Šlapimo nelaikymas po gimdymo (64)

Moteris stovi sukryžiavusi kojas MRAORAOR | Shutterstock.com

Nėštumo metu daugelis moterų yra pasišlapinusios nevalingai. Ši problema vidutiniškai pasitaiko 2 iš 3 nėščiųjų.

O 9 iš 10 moterų, kurias kamuoja šlapimo nelaikymas (dar kitaip vadinamas inkontinencija), yra gimdžiusios.

Problema nebūtinai turi pasireikšti iškart po gimdymo: kai kuriais atvejais šlapimo nelaikymas pradeda varginti tik 40 m. perkopusias ir vyresnes moteris.

Kada šlapimo nelaikymas tampa problema?

Kai kurioms moterims ši problema pasitaiko retai, o išsiskyrusio šlapimo kiekis – labai nedidelis. Pavyzdžiui, jei keli šlapimo lašeliai išteka kartą per mėnesį labai stipriai juokiantis, vargu, ar reikia labai panikuoti, tačiau organizmas jau siunčia signalus, kad ateityje problema gali tapti opesnė: šlapimo nelaikymas linkęs progresuoti, o išskiriamo šlapimo kiekiai – didėti.

Tačiau jei dėl šlapimo nelaikymo suprastėja moters psichologinė sveikata, socialinis ir seksualinis gyvenimas, tuomet reikėtų konsultuotis su gydytoju ir nedelsiant ieškoti tinkamiausių būdų spręsti šlapimo nelaikymo problemą.

Kodėl po gimdymo pasireiškia šlapimo nelaikymas?

 • Vaisius buvo didelis;
 • Gimdymas buvo komplikuotas;
 • Tarpvietės ir dubens dugno raumenų susilpnėjimas ar pertempimas;
 • Šlaplės nepakankamumas;
 • Šlapimo takų pakitimai;
 • Nervų, atsakingų už sklandų šlapimo pūslės funkcionavimą, pažeidimas;
 • Hormonų disbalansas;
 • Genetinės priežastys;
 • Rūkymas iki pastojant ir po gimdymo ir kt.

Nustatyta, kad pagrindiniai šlapimo nelaikymo rizikos veiksniai – amžius, kūno masės indeksas ir pogimdyminis laikotarpis.

Taip pat tyrimai rodo, kad šlapimo nelaikymo problema net 50 proc. dažniau pasitaiko tarp natūraliai gimdžiusių moterų, o cezario pjūvio operacija riziką sumažina.

Šlapimo nelaikymo tipai

 • Krūvio, kai šlapimo išsiskiria juokiantis, kosint ar čiaudint, bėgiojant, šokinėjant ar keliant sunkesnius daiktus ir kt. Išsiskiria nedidelis šlapimo kiekis.
 • Dėl vadinamosios dirgliosios šlapimo pūslės (šlapimo pūslės hiperaktyvumo): staigus noras šlapintis dar vadinamas dirglios arba hiperaktyvios šlapimo pūslės sindromu. Šlapimo pūslės raumuo nevalingai susitraukinėja sukeldamas staigų, nevaldomą norą šlapintis, o signalas siunčiamas į smegenis. Dėl to šlapimo pūslė staiga susitraukia: nekontroliuojamai išsiskiria didesnis šlapimo kiekis, kartais gali būti pašalinamas ir visas šlapimo pūslės turinys.
 • Mišrusis tipas, kai šlapimas ir dėl padidėjusio fizinio krūvio, ir dėl dirgliosios šlapimo pūslės.

Kaip gydomas šlapimo nelaikymas?

Moterys, kurias ir po gimdymo vargina šlapimo nelaikymas, gali rinktis daugybę šios problemos sprendimo būdų. Gydymo metodai priklauso nuo moters sveikatos būklės, amžiaus, šlapimo nelaikymo laipsnio ir kitų veiksnių.

