Šlapimo nelaikymas po gimdymo (146)

Moteris stovi sukryžiavusi kojas MRAORAOR | Shutterstock.com

Nėštumo metu daugelis moterų yra pasišlapinusios nevalingai. Ši problema vidutiniškai pasitaiko 2 iš 3 nėščiųjų.

O 9 iš 10 moterų, kurias kamuoja šlapimo nelaikymas (dar kitaip vadinamas inkontinencija), yra gimdžiusios.

Problema nebūtinai turi pasireikšti iškart po gimdymo: kai kuriais atvejais šlapimo nelaikymas pradeda varginti tik 40 m. perkopusias ir vyresnes moteris.

Kada šlapimo nelaikymas tampa problema?

Kai kurioms moterims ši problema pasitaiko retai, o išsiskyrusio šlapimo kiekis – labai nedidelis. Pavyzdžiui, jei keli šlapimo lašeliai išteka kartą per mėnesį labai stipriai juokiantis, vargu, ar reikia labai panikuoti, tačiau organizmas jau siunčia signalus, kad ateityje problema gali tapti opesnė: šlapimo nelaikymas linkęs progresuoti, o išskiriamo šlapimo kiekiai – didėti.

Tačiau jei dėl šlapimo nelaikymo suprastėja moters psichologinė sveikata, socialinis ir seksualinis gyvenimas, tuomet reikėtų konsultuotis su gydytoju ir nedelsiant ieškoti tinkamiausių būdų spręsti šlapimo nelaikymo problemą.

Kodėl po gimdymo pasireiškia šlapimo nelaikymas?

 • Vaisius buvo didelis;
 • Gimdymas buvo komplikuotas;
 • Tarpvietės ir dubens dugno raumenų susilpnėjimas ar pertempimas;
 • Šlaplės nepakankamumas;
 • Šlapimo takų pakitimai;
 • Nervų, atsakingų už sklandų šlapimo pūslės funkcionavimą, pažeidimas;
 • Hormonų disbalansas;
 • Genetinės priežastys;
 • Rūkymas iki pastojant ir po gimdymo ir kt.

Nustatyta, kad pagrindiniai šlapimo nelaikymo rizikos veiksniai – amžius, kūno masės indeksas ir pogimdyminis laikotarpis.

Taip pat tyrimai rodo, kad šlapimo nelaikymo problema net 50 proc. dažniau pasitaiko tarp natūraliai gimdžiusių moterų, o cezario pjūvio operacija riziką sumažina.

Šlapimo nelaikymo tipai

 • Krūvio, kai šlapimo išsiskiria juokiantis, kosint ar čiaudint, bėgiojant, šokinėjant ar keliant sunkesnius daiktus ir kt. Išsiskiria nedidelis šlapimo kiekis.
 • Dėl vadinamosios dirgliosios šlapimo pūslės (šlapimo pūslės hiperaktyvumo): staigus noras šlapintis dar vadinamas dirglios arba hiperaktyvios šlapimo pūslės sindromu. Šlapimo pūslės raumuo nevalingai susitraukinėja sukeldamas staigų, nevaldomą norą šlapintis, o signalas siunčiamas į smegenis. Dėl to šlapimo pūslė staiga susitraukia: nekontroliuojamai išsiskiria didesnis šlapimo kiekis, kartais gali būti pašalinamas ir visas šlapimo pūslės turinys.
 • Mišrusis tipas, kai šlapimas ir dėl padidėjusio fizinio krūvio, ir dėl dirgliosios šlapimo pūslės.

Kaip gydomas šlapimo nelaikymas?

Moterys, kurias ir po gimdymo vargina šlapimo nelaikymas, gali rinktis daugybę šios problemos sprendimo būdų. Gydymo metodai priklauso nuo moters sveikatos būklės, amžiaus, šlapimo nelaikymo laipsnio ir kitų veiksnių.

