Šio sutrikimo simptomai yra panašūs, kaip ir PMS, tačiau gerokai intensyvesni, trukdantys normaliai gyventi.

Pasireiškus PMDS moters emocinė būklė tampa labai sunki: kamuoja beviltiškumo jausmas, nerimas, įtampa; jautrumas yra labai padidėjęs; dažnai kyla pyktis, konfliktai; tampa sunku susikaupti ir atlikti kasdienius darbus; nedžiugina įprastai patinkantys dalykai, veikla; trūksta energijos, norisi tik miegoti arba atvirkščiai, kankina nemiga ir kt.

PMDS dažniausiai pasireiškia 20-30 metų moterims. Sirgimas (dabar arba praeityje) įvairiomis psichikos ligomis, sutrikimais arba patiriamas didelis stresas yra rizikos faktoriai.

PMDS sukeltus simptomus siūloma bandyti suvaldyti taip pat, kaip ir PMS, t.y. rekomenduojama sveikai maitintis, mankštintis, mokytis suvaldyti stresą, gerinti psichologinę būklę. Jeigu simptomų sumažinti nepavyksta, gali prireikti gydymo vaistais: analgetikais, antihistamininiais, antidepresantais, raminamaisiais, hormoniniais.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Ovuliacinis kraujavimas

Ovuliacinis kraujavimas – lengvas kraujavimas iš makšties, pasireiškiantis ovuliacijos metu.

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Naujausi komentarai

  1. daliux2m
    daliux2m prieš 2 m.

    vysnyte parašė:
    kuris padėjo? nakvišų aliejus,ar SPM-ok?

    Man labiausiai padejo Prefemin. Bet tik kol vartoji. Nustojus vrtoti, vėl tas pats.

  2. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

    Ar normalu, kad pms simptomai pasireiškia kažkur 2-3 savaitės prieš mm?
    Kaip jūs kovojat su pms simptomais, irzlumu, didesniu apetitu ir t.t?

  3. busgeriau
    busgeriau prieš 1 m.

    tris savaites pms, savaitė mėnesinių, tai jūs tik savaitę per mėnesį turit ramybės. psichologinių simptomų nejaučiu, bet su fiziniais labai veikia mityba. kai valgydavau jau labai švariai pamiršdavau, kad sergu, nieko nejausdavau. kai valgau prasčiau, dvi-tris dienas būnu iškritus iš gyvenimo.

  4. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

    Viktori12 parašė:
    Ar normalu, kad pms simptomai pasireiškia kažkur 2-3 savaitės prieš mm?
    Kaip jūs kovojat su pms simptomais, irzlumu, didesniu apetitu ir t.t?

    Dar pamiršau paminėti, kad būna didelis noras valgyti saldumynus, kaip jūs su tuo kovojat?

  5. Liepaa123
    Liepaa123 prieš 1 m.

    Sveikos,
    Labai veikia mane mėnesines,
    Esu visiskai max pikta, emociju kaita kas minute, pykcio priepoliai, atrodo nzn ka galeciau padaryt, kas pasimaiso man po kojomis tam blogai,
    Ir vaikai ir vyras ta mato ir kencia
    Jau atsibodo tiek vyrui tiek man taip gyventi kiekveina menesi...gal
    Galite patarti kas padetu? galvoju ar padetu jeigu isideciau harmomine spirale?