Šlapimo nelaikymas po gimdymo (116)

Moteris stovi sukryžiavusi kojas MRAORAOR | Shutterstock.com

Nėštumo metu daugelis moterų yra pasišlapinusios nevalingai. Ši problema vidutiniškai pasitaiko 2 iš 3 nėščiųjų.

O 9 iš 10 moterų, kurias kamuoja šlapimo nelaikymas (dar kitaip vadinamas inkontinencija), yra gimdžiusios.

Problema nebūtinai turi pasireikšti iškart po gimdymo: kai kuriais atvejais šlapimo nelaikymas pradeda varginti tik 40 m. perkopusias ir vyresnes moteris.

Kada šlapimo nelaikymas tampa problema?

Kai kurioms moterims ši problema pasitaiko retai, o išsiskyrusio šlapimo kiekis – labai nedidelis. Pavyzdžiui, jei keli šlapimo lašeliai išteka kartą per mėnesį labai stipriai juokiantis, vargu, ar reikia labai panikuoti, tačiau organizmas jau siunčia signalus, kad ateityje problema gali tapti opesnė: šlapimo nelaikymas linkęs progresuoti, o išskiriamo šlapimo kiekiai – didėti.

Tačiau jei dėl šlapimo nelaikymo suprastėja moters psichologinė sveikata, socialinis ir seksualinis gyvenimas, tuomet reikėtų konsultuotis su gydytoju ir nedelsiant ieškoti tinkamiausių būdų spręsti šlapimo nelaikymo problemą.

Kodėl po gimdymo pasireiškia šlapimo nelaikymas?

 • Vaisius buvo didelis;
 • Gimdymas buvo komplikuotas;
 • Tarpvietės ir dubens dugno raumenų susilpnėjimas ar pertempimas;
 • Šlaplės nepakankamumas;
 • Šlapimo takų pakitimai;
 • Nervų, atsakingų už sklandų šlapimo pūslės funkcionavimą, pažeidimas;
 • Hormonų disbalansas;
 • Genetinės priežastys;
 • Rūkymas iki pastojant ir po gimdymo ir kt.

Nustatyta, kad pagrindiniai šlapimo nelaikymo rizikos veiksniai – amžius, kūno masės indeksas ir pogimdyminis laikotarpis.

Taip pat tyrimai rodo, kad šlapimo nelaikymo problema net 50 proc. dažniau pasitaiko tarp natūraliai gimdžiusių moterų, o cezario pjūvio operacija riziką sumažina.

Šlapimo nelaikymo tipai

 • Krūvio, kai šlapimo išsiskiria juokiantis, kosint ar čiaudint, bėgiojant, šokinėjant ar keliant sunkesnius daiktus ir kt. Išsiskiria nedidelis šlapimo kiekis.
 • Dėl vadinamosios dirgliosios šlapimo pūslės (šlapimo pūslės hiperaktyvumo): staigus noras šlapintis dar vadinamas dirglios arba hiperaktyvios šlapimo pūslės sindromu. Šlapimo pūslės raumuo nevalingai susitraukinėja sukeldamas staigų, nevaldomą norą šlapintis, o signalas siunčiamas į smegenis. Dėl to šlapimo pūslė staiga susitraukia: nekontroliuojamai išsiskiria didesnis šlapimo kiekis, kartais gali būti pašalinamas ir visas šlapimo pūslės turinys.
 • Mišrusis tipas, kai šlapimas ir dėl padidėjusio fizinio krūvio, ir dėl dirgliosios šlapimo pūslės.

Kaip gydomas šlapimo nelaikymas?

Moterys, kurias ir po gimdymo vargina šlapimo nelaikymas, gali rinktis daugybę šios problemos sprendimo būdų. Gydymo metodai priklauso nuo moters sveikatos būklės, amžiaus, šlapimo nelaikymo laipsnio ir kitų veiksnių.

