Vaikas nenori valytis dantų: ką daryti ir kaip paversti šią procedūrą malonesne?

Mergaitė su mama valosi dantis Oksana Kuzmina | Shutterstock.com

Jeigu vaikas nemėgsta valytis dantų, kasdien greta vonios kambario gali vykti mūšiai ir apsižodžiavimai. Daugelis vaikų mieliau žais, o ne keliaus praustis ir valytis dantų. Tačiau vaikui anksčiau ar vėliau teks suvokti, kad yra tokių darbų, kurių daryti nemėgstame, bet privalome: tą patį galima pasakyti ir apie dantų valymą.

Taigi, kaip vaikui padėti labiau toleruoti dantų valymą ir net mėgautis šia kasdiene procedūra?

Dėl kokių priežasčių dažniausiai vaikai atsisako valytis dantukus?

  • Vaikas – mažas ir dar nesuvokia dantų valymosi svarbos. Paprastai maži vaikai nėra linkę daryti to, ko jie nenori. Be to, mažam vaikui gali būti tikras iššūkis kantriai išstovėti 2 ar 3 minutes.
  • Vaikui skauda ir jis jaučiasi keistai. Jei vaikas – jautrus įvairiems pojūčiams, valant dantis jis taip pat gali jausti skausmą, jam gali būti nepatogu, šepetėlis gali kutenti liežuvį, burną ir t. t.
  • Vaikui nepatinka dantų pastos skonis. Vaikams gali nepatikti ir dantų pastos skonis. Pavyzdžiui, pastos, kurių sudėtyje yra bent kiek mėtų ekstrakto, pasižymi gaivinamuoju, šaldomuoju poveikiu, kuris vaikams gali būti nepriimtinas. Taigi vienas paprasčiausių sprendimų – įsigyti naują dantų pastą.

Jeigu vaikas jau moka kalbėti, tiesiog paklauskite, dėl kokių priežasčių jis nenori valytis dantukų. Kai žinosite priežastis, bus lengviau jas ir pašalinti.

Patarimai, kaip dantų valymą paversti malonesne procedūra

Pratinkite vaiką nuo mažų dienų. Visų pirma jau nuo pat kūdikystės reikia valyti mažylio burnytę, masažuoti dantenas: natūralu, kad vaikas priešinsis naujovėms ir viskam, ko dar nėra patyręs. Atminkite, kad kuo vaikas vyresnis, tuo sunkiau bus jį įpratinti valytis dantis.

Daugiau apie kūdikių dantų priežiūrą skaitykite:

Kartu keliaukite į parduotuvę rinktis dantų šepetėlio ir pastos. Vaikas dantis valysis noriai, jei leisite jam pačiam išsirinkti dantų šepetėlį ir pastą.

Neskubėkite ir nerodykite neigiamų emocijų. Vaiką pratinti valytis dantis reikia po truputį: iš pradžių leiskite jam stebėti, kaip dantis valotės jūs, po to pasiūlykite išvalyti jo dantukus. Jei pirmus kartus dantų nepavyks išvalyti sėkmingai, nepykite ir nerodykite neigiamų emocijų: kitos procedūros tikrai bus sėkmingesnės.

Kai valote dantis, stovėkite už vaiko ir valydami dantis pasilenkite į priekį. Valant dantis tokiu būdu vaikas jausis saugesnis, galės atsiremti į jus, ypač jei dantų valymas teikia ne pačius maloniausius pojūčius.

Valydami dantis dainuokite: pasirinkite paprastą dainelę, kurią dainuosite kaskart valantis dantis. Geriausia, jei dainelė truktų apie 2 min. – tiek laiko, kiek reikia dantims išvalyti. Vaikas žinos, kiek dar ilgai teks ištverti šią higienos procedūrą. Vyresniems vaikams galima nupirkti dantų šepetėlius su įmontuotais laikmačiais arba naudoti smėlio laikrodį.

Valydami dantis statykite vaiką prieš veidrodį. Jeigu reikia, naudokite specialią pakopą-laiptelį, kad vaikas galėtų matyti, kaip jam valote dantukus. Galite pažaisti ir grimasų žaidimą, pakomentuoti, kurie dantys šiuo metu valomi, taip pat pagirti, kokie jie dabar švarūs ir balti. Matydamas visą procesą, vaikas galiausiai pradės labiau jį toleruoti.

Pirmiausia leiskite vaikui pačiam valytis dantis. Dauguma odontologų rekomenduojama vaikams dantis valyti iki mažiausiai 6-ojo gimtadienio (kiti – net ir iki 9–10 m.), tačiau mažai kur minimas mišrus valymo būdas, kai vaikai pradeda valytis dantis savarankiškai, o tėvai visą procesą užbaigia ir patikrina, ar dantukai išties švarūs ir gerai išvalyti. Mažyliai viską labai nori daryti patys – pritarkite tam.

Duokite vaikui palaikyti minkštą žaislą. Žaislą vaikas galės paspausti: tokiu būdu jis nusiramins, susikoncentruos į lytėjimo pojūtį, o ne į nemalonų procesą valantis dantis. Galite surasti netgi specialų žaislą, kurį laikysite po plautuve ar dėžutėje ant skalbimo mašinos ir išsitrauksite kaskart dantukų priežiūros procedūrų metu. Taip pat imituokite, kad jūs ar vaikas valote dantis ir tam žaislui.

Sukurkite ritualą/rutiną. Valykite dantis kiekvieną vakarą po vonios procedūrų, prieš keliaudami skaityti pasakėlę. Artėjant dantų valymo momentui priminkite, kiek laiko iki jo liko (10, 5, 1 min.). Kai kurie vaikai geriau suvokia vaizdinę informaciją, tad vakaro rutiną galima įamžinti piešiniais. Nuoseklumas leis vaikui žinoti, ko tikėtis, ir geriau pasiruošti dantukų valymui.

Motyvuokite ir skatinkite vaiką. Raskite būdų, kaip paskatinti vaiką valytis dantukus. Pavyzdžiui, kasdien išsivalius dantis į kalendorių reikia klijuoti lipdukus, o mėnesio pabaigoje galite išpildyti nedidelę vaiko svajonę (nueiti į kiną, kavinę ar pan.). Panašus sprendimas – į stiklainiuką ar indelį kasdien, kai vaikas sėkmingai išsivalys dantis, įmesti po pupą ir kai jis bus pilnas pupų, vaikas gaus kokį nors prizą.

Daugiau apie vaikų iki 6 m. burnos higieną skaitykite: