Skausmingi lytiniai santykiai: ką daryti?

Pora lovoje mylisi By DavideAngelini | Shutterstock.com

Skausmą, nemalonius pojūčius lytinių santykių metu bent retkarčiais patiria absoliuti dauguma moterų, o taip pat ir vyrų.

Medikai skausmingus lytinius santykius įvardina terminu dispareunija (iš graikų kalbos δυσ (sunkus, blogas, sudėtingas) + πάρευνος (gulintis šalia, sugulovas).

Šis terminas naudojamas tiek vyrų, tiek moterų skausmingiems lytiniams santykiams įvardinti, tačiau, reikia pripažinti, dažniau naudojamas moterų atveju.

Skausmingų lytinių santykių priežastys

Skausmas, patiriamas lytinių santykių metu, gali būti labai skirtingas – aštrus, bukas, maudžiantis, deginantis – ir pasireikšti įvairiose srityse: makšties srityje, giliau pilvo ertmėje, tiek sueities metu, tiek po jos (kartais gali tęstis net keletą valandų).

Skausmo, diskomforto jausmo priežasčių taip pat gali būti pačių įvairiausių: nuo fiziologinių ypatumų ir ligų iki psichologinių problemų. Dažnai priežastys būna mišrios – tai yra, skausmą kylantį dėl fiziologinių priežasčių gali stiprinti dar ir psichologiniai faktoriai.

Skausmo įvedant penį į makštį priežastys

 • Per mažai drėgmės (lubrikavimo). Dažniausiai tai būna skubotų santykių atveju, kai makštis nespėja pakankamai sudrėkti ir skausmas kyla dėl trinties. Makšties drėgnumas taip pat gali sumažėti pasikeitus hormonų pusiausvyrai: vartojant kontraceptikus, po gimdymo (ypač žindant), prasidėjus menopauzei. Makšties drėgmės sumažėjimas gali būti ir kai kurių vaistų (antidepresantų, kraujospūdžio mažinimo, alergiją slopinančių ir kt.) vartojimo šalutinis poveikis.
 • Vaginizmas – tai nevalingi raumenų, supančių makšties angą, spazmai, atsirandantys mėginant įsiskverbti į makštį. Šie spazmai gali pasireikšti ir ginekologinės apžiūros metu, tai pat bandant įsidėti tamponą. Šis sutrikimas būdingas jaunoms, lytinių santykių neturėjusioms merginoms ir pasireiškia dėl psichologinių priežasčių (pirmų lytinių santykių baimės, neigiamo požiūrio į seksą ir seksualumą, traumuojančių potyrių dėl išprievartavimo ir pan.).
 • Uždegimas, infekcijos, kitos lytinių organų ligos. Šie skausmai kyla dėl gleivinės paburkimo ir padidėjusio jautrumo.
 • Fiziologinės, įgimtos savybės. Dažniausiai tai būna nepilnai ar anomaliai išsivystę lytiniai organai, aklina ar labai neelastinga mergystės plėvė.

Skausmas gilaus įsiskverbimo metu

 • Lytinių organų ligos ir anomalijos. Dažniausiai gilaus įsiskverbimo metu jaučiami skausmai yra susiję lytinių organų ligomis (endometriozė, dubens uždegiminė liga, kiaušidžių cistos ir t.t.) bei gimdos anomalijomis ir anomaliomis būklėmis (retroversinė, nusileidusi gimda ir t.t.)
 • Kitų organų ligos. Kartais skausmus lytinių santykių metu gali sukelti šalia lytinių organų esančių organų ligos, pavyzdžiui, hemorojus, dirgliosios žarnos sindromas, apendicitas ir kt.

Be šių išvardintų priežasčių, tiek gilų, tiek makšties prieangio ir priekinės dalies skausmus ar nemalonius pojūčius lytinių santykių metu gali lemti traumos, žaizdos (taip pat ir po gimdymo, operacijų). Natūralu, kad traumuotos vietos yra jautresnės, tačiau, žaizdoms sugijus, skausmai turėtų išnykti savaime.

Psichologinės skausmingų lytinių santykių priežastys

Tinkamas emocinis, psichologinis nusiteikimas yra būtinas geriems, sveikiems, abiems parteriams malonumą teikiantiems santykiams.

Jokiomis ligomis nesergantis, lytinių organų anomalijų neturintis žmogus gali jausti skausmą, kurio priežastis yra elementarus stresas, įtampa, fizinis ir psichologinis nuovargis.

Tinkamai nusiteikti lytiniams santykiams gali trukdyti moralinės nuostatos, konservatyvus auklėjimas, kuomet seksualumas yra smerkiamas, o seksas yra laikomas gėdingu, „purvinu“. Nusiteikimui gali trukdyti ir savo kūno gėdijimasis, nepasitikėjimas savimi arba partneriu. 

