Šlapimo nelaikymas po gimdymo (81)

Moteris stovi sukryžiavusi kojas MRAORAOR | Shutterstock.com

Nėštumo metu daugelis moterų yra pasišlapinusios nevalingai. Ši problema vidutiniškai pasitaiko 2 iš 3 nėščiųjų.

O 9 iš 10 moterų, kurias kamuoja šlapimo nelaikymas (dar kitaip vadinamas inkontinencija), yra gimdžiusios.

Problema nebūtinai turi pasireikšti iškart po gimdymo: kai kuriais atvejais šlapimo nelaikymas pradeda varginti tik 40 m. perkopusias ir vyresnes moteris.

Kada šlapimo nelaikymas tampa problema?

Kai kurioms moterims ši problema pasitaiko retai, o išsiskyrusio šlapimo kiekis – labai nedidelis. Pavyzdžiui, jei keli šlapimo lašeliai išteka kartą per mėnesį labai stipriai juokiantis, vargu, ar reikia labai panikuoti, tačiau organizmas jau siunčia signalus, kad ateityje problema gali tapti opesnė: šlapimo nelaikymas linkęs progresuoti, o išskiriamo šlapimo kiekiai – didėti.

Tačiau jei dėl šlapimo nelaikymo suprastėja moters psichologinė sveikata, socialinis ir seksualinis gyvenimas, tuomet reikėtų konsultuotis su gydytoju ir nedelsiant ieškoti tinkamiausių būdų spręsti šlapimo nelaikymo problemą.

Kodėl po gimdymo pasireiškia šlapimo nelaikymas?

 • Vaisius buvo didelis;
 • Gimdymas buvo komplikuotas;
 • Tarpvietės ir dubens dugno raumenų susilpnėjimas ar pertempimas;
 • Šlaplės nepakankamumas;
 • Šlapimo takų pakitimai;
 • Nervų, atsakingų už sklandų šlapimo pūslės funkcionavimą, pažeidimas;
 • Hormonų disbalansas;
 • Genetinės priežastys;
 • Rūkymas iki pastojant ir po gimdymo ir kt.

Nustatyta, kad pagrindiniai šlapimo nelaikymo rizikos veiksniai – amžius, kūno masės indeksas ir pogimdyminis laikotarpis.

Taip pat tyrimai rodo, kad šlapimo nelaikymo problema net 50 proc. dažniau pasitaiko tarp natūraliai gimdžiusių moterų, o cezario pjūvio operacija riziką sumažina.

Šlapimo nelaikymo tipai

 • Krūvio, kai šlapimo išsiskiria juokiantis, kosint ar čiaudint, bėgiojant, šokinėjant ar keliant sunkesnius daiktus ir kt. Išsiskiria nedidelis šlapimo kiekis.
 • Dėl vadinamosios dirgliosios šlapimo pūslės (šlapimo pūslės hiperaktyvumo): staigus noras šlapintis dar vadinamas dirglios arba hiperaktyvios šlapimo pūslės sindromu. Šlapimo pūslės raumuo nevalingai susitraukinėja sukeldamas staigų, nevaldomą norą šlapintis, o signalas siunčiamas į smegenis. Dėl to šlapimo pūslė staiga susitraukia: nekontroliuojamai išsiskiria didesnis šlapimo kiekis, kartais gali būti pašalinamas ir visas šlapimo pūslės turinys.
 • Mišrusis tipas, kai šlapimas ir dėl padidėjusio fizinio krūvio, ir dėl dirgliosios šlapimo pūslės.

Kaip gydomas šlapimo nelaikymas?

Moterys, kurias ir po gimdymo vargina šlapimo nelaikymas, gali rinktis daugybę šios problemos sprendimo būdų. Gydymo metodai priklauso nuo moters sveikatos būklės, amžiaus, šlapimo nelaikymo laipsnio ir kitų veiksnių.

