Vaikas sapