Vaikas bijo tuštintis: ko imtis tėvams pasireiškus puoduko baimei?

Mergaitė sėdi ant puoduko, mama jai viską pasakoja Pixel-Shot | Shutterstock.com

Dažnai nutinka taip, kad mielai ant puoduko sėsdavęs vaikas staiga pradeda rodyti nepasitenkinimą ir priešintis.

Paprastai dėl šlapinimosi vaikams didesnių problemų nekyla, tačiau „didelio reikalo“ vaikas gali neiti net dvi ar tris dienas. Dažnai paklausus, kodėl vaikas nenori eiti į tualetą pasituštinti, atsakymas būna, jog jam skauda.

Vaiko baimė užkietėjus viduriams

Dažnai ši problema tampa tarsi užburtas ratas: vaikui užkietėjo viduriai ir sėdėdamas ant puoduko ar tualeto jis pajuto diskomfortą, vėliau – ir skausmą.

Jau po to vaikas, nenorėdamas patirti diskomforto, kovoja su noru tuštinis, o tai dar labiau pablogina situaciją. Jei vaiką pavyksta sugrąžinti į tualetą, kitas skausmingas epizodas tik dar labiau sustiprina jo baimę.

Pagrindinės priežastys, kodėl vaikas gali bijoti tuštintis

Išangę supančios odos įtrūkimas ar uždegimas

Pagrindiniai simptomai – skausmas, deginimo pojūtis, niežulys, ypač tuštinimosi metu. Oda aplink išangę parausta, paburksta, pradeda blizgėti, šlapiuoja. Po truputį vystosi vidurių užkietėjimas, kartais gali matytis kraujo priemaišų. Pagrindiniai uždegimo sukėlėjai – streptokokai, auksinis stafilokokas, grybeliai.

Kaip elgtis tėvams?

Rekomenduojama paimti pasėlį ir išsiaiškinti priežastį, ypač jei prasidėjo išangę supančios odos uždegimas, o ne oda tiesiog įtrūko dėl vidurių užkietėjimo.

Vaikas tiesiog yra dar nepasiruošęs naudotis puoduku arba tualetu

Vaikas baimę sėstis ant puoduko pradeda jausti po treniruočių siekiant atpratinti jį nuo sauskelnių. Problema – ta, jog vaikai gali nebūti tam pasiruošę nei emociškai, nei fiziškai. Pediatrai pritaria, jog tinkamiausias metas pradėti mokytis naudotis tualetu – 18 mėn., o visas treniruočių procesas gali užsitęsti net iki 4-ojo vaiko gimtadienio.

Kaip elgtis tėvams?

Taigi gali būti, kad užtektų šiek tiek atsitraukti ir duoti vaikui dar kelias savaites ar mėnesius tiesiog pabūti su sauskelnėmis ir pailsėti nuo puoduko treniruočių. Jeigu vaikas jaučiasi saugus būdamas su sauskelnėmis, tuomet su jomis sodinkite ir ant puoduko. Kai mažylis jau įpras prie naujojo ritualo, sauskelnes nusekite: ateis laikas, kai vaikas ant puoduko jausis visiškai patogiai ir be jokių baimių atliks gamtinius reikalus.

Atkreipkite dėmesį

Visų svarbiausia – negėdinti ir tuo labiau nebausti vaiko.

Vaikui nepatogu

Dažnai vaikai nenori naudotis tualetu, nes nėra pakankamai dideli, kad galėtų patogiai sėdėti ir efektyviai ant jo išsilaikyti. Jiems tiesiog per sudėtinga išlaikyti pusiausvyrą, jau nė nekalbant apie kažkokią peristaltiką. Taip pat vaiko kojos sėdint ant tualeto arba puoduko neturėtų kaboti ore.

Kaip elgtis tėvams?

Tad jei pastebite, kad vaikas ant puoduko arba tualeto jaučiasi nepatogiai, galite išbandyti kitą puoduką arba įsigyti specialią tualeto sėdynę bei kopėtėles. Visi šie priedai padės vaikui jaustis saugiau ir suteiks tvirtą atramą.

Nepakankamai skaidulų kasdieniame racione

Mityba, kurioje mažai skaidulų ar per daug pieno produktų arba mišinio – viena iš dažnesnių vidurių užkietėjimo priežasčių.

Kaip elgtis tėvams?

Skatinkite vaiką valgyti daugiau vaisių, daržovių, viso grūdo dalių produktų. Labai naudinga į pusryčių dribsnius įberti šiek tiek sėlenų. Taip pat vaikas turėtų gerti pakankamai skysčių.

Vaikas jaučia įtampą

Puoduko baimė dažnai kamuoja jautrius, nervingus vaikus.

Kaip elgtis tėvams?

Ieškokite būdų, kas padėtų vaikui atsipalaiduoti. Tai gali būti šilta vonia, lengvas viso kūno masažas ar net šiek tiek švelnaus dėmesio.

Kitos priežastys

Vaiko tuštinimasis gali sutrikti dėl netaisyklingo šių įgūdžių ugdymo, įgimtų ligų ar net psichikos sutrikimų. Priežastis gali nustatyti ir tinkamiausią gydymą paskirti tik gydytojas.

Ar vidurių užkietėjimas – medicininė problema?

Jei vaiką nuolatos vargina vidurių užkietėjimas, kreipkitės į gydytoją. Jis paskirs tinkamiausius vaistus. Nuolatinis laisvinamųjų vaistų vartojimas siekiant, kad vaikas galiausiai pasituštintų be skausmo – ne išeitis.

Į gydytojus reikėtų kreiptis, jei:

  • tuštinimosi sutrikimai tęsiasi ilgiau nei 3 mėnesius;
  • išmatose matyti kraujo.

Susiję straipsniai

4 pagrindinės odos iššutimų priežastys

Naujagimių ir kūdikių odelė – gležna, jautri ir neatspari aplinkos poveikiui. Neigiamą efektą paaštrina dar ir sauskelnės: odą nuolat veikia drėgmė.

Vasara – tinkamiausias metas atpratinti vaiką nuo sauskelnių

Prasidėjus vasarai daugelis tėvų išsikelia tikslą vieną kartą ir visiems laikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Vasara – tinkamiausias tam laikas.

Antibiotikai vaikui: kaip saugiai juos vartoti ir kodėl jie ypač pavojingi ankstyvame amžiuje?

Antibiotikai nėra tie vaistai, kurie skirti bet kokioms ligoms gydyti. Juos paskiria tik gydytojas, įvertinęs vaiko ligos sukėlėją ir ligos eigą.