Pirmiausia svarbu ištirti šlapimo nelaikymo priežastis. Pagal tai gali būti pritaikomos net kelios gydymo metodikos:

 • Mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai. Kartais užtenka pradėti sveikiau maitintis, gerti mažiau kavos ir kitų kofeino turinčių gėrimų, ir problema išsprendžiama savaime;
 • Kėgelio pratimai. Viena efektyviausių priemonių, ypač jaunesnio amžiaus moterims, kovojančioms su šlapimo nelaikymu, kol problema dar nėra įsisenėjusi – Kėgelio pratimai1, stiprinantys dubens dugno raumenis. Pratimus profilaktiškai galima atlikti dar prieš gimdymą – tai padės išvengti šlapimo nelaikymo problemos.
 • Elektrostimuliacija, kurios metu stimuliuojami moters dubens raumenys.
 • Medikamentinis būdas. Šlapimo nelaikymas gali būti gydomas vaistais, kuriuos, įvertinęs problemos mastą, skirs gydytojas.
 • Chirurginis metodas, kai šlapimo nelaikymo problema sprendžiama operuojant. Per makštį atliekama minimaliai invazinė operacija.

Profilaktinės priemonės šlapimo nelaikančioms moterims

Dėl nuolatinio sąlyčio su šlapimu oda gali parausti, sudirgti, suskeldėti, dažnai ją išberia, todėl odą reikia kruopščiai prižiūrėti.

Nereikėtų praustis įprastu muilu, kuris gali odą sudirginti dar labiau. Naudokite specialius prausimosi kremus, skirtus tarpvietės odai prižiūrėti. Jie ne tik padeda pašalinti nešvarumus, nemalonų kvapą, bet ir turi drėkinamųjų, apsauginių komponentų.

Tol, kol pavyks išspręsti šlapimo nelaikymo problemą, naudokite specialius įklotus, sugeriančius šlapimą ir absorbuojančius kvapus.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Pumpum prieš 1 m.

  Leyla parašė:
  Ačiū, o lankėtės prieš tai pas urologa? Ar verta?

  As neturejau problemu su slapimo nelaikymu, tiesiog turiu kompetencijos srityje apie dubens dugna kad galeciau sneketi sia tema ir zinoti dubens dugno galia ir itaka sprendziant slapimo nelaikymo problema. Tam kad naudoti kamuoliukus urologo konsultacija tikrai nebutina. Kineziterapeutas butu tas zmogus kuris galetu suteiktu nemazai informacijos sia tema.

 2. User has not uploaded an avatar
  raganaite.sar prieš 1 m.

  Merginos man jau 12 metų problema poer paskutinį nėštumą pajutau ir buvo geda kur kreiptis papasakokit kas galit viską iš eilės kur kreiptis ir kokie čia kamuoliukai apie ką kalbama ir ar juos turi dėt gydytojas ar pats nk nesuprantu šia tema prašau papasakokit nuo a iki z ačiū ☺️

 3. User has not uploaded an avatar
  kristinarimsaite36 prieš 5 mėn.

  Sveiki ,turiu toki klausima ar kas yra vartojas vaista Zavesin 5mg nuo dirglios šlapimo puslės? Turėjote kokiu šalutiniu poveikiu? Ačiū už atsakymus.

 4. Nanan
  Nanan prieš 1 mėn.

  Nuo gimdymo praejo jau 6 savaitės, tačiau dar dabar šlapimo laikymo raumenys nefunkcionuoja kaip reikiant... kitaip tariant šlapimo nelaikau, ypač kai reikia eiti šlapintis, vos spėju nueiti į tualeta, nors tikrai nelaukiu iki paskutinės minutės... taipnpat jei ilgiau pasėdžiu ant tuoleto atrodo užspazmuoja raumenis ties šlapinimosi vieta ir skausmas nenormalus. Taip pat negaliu klupeti kiek prasižergusi, nes iškarto užspazmuoja taip. Ir atrodo nenormaliai isitempę raumenys viduje ties šlapimo puse iš vidaus (lytinio akto metu).. gal kam buvo taip ir gali pasidalinti savo patirtimi. Pas gydytoją dar tik eisiu konsultuotis.

 5. kristute1
  kristute1 prieš 1 mėn.

  Nanan parašė:
  Nuo gimdymo praejo jau 6 savaitės, tačiau dar dabar šlapimo laikymo raumenys nefunkcionuoja kaip reikiant... kitaip tariant šlapimo nelaikau, ypač kai reikia eiti š…

  Buvo po abiejų gimdymų, viskas pilnai susitvarkė po 2,5-3 mėn