Pirmiausia svarbu ištirti šlapimo nelaikymo priežastis. Pagal tai gali būti pritaikomos net kelios gydymo metodikos:

 • Mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai. Kartais užtenka pradėti sveikiau maitintis, gerti mažiau kavos ir kitų kofeino turinčių gėrimų, ir problema išsprendžiama savaime;
 • Kėgelio pratimai. Viena efektyviausių priemonių, ypač jaunesnio amžiaus moterims, kovojančioms su šlapimo nelaikymu, kol problema dar nėra įsisenėjusi – Kėgelio pratimai1, stiprinantys dubens dugno raumenis. Pratimus profilaktiškai galima atlikti dar prieš gimdymą – tai padės išvengti šlapimo nelaikymo problemos.
 • Elektrostimuliacija, kurios metu stimuliuojami moters dubens raumenys.
 • Medikamentinis būdas. Šlapimo nelaikymas gali būti gydomas vaistais, kuriuos, įvertinęs problemos mastą, skirs gydytojas.
 • Chirurginis metodas, kai šlapimo nelaikymo problema sprendžiama operuojant. Per makštį atliekama minimaliai invazinė operacija.

Profilaktinės priemonės šlapimo nelaikančioms moterims

Dėl nuolatinio sąlyčio su šlapimu oda gali parausti, sudirgti, suskeldėti, dažnai ją išberia, todėl odą reikia kruopščiai prižiūrėti.

Nereikėtų praustis įprastu muilu, kuris gali odą sudirginti dar labiau. Naudokite specialius prausimosi kremus, skirtus tarpvietės odai prižiūrėti. Jie ne tik padeda pašalinti nešvarumus, nemalonų kvapą, bet ir turi drėkinamųjų, apsauginių komponentų.

Tol, kol pavyks išspręsti šlapimo nelaikymo problemą, naudokite specialius įklotus, sugeriančius šlapimą ir absorbuojančius kvapus.

Naujausi komentarai

 1. bebriuke83
  bebriuke83 prieš 1 sav.

  Mig.le parašė:
  Aš buvau Neliga klinikoje Vilniuje pas gydytoją ginekologę Paliulyte. Ji dirba ir Santarose. Detaliai nesigilinau, sužinojau, kad galima šitą dalyką sutvarkyti, tai…

  Taip, ir ginekologai gydo, atlieka operacijas dėl šlapimo nelaikymo.

 2. vylmucka
  vylmucka prieš 1 sav.

  O gal kas domėjotės operacija lazeriu? Žiemą kaip tik ėjau pas gydtoją dėl šlapimo nelaikymo. nuėjau tuščia pūsle ,tai jis nieko nepamatė. dar kažką papezėjo ar tikrai jau negalite kentėti šitos bėdos, dar pasakė, kad operacija labai brangiai kainuoja ligonių kasoms Davė tel Nr. sakė, pasiskambink ir ateik pasitikrinti kitą kartą. Taip ir nesupratau, o tai talono negalėjo išrašyti, kodėl tik numerį davė, norėjo kad privačiai ateičiau ar kaip? Galiausiai prasidėjo korona ir likau kaip buvusi. Bet pasiskaičiau, kad daro operacijas lazeriu, po jos greičiau sugyjama, tiesa po keleto metų gali tekti pakartoti. Tai svajoju, kad rudeniop neužeis nauja koronos banga ir galbūt nuvažiuosiu bent jau konsultacijai.

 3. bebriuke83
  bebriuke83 prieš 1 sav.

  vylmucka parašė:
  O gal kas domėjotės operacija lazeriu? Žiemą kaip tik ėjau pas gydtoją dėl šlapimo nelaikymo. nuėjau tuščia pūsle ,tai jis nieko nepamatė. dar kažką papezėjo ar t…

  Tai aplenkit tokį gydytoją, kuris Jums sako, kad tokia op brangiai kainuotų ligonių kasoms...
  Aš tai noriu iki savo mėgstamos ginės prisikasti, nes po pirmojo nėštumo jos klausiau, tai ji man sakė, kad daro tokias op, kažką ten deda, lyg tinklelį Gal dabar kitokių būdų pasiūlytų?

 4. mmusyte
  mmusyte prieš 1 sav.

  Mig.le parašė:
  Aš buvau Neliga klinikoje Vilniuje pas gydytoją ginekologę Paliulyte. Ji dirba ir Santarose. Detaliai nesigilinau, sužinojau, kad galima šitą dalyką sutvarkyti, tai…

  Ačiū.

 5. mmusyte
  mmusyte prieš 1 sav.

  Mano ginekologe irgi atsainiai i ta problema suregavo.
  Tai irgi kazkaip nuliudau.
  Nesulaukiau paskatinimo ir kazkaip nusviro rankos.
  Bet reiks testi paieskas,kaip ir kur.