Pirmiausia svarbu ištirti šlapimo nelaikymo priežastis. Pagal tai gali būti pritaikomos net kelios gydymo metodikos:

 • Mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai. Kartais užtenka pradėti sveikiau maitintis, gerti mažiau kavos ir kitų kofeino turinčių gėrimų, ir problema išsprendžiama savaime;
 • Kėgelio pratimai. Viena efektyviausių priemonių, ypač jaunesnio amžiaus moterims, kovojančioms su šlapimo nelaikymu, kol problema dar nėra įsisenėjusi – Kėgelio pratimai1, stiprinantys dubens dugno raumenis. Pratimus profilaktiškai galima atlikti dar prieš gimdymą – tai padės išvengti šlapimo nelaikymo problemos.
 • Elektrostimuliacija, kurios metu stimuliuojami moters dubens raumenys.
 • Medikamentinis būdas. Šlapimo nelaikymas gali būti gydomas vaistais, kuriuos, įvertinęs problemos mastą, skirs gydytojas.
 • Chirurginis metodas, kai šlapimo nelaikymo problema sprendžiama operuojant. Per makštį atliekama minimaliai invazinė operacija.

Profilaktinės priemonės šlapimo nelaikančioms moterims

Dėl nuolatinio sąlyčio su šlapimu oda gali parausti, sudirgti, suskeldėti, dažnai ją išberia, todėl odą reikia kruopščiai prižiūrėti.

Nereikėtų praustis įprastu muilu, kuris gali odą sudirginti dar labiau. Naudokite specialius prausimosi kremus, skirtus tarpvietės odai prižiūrėti. Jie ne tik padeda pašalinti nešvarumus, nemalonų kvapą, bet ir turi drėkinamųjų, apsauginių komponentų.

Tol, kol pavyks išspręsti šlapimo nelaikymo problemą, naudokite specialius įklotus, sugeriančius šlapimą ir absorbuojančius kvapus.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 mėn.

  Lauksmė parašė:
  O kodel operacija nepadeda?

  Tikriausiai dėl to, kad nestiprina, ne atstato raumenų.

 2. User has not uploaded an avatar
  Pumpum prieš 2 mėn.

  Lauksmė parašė:
  O kodel operacija nepadeda?

  O kas ten butent turetu padeti, jei yra atrofavesis raumuo? Turiu ir klienciu kurios daresi operacija, bet pacios pripazino, kad veiksmingi buvo tik pratimai. Jei pasidomet apie zmogaus anatomija, fiziologija, dubens dugno raumenis, tiesiog suprastumet, kad lazeris ar dar koks biesas, niekaip nera pajegus sugrazinti raumens funkcijos. Juk ir po traumu zmonems taikomos elektrostimuliacijos pradzioj kuris skatina susitraukti raumeni ir ji aktyvuoti, paskui kai jau esi pajegus, darai pratimus pats ir stiprini tai, kas nusilpo. Jei jums po traumos pasakytu, kad nebeveikia jusu slaunu raumenys, gi ju neoperuotu su lazeriu, o juos aktyvintu ir stiprintu. Taip ir cia. Gimdymas yra didziulis kruvis dubens dugnui, raumenys atrofuojasi ir juos reikia priversti dirbti vel. Yra nemokama alternatyva kegelio pratimai. Yra vaginaliniai kamuoliukai kurie man paciai funkcija grazino per dvi savaites po gimdymo. Bet zmones renkasi brangias ir neveiksmingas operacijas. Cia tik siek tiek darbo ir meiles sau reikia.

 3. Lauksmė
  Lauksmė prieš 2 mėn.

  O jei pvz. gimdymo metu moteris buvo smarkiai kirpta toj vietoj ( buvo naudota ir pompa, ir reples). Ar tas kirpimas galejo turet itakos del ciaudint,begant,sokinejant nevalingai slapimo isiskirimo?Beda atsirado tik po sunkaus trecio gimdymo.

 4. User has not uploaded an avatar
  Pumpum prieš 2 mėn.

  Lauksmė parašė:
  O jei pvz. gimdymo metu moteris buvo smarkiai kirpta toj vietoj ( buvo naudota ir pompa, ir reples). Ar tas kirpimas galejo turet itakos del ciaudint,begant,sokinej…

  Pades lygiai tos pacios priemones, zaizdos sugyja ir velgi pratimais reikia grazint raumenim funkcija

 5. User has not uploaded an avatar
  GiJak prieš 2 mėn.

  Sveiki! Po gimdymo praejo savaitę jau, dar vis kraujuoju šiek tiek, bet atsirado tokie nevalingi pasislapinimai. Kosedama jaučiu kaip pabega ten šlapimo, ne kraujo. Čia normalu ar reiktų susirūpinti?