Skuboti santykiai, ypač pirmieji (taip pat ir po gimdymo ar su nauju partneriu), kai mergina (moteris) nėra jiems psichologiškai pasirengusi, gali įsukti uždarą baimės ratą: jei pirmasis bandymas sukėlė skausmo ar diskomforto jausmą, tikėtina, kad moteris gali vengti sueities vien dėl baimės pakartoti neigiamą patirtį, o baimė, savo ruožtu, gali trukdyti atsipalaiduoti, seksualiai susijaudinti. Dėl įtampos ir baimės makšties drėgnumas gali būti per mažas ar net gali pasireikšti vaginizmas - tai vienos dažniausių skausmingų ar diskomfortą keliančių lytinių santykių priežasčių.

Žinoma, kartais psichologines, emocines problemas gali lemti ir traumuojančios patirtys, tokios kaip seksualinis išnaudojimas vaikystėje ar išprievartavimas.

Kada dėl skausmingų lytinių santykių būtina apsilankyti pas gydytoją?

Jei skausmingi santykiai pasireiškia tik retkarčiais ir dėl aiškių, laikinų problemų (pavyzdžiui, nepakankamai susijaudinama dėl nuovargio ar streso po gimdymo), jei tai nekenkia tarpusavio santykiams, pagrindo nerimauti greičiausiai nėra.

Tačiau jei problema įsisenėjo, jei yra pagrindo manyti, kad problema kyla dėl ligos, būtina pasikonsultuoti su gydytoju ginekologu.

Kad gydytojas galėtų nustatyti (diagnozuoti) skausmingų lytinių santykių priežastį ir paskirti gydymą, jam reikės tokios informacijos:

 • Patiriamų skausmų pobūdis. Reikėtų gydytojui kuo išsamiau nupasakoti, kur, kokius skausmus, kaip seniai ir kokiose situacijose jaučiate. Nors tema labai intymi, kuo atviresni būsite su gydytoju, tuo tikslesnė bus diagnozė ir tuo sėkmingesnio gydymo galima tikėtis.
 • Ligos ar kitos svarbios aplinkybės. Kadangi skausmai lytinių santykių metu gali būti susiję ne tik su lytinės sistemos ligomis, nepamirškite paminėti net ir, atrodytų, nesusijusių ligų, pavyzdžiui, šienligės. Prie svarbių aplinkybių, kurias reikia įvertinti diagnozuojant, priskiriamas ir gimdymas, žindymas, menopauzė.
 • Vaistų, maisto papildų vartojimas. Taip pat svarbu paminėti, kokius vaistus, kontraceptines priemones, maisto papildus vartojate (kaip minėta, jie gali sukelti makšties sausumą).

Įtarus ligas ar anomalijas, gali būti skirti papildomi tyrimai (ginekologinės apžiūros, ultragarso, tepinėlio ir kt.)

Rekomenduojamas gydymas ar terapija priklausys nuo skausmingų lytinių santykių priežasties.

Jei pasirodytų, kad skausmingų lytinių santykių priežastys yra psichologinės, gali prireikti, psichologo, psichoterapeuto, porų psichologo ar sekso terapeuto konsultacijų.

Kaip sumažinti lytinių santykių metu jaučiamą diskomfortą?

Jei skausmingų lytinių santykių priežastis yra liga, būtina ją gydyti.

Skausmus gali sumažinti ir vaistai nuo skausmo (taip pat ir naudojami vietiškai).

Tačiau tam tikrais atvejais jokio specifinio medikamentinio ar chirurginio gydymo variantų gali ir nebūti – pavyzdžiui, jei diskomfortą kelia išsausėjusi makštis, terapija bus nukreipta į simptomų palengvinimą (kokie būdai bus siūlomi, priklausys nuo konkrečios situacijos).

Yra keletas dalykų, kuriuos galite išbandyti patys:

 • Tarkitės su partneriu. Jei skausmas ar diskomfortas juntamas tik tam tikrose pozose, pasiderinkite ir rinkitės tokias, kurios tinka abiems. Jei tokių pozų rasti nepavyksta, galite išbandyti masturbaciją, oralinį seksą, erotinį masažą.
 • Neskubėkite, skirkite laiko susijaudinti. Tai ypač aktualus patarimas, jei skausmas ar diskomfortas juntamas dėl makšties sausumo. Susijaudinus makštis išskiria drėgnas gleives ir sueitis tampa malonesnė.
 • Naudokite lubrikantus. Jei dėl kokių nors priežasčių natūraliai sudrėkti nepavyksta, naudokite specialius, sekso žaidimams skirtus lubrikantus, parduodamus prekybos centruose ir vaistinėse.

Susiję straipsniai

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.

Bakterinė vaginozė (makšties disbakteriozė)

Bakterinė vaginozė (kitaip dar vadinama makšties disbakterioze) – tai reprodukcinio amžiaus moterims bene dažniausiai pasitaikanti makšties infekcija.

Nėštumo nutraukimas po 12 savaitės dėl vaisiaus patologijos

Kaip daugelis žino, oficialiai Lietuvoje galima nutraukti iki 12 sav. nėštumą. Medikamentais gali būti nutraukiamas ne didesnis nei 9 sav. nėštumas.