Vaikas nusidegino ar apsiplikė: kaip jam padėti? (14)

Vaikas siekia indo nuo viryklės Africa Studio | Shutterstock.com

Auginant vaikus nutinka įvairiausių nelaimių ir incidentų, tarp kurių – ir apsideginimas ar apsiplikymas karštais gėrimais. Kaip rodo statistika, odos nudegimai – bene dažniausiai pasitaikanti vaikų iki 3 m. trauma.

Maži vaikai – itin smalsūs, judrūs, linkę imti viską, kas yra ant stalo, kitų paviršių, todėl tėvams ir kitiems vaikus prižiūrintiems artimiesiems reikia būti itin atsargiems. Vaikų (o kūdikių – ypač) oda – jautri, net 5 kartus plonesnė nei suaugusiųjų, tad jie labai lengvai, greitai nusidegina, o nudegimai – gilūs ir skausmingi.

Tad kaip elgtis vaikui nusideginus arba apsiplikius karštais skysčiais ir kokias prevencines priemones taikyti?

Pirmoji pagalba vaikui nusidegus ar apsiplikius

 • Nudegusią vietą bent 10–15 min. reikėtų vėsinti po tekančiu vandeniu (kūdikiams užtenka 5 min.). Jei vaikas apsiplikė didelį odos plotą (pavyzdžiui, krūtinę), geriausia nudegimą vėsinti po dušu. Vanduo turėtų būti kambario temperatūros, ne per šaltas.
 • Duoti vaikui nuskausminamųjų.
 • Nudegusią vietą sutvarstyti steriliais tvarsčiais.
 • Kviesti greitąją pagalbą. Jeigu nudegimas – labai nedidelis, neiškilo pūslių, galima kreiptis į vaiko gydytoją ir po konsultacijos gydytis namuose.

Svarbu

Vaikui nusideginus ar nusiplikius jokiu būdu negalima iškart nurengti / nuplėšti drabužių: taip galima stipriai pažeisti viršutinį odos sluoksnį, todėl liks akivaizdūs randai. Drabužius atsargiai galima nurengti tik odą gerai atvėsinus po tekančio vandens srove, bet geriau šį darbą patikėti medikams.

Odos nudegimo laipsniai

Išskiriami 3 odos nudegimo laipsniai:

 • Pirmojo laipsnio nudegimas – kai oda parausta ir patinsta. Jam priskiriamas ir nudegimas nuo saulės. Paprastai odą deginti, perštėti gali iki savaitės, oda ir vėliau gali išlikti sausa, paraudusi. Tokio pobūdžio nudegimą galima gydyti namuose.
 • Antrojo laipsnio nudegimas skirstomas į paviršinės odos storio (kai atsiranda pūslės) ir giliosios dalies storio (kai pūslės nesusiformuoja arba sprogsta) nudegimus. Abiem atvejais oda gali kraujuoti, būdingas intensyvus skausmas.
 • Trečiojo laipsnio nudegimas – odos, kaulų, raumenų suanglėjimas. Dažnai po tokio nudegimo audinius tenka pašalinti, o nudegusią odą persodinti.

Odos nudegimų gydymas

Tinkamiausias priemones nudegusiai odai (purškalus, kremus, tirpalus, putas ir kt.) ir gydymo metodiką parinks gydytojas. Medikamentų savo nuožiūra naudoti nerekomenduojama.

Ar nusideginus odą tinka naminės priemonės?

Iš senesnių žmonių neretai galime išgirsti patarimų odą tepti aliejumi, kiaušinio baltymu, ant nudegusios odos dėti ledo, pabarstyti miltų ir kt.

Tačiau reikėtų žinoti, kad odą patepus tam neskirtais riebalais, aliejais, kremais nudegimai gali tapti tik dar gilesni, nes dėl susidariusios riebalų plėvelės karštis neišgaruoja į aplinką ir tik dar giliau įsiskverbia į audinius: tai gali lemti infekcijas, ilgesnį gijimą, intensyvesnį skausmą.

Ledas ar labai šaltas (iki 10 °C temperatūros) vanduo netiks, nes kaip tik suintensyvins skausmą, gali pažeisti audinius.

Žaizda neturėtų liestis su nešvariais drabužiais, tvarsčiais: tai taip pat gali padidinti infekcijos tikimybę.

Nudegimų prevencija

 • Mokyti vaikus atsargumo, o patiems įvertinti visas potencialiai pavojingas situacijas, kai vaikas gali apsideginti ar nusiplikyti karštu vandeniu.
 • Prieš duodant maistą kūdikiams ar vaikams patikrinti, ar jis ne per karštas. Labai dažnai kūdikių burnos gleivinė nudeginama davus per karšto pieno mišinio.
 • Ką tik užplikytus gėrimus (kavą, arbatą ir kt.) reikėtų padėti atokiau, kad mažas vaikas negalėtų jų pasiekti. Tačiau ir tai ne visuomet gelbsti, nes, pavyzdžiui, vaikas apsiplikyti gali sugriebęs bei traukdamas staltiesę ar stalo padėkliuką, čiupdamas lėkštę su verdančia sriuba ir kt., todėl tėvai ir kiti vaiką prižiūrintys asmenys turi įvertinti situaciją visapusiškai.
 • Maži vaikai taip pat gali apsideginti prisilietę prie besikūrenančių krosnies ar židinio, laužo, šašlykinės, kepsninės ir pan., todėl vaiko negalima palikti be priežiūros, o krosnis, židinius reikėtų apsaugoti specialiomis tvorelėmis.
 • Grėsmę vaikams kelia ir kaitlentės, ir ant jų palikti karšti puodai bei keptuvės, lygintuvai, plaukų tiesintuvai ir kiti prietaisai, todėl juos panaudojus reikia padėti nepasiekiamoje vaikams vietoje.

Taip pat įsidėmėkite, kad vaikas stipriai nudegti gali ilgai be apsauginių priemonių būdamas saulėkaitoje, todėl būtina naudoti apsauginius kremus.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  Moterys ir tiek parašė:
  Mano teta verdantį vandenį palaikydavo, kiek žinau kad negalimą karšta vandenį pilti.

  Lyg ir nėra tokiu nurodymu instrukcijoje jog negalima

 2. User has not uploaded an avatar
  Moterys ir tiek prieš 1 m.

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  Moterys ir tiek parašė:

  Tai 40 laipsniu nes tokios temp reik duoti vaikui. O ne dėl to kad tokiu uzpilt 😂

 4. avietuke
  avietuke prieš 1 m.

  Kristinaluna838 parašė:
  Tai 40 laipsniu nes tokios temp reik duoti vaikui. O ne dėl to kad tokiu uzpilt 😂

  Ant kiekvienos pakuotės yra nurodyta kad gaminant vanduo 40-70 laipsnių, o paruoštas mišinys 37 laipsnių

 5. Hmama
  Hmama prieš 1 m.

  Kristinaluna838 parašė:
  Tai 40 laipsniu nes tokios temp reik duoti vaikui. O ne dėl to kad tokiu uzpilt 😂

  https://www.hipp.lt/pieno-misiniai/duk/maitinimas-is-buteliuko-ir-saugumas/
  Issaugomi vitaminai ir pieno rugsties bakterijos, su verdanciu vandeniu zuva.