Šlapimo pūslės uždegimas (cistitas) (29)
Šlapimo pūslės uždegimas (cistitas) – dažniausiai moterims pasitaikanti liga, pasireiškianti dažnu ir skausmingu šlapinimusi.
Šlapimo pūslės uždegimo simptomai
Cistito simptomai labai akivaizdūs, todėl liga dažniausiai greitai atpažįstama ir lengvai nustatoma. Gydytojas gali skirti bendrą šlapimo tyrimą, ligos atveju parodantį leukocitų kiekio padidėjimą, kraujo ir nitritų buvimą šlapime.
Šlapimo pūslės uždegimo požymiai:
- Dažnas, nenumaldomas poreikis šlapintis:
- Dažnas šlapinimasis;
- Skausmingas šlapinimasis;
- Drumzlinas šlapimas, gali būti su kraujo priemaišomis;
- Aštraus, nemalonaus kvapo šlapimas;
- Pilvo apačios ir tarpvietės skausmas;
- Pakilusi temperatūra;
- Bendras silpnumas.
Šlapimo pūslės uždegimo priežastys
Šlapimo pūslės uždegimą dažniausiai sukelia bakterijos. 80% šlapimo pūslės uždegimo atvejų lemia Escherichia coli bakterijos. Uždegimą taip pat gali sukelti kitos bakterijos: Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, Enterobacter aerogenes, Staphylococcus saprophyticus.
Šios bakterijos iš makšties arba išangės srities patenka į šlaplę ir kyla iki šlapimo pūslės. Šlapimo pūslės uždegimas dėl anatominės sandaros dažniau kamuoja moteris - jų šlaplė, lyginant su vyrų, yra net 3-5 kartus trumpesnė (vyrų – 12-25 cm, moterų – 3-5 cm), o išangė yra gerokai arčiau šlaplės.
Cistitas labai būdingas vyresnėms moterims, kurioms yra prasidėjusi menopauzė. Dėl raumenų tonuso ir šlapimo pūslės sienelių elastingumo sumažėjimo vyresnės moterys dažnai pasišlapina ne iki galo, jų šlapimo pūslėje lieka truputį šlapimo, kuriame dauginasi uždegimą sukeliančios bakterijos.
Sveikos, jaunos moters organizmas įprastai susidoroja su kenksmingomis bakterijos, tačiau, jeigu imuninė sistema nusilpusi, moteris gali susirgti. Todėl šlapimo pūslės uždegimas dažniau prasideda peršalus, patiriant chronišką nuovargį ir stresą, sergant imuninę sistemą silpninančiomis ligomis.
Labai nedidelė pacientų dalis serga infekciniu cistitu, kurį sukelia ne bakterijos, o virusai, grybeliai. Dar rečiau pasitaiko neinfekcinis cistitas: cheminis, terminis, medikamentinis, radiacinis.
Šlapimo pūslės uždegimas nėščiosioms ir gimdyvėms pasireiškia dažniau
Nėštumo metu, dėl padidėjusios hormono progesterono koncentracijos atsipalaiduoja aplink šlapimo pūslę esantys raumenys, todėl nedidelis šlapimo kiekis užsilaiko ir bakterijos turi daugiau laiko daugintis.
Po gimdymo atsiradę tarpvietės ir makšties įtrūkimai, plyšimai taip pat siejami su didesne rizika susirgti šlapimo pūslės uždegimu.
Šlapimo pūslės uždegimo gydymas
Didžiąją dalį šlapimo pūslės uždegimų sukelia bakterijos, todėl šis susirgimas įprastai gydomas antibiotikais. Susirgus pirmą kartą skiriamas 7 dienų antibakterinių vaistų kursas. Įprastai pacientė pasijunta geriau jau pirmosiomis gydymo dienomis, tačiau itin svarbu tęsti paskirtą gydymą. Nepabaigus gydymo egzistuoja didelė tikimybė, kad cistitas atsinaujins.
Jeigu cistitas kartojasi, gydytojas gali nuspręsti atlikti šlapimo pasėlio tyrimą, skirtą įvertinti bakterijų jautrumą konkretiems antimikrobiniams preparatams ir tik tada parinkti tinkamiausią vaistą. Tuomet įprastai skiriamas ilgesnis, ne trumpiau, nei 10 dienų trunkantis gydymo kursas.
Drauge su antimikrobiniais vaistais gydytojas gali pasiūlyti vartoti nemalonius simptomus sumažinančius ar slopinančius preparatus – nuskausminamuosius ir dėl susirgimo padidėjusį šlapimo rūgštingumą neutralizuojančius preparatus.
Pajutus pirmuosius šlapimo pūslės uždegimo simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Negydomas cistitas gali peraugti į lėtinę šlapimo takų infekciją, pasireiškiančia nuolat pasikartojančiais cistitais. Itin sudėtingais, netinkamai gydomais arba ne iki galo išgydytais atvejais gali prasidėti pavojingas inkstų uždegimas.
Patarimai sergantiems šlapimo pūslės uždegimu
Susirgus šlapimo pūslės uždegimu būtina nedelsiant pradėti ir iki galo pabaigti gydytojo paskirtą gydymą antibakteriniais vaistais, o taip pat laikytis kitų, būklę palengvinančių patarimų.
- Gerkite daug skysčių. Per dieną rekomenduojama išgerti 2-3 litrus skysčių, pageidautina - vandens. Taip pat galima gerti žaliosios ar ramunėlių arbatos, šiek tiek praskiestų sulčių (tik ne citrusinių vaisių). Reikėtų vengti labai saldžių, rūgščių, gazuotų gėrimų, kavos, stiprios arbatos, nevartoti alkoholio.
- Sveikai maitinkitės. Valgykite lengvai virškinamą, sveiką maistą. Tinka košės, apvirtos ar troškintos daržovės, sriubos. Venkite labai sūrių, rūgščių, saldžių, aštrių, riebių, rūkytų maisto produktų.
- Pailsėkite. Dažnas ir skausmingas šlapinimasis sutrikdo nakties miegą, todėl dieną pasistenkite numigti ar bent prigulkite.
- Būkite šilumoje. Šiltai apsirenkite, apsiklokite, ant papilvės galite užsidėti šildomąją pūslę ar butelį su šiltu vandeniu.
- Medikamentinį gydymą galite papildyti natūralia medicina. Gydytojai pabrėžia, kad ūmaus ir pavojingo šlapimo pūslės uždegimo gydymui yra būtini antibakteriniai vaistai, tačiau papildomai galima vartoti ir įvairių šlapimą varančių, šlapimo takus dezinfekuojančių, šlapimo rūgštingumą mažinančių žolelių ar kitų homeopatinių preparatų. Manoma, kad padeda spanguolės, jų sultys ar ekstraktai, arbatos arba preparatai iš beržų, bruknių, petražolių, meškauogių, svilarožių, asiūklių ir kt.
Nėštumo metu tinka anaiptol ne visos žolelės, ypač terapiniai jų kiekiai, tad ir dėl natūralios medicinos priemonių būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku!
Kaip išvengti šlapimo pūslės uždegimo?
Nustatyta, kad šlapimo takų infekcijų sukeliami simptomai per visą gyvenimą pasireiškia 50% moterų, tad visoms moterims būtina laikytis rekomendacijų, padedančių išvengti šlapimo pūslės uždegimo.
- Pasinaudojusi tualetu šluostykitės tik nuo šlaplės link išeinamosios angos, jokiu būdu ne atvirkščiai.
- Naudokite tik intymiai higienai skirtas prausimosi priemones.
- „Nelaikykite“ šlapimo, pajutusi poreikį iškart nusišlapinkite.
- Jeigu laukiatės arba jums prasidėjo menopauzė pasistenkite nusišlapinti periodiškai, būtinai stenkitės visiškai ištuštinti šlapimo pūslę.
- Nusišlapinkite iškart po lytinių santykių.
- Dėvėkite tik iš natūralių, „kvėpuojančių“ medžiagų pasiūtas apatines kelnaites, nenešiokite itin siaurų, aptemptų kelnių.
- Pastebima, kad šlapimo pūslės uždegimus provokuoja spermicidų turinčios kontraceptinės priemones, pavyzdžiui, geliai, žvakutės ir kt. Polinkį į cistitą turinčioms moterims verčiau rinktis kitas kontracepcijos priemones.
- Laikykitės bendrų sveikos gyvensenos taisyklių, kad organizmo imuninė sistema būtų pakankamai stipri ir susidorotų su žalingais mikroorganizmais bei neleistų prasidėti ligoms.
Taip, echoskopija kaip nėščiosioms 😊 dėl cistoskopijos patirties pati neturiu, galiu tik iš kitosbarikados pusės pakomentuoti, kad naudojami lubrikantai, anestetikai, tai turėtų būti pakenčiama, nors aišku, nemalonu..