Pirmiausia svarbu ištirti šlapimo nelaikymo priežastis. Pagal tai gali būti pritaikomos net kelios gydymo metodikos:

 • Mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai. Kartais užtenka pradėti sveikiau maitintis, gerti mažiau kavos ir kitų kofeino turinčių gėrimų, ir problema išsprendžiama savaime;
 • Kėgelio pratimai. Viena efektyviausių priemonių, ypač jaunesnio amžiaus moterims, kovojančioms su šlapimo nelaikymu, kol problema dar nėra įsisenėjusi – Kėgelio pratimai1, stiprinantys dubens dugno raumenis. Pratimus profilaktiškai galima atlikti dar prieš gimdymą – tai padės išvengti šlapimo nelaikymo problemos.
 • Elektrostimuliacija, kurios metu stimuliuojami moters dubens raumenys.
 • Medikamentinis būdas. Šlapimo nelaikymas gali būti gydomas vaistais, kuriuos, įvertinęs problemos mastą, skirs gydytojas.
 • Chirurginis metodas, kai šlapimo nelaikymo problema sprendžiama operuojant. Per makštį atliekama minimaliai invazinė operacija.

Profilaktinės priemonės šlapimo nelaikančioms moterims

Dėl nuolatinio sąlyčio su šlapimu oda gali parausti, sudirgti, suskeldėti, dažnai ją išberia, todėl odą reikia kruopščiai prižiūrėti.

Nereikėtų praustis įprastu muilu, kuris gali odą sudirginti dar labiau. Naudokite specialius prausimosi kremus, skirtus tarpvietės odai prižiūrėti. Jie ne tik padeda pašalinti nešvarumus, nemalonų kvapą, bet ir turi drėkinamųjų, apsauginių komponentų.

Tol, kol pavyks išspręsti šlapimo nelaikymo problemą, naudokite specialius įklotus, sugeriančius šlapimą ir absorbuojančius kvapus.

Susiję straipsniai

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.

Gimdos kaklelio uždegimas

Nustatyta, kad gimdos kaklelio uždegimu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.

Naujausi komentarai

 1. Dobiliuxx
  Dobiliuxx prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  muminukas parašė:
  Neatsimenu žinokite jau, urologas išrašė 🙂 Viena kapsulė buvo. Galite pasiklausti gydytojo ar būtų galima pabandyti, tikrai tuomet parinks

  Ir nuo vienos kapsulės pagerėjo?

 2. muminukas
  muminukas prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Taip, nebent kažkoks atsitiktinumas nutiko 😅 Tikrai nežinau ar ir jums padėtų, bet atsimenu kaip buvo nemalonu ir kokia kankynė tas pastovus noras eiti į tualetą.

 3. Dobiliuxx
  Dobiliuxx prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  muminukas parašė:
  Taip, nebent kažkoks atsitiktinumas nutiko 😅 Tikrai nežinau ar ir jums padėtų, bet atsimenu kaip buvo nemalonu ir kokia kankynė tas pastovus noras eiti į tualetą.…

  Na, reiks man su gydytoja šį variantą aptarti 😊

 4. User has not uploaded an avatar
  Nevaida prieš 2 mėn.

  Dobiliuxx parašė:
  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Man panaši simptomatika, tik ne tiek išreikšta. Buvo jau praėję, bet paskutiniu metu buvo daugiau streso, nuovargio, tai, matyt, tas įtakojo. Nes dirgliai šlapimo pūslei daug įtakos turi nervinė būklė. Man padeda šilti kompresai apatinėje pilvo srityje, kažkiek ir pėdų pakaitinimas, šiltos arbatos. Situaciją blogina kava, gazuoti gėrimai ir mažas skysčių suvartojimas (jokiu būdu nemažinkit!). Jei turit daugiau candida grybelio, kas būdinga nėštumo metu ir po gimdymo, jei netvarkoma, galėtų padėti proešgrybeline tabletė, bet, jei tepinelis buvo geras, kažin.. Jei nežindote, galima būtų pavartoti canephron, jei maitinate pati-kokios ramunėlių, levandų arbatos. Ir dar labai svarbu-nesistanginkite šlapindamasi- nesistenkit išspausti to lašelio. Tai tikrai dar labiau sudirgins pūslę. Geriau užsidėkit kompresiuką, išgerkit šilto skysčio, nukreipkite kitur savo dėmesį. Bandykit įvesti šlapinimosi režimą vis ilginant periodus. Neikite dažniau nei kas 15 min, veliau- kas pusvalandį , valandą ir panašiai. Linkiu nusiraminti ir atgauti savo kūno kontrolę 🌷

 5. Labadienis prieš 3 d.

  Sveikos norėjau paklausti gal kuri turėjote operaciją dėl šlapimo nelaikymo ir galite parašyti plačiau apie tai 🤔😊