Talentingo vaiko požymiai

Daugelis tėvelių mano, kad jų vaikai apdovanoti neeiliniais gabumais, tačiau dauguma vaikų “genijais” tampa tik tėvų akyse. Kaip atskirti tikruosius talentus, kurių gabumai tiesiog įgimti? Štai keletas dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.

1. Mokėjimas “saugoti” informaciją. Daugeliui vaikų galima pritaikyti posakį “per vieną ausį įėjo, per kitą išėjo”. Tie vaikai, kurių intelektas labiau išsivystęs, sugeba išlaikyti atmintyje didesnį kiekį įvairios informacijos. Jei vaikas įsimena įvairias smulkias detales, vadinasi jis tikrai moka saugoti informaciją.

2. Platus interesų ratas. Gabūs vaikai dažniausiai domisi labai įvairiais dalykais ir nėra linkę susikoncentruoti tik į vieną sritį. Jie tiesiog siurbia į save informaciją, todėl viena sritimi negali pasitenkinti.

3. Ankstyvas skaitymas ir rašymas. Dauguma vaikų gali išmokti anksti skaityti ir rašyti, tačiau gabiems vaikams visa tai tiesiog gaunasi kur kas lengviau. Be to, gabūs vaikai iš tiesų išmoksta sąmoningai rašyti, o ne tiesiog įsimena tam tikras raides.

4. Muzikiniai arba meniniai gabumai. Vaikai, kurie nuo pat mažų dienų rodo aukštesnius muzikinius ar meninius gabumus taip pat priskiriami talentingųjų kategorijai. Tik svarbu vaiko gabumus vertinti racionaliai.

5. Gebėjimas susikoncentruoti. Talentingi vaikai sugeba ilgesniam laikui susikoncentruoti į tam tikrą veiklą. Jei tavo mažylis radęs jam įdomų užsiėmimą gali ilgą laiką neatitraukti savo dėmesio nuo jo, į tai vertėtų atkreipti dėmesį.

6. Gera atmintis. Dažnai sakoma, kad žmonės prisimena tik tuos įvykius, kurie jiems nutiko nuo 3 metų. Tačiau gabesni žmonės neretai įsimena ir ankstyvesnio gyvenimo įvykius. Jei tavo vaikutis, kuriam yra 3-6 metai sugeba atsiminti ką nors, kas jam nutiko 1,5 metukų, tuomet tai yra vienas iš talentingumo požymių.

7. Turi “platų” žodyną. Tai, kad vaikas išmoksta anksti kalbėti – nėra talentingumo požymis, tačiau tai, kokius žodžius vaikas vartoja kasdienybėje, gali labai daug pasakyti apie jo protinius gabumus. Pavyzdžiui dviejų metų vaikas įprastai pasakytų “mūsų sode yra šuo”. Tas, kurio žodynas platesnis, tą patį sakinį pasakys su paaiškinimais: “mūsų sode yra šuo ir jis rausiasi mūsų gėlyne”.

8. Stebi aplinkos pokyčius. Mažiems vaikams smulkūs pokyčiai dažniausiai neužsifiksuoja, tačiau jei tavo mažylis pastebi net ir menkiausius pasikeitimus, pavyzdžiui į kitą vietą padėtą daiktą, vadinasi jo smegenyse nuolatos fiksuojasi iš aplinkos gaunama informacija ir veikia lyginimo bei analizavimo mechanizmas. Tai – vienas iš talentingumo požymių.

9. Savikritiškumas. Vaikams dažniausiai nelabai rūpi jų pačių elgesys, tačiau kai kurie sugeba net ir nuo mažens būti pakankamai savikritiški. Pavyzdžiui, vienas vaikas laimėjęs kokią nors rungtį labai džiaugsis būdamas pirmas, o savikritikas pasidžiaugs, tačiau prisimins, kad vis dėl to jis nepagerino savo rekordo arba galėjo pasirodyti ir geriau.

10. Mokėjimas analizuoti ir daryti išvadas. Mažas vaikas, gavęs knygutę apie gyvūnėlius, tiesiog vartys paveiksliukus, nes jam tai gražu. Talentingas vaikas, kurio mąstymas labiau išsivystęs, kiekvieną paveikslėlį analizuos, kels sau klausimus ir darysis tam tikras išvadas. Jis tiesiog bandys viską suprasti iš pagrindų, o ne paviršutiniškai.

Susiję straipsniai

Kaip vaikui parinkti tinkamiausią muzikos instrumentą?

Muzika atveria daugybę naujų galimybių, leidžia ugdyti vaiko kūrybiškumą. Tyrimų duomenimis, mokymasis groti padeda stiprinti discipliną.

Vaiko vystymuisi ypač svarbūs 6 raidos etapai

Pablo Neruda rašė: „Vaikas, kuris nežaidžia, nėra vaikas.“ Tėvai vis labiau suvokia kartos, kuriai leista per mažai laiko žaisti, minusus.

Kas yra asociatyvusis žaidimas ir kuo jis svarbus vaikui?

Augant vaikui, žaidimas ir bendravimas su kitais vaikais bei buvimas šalia bendraamžių taps didele jo pasaulio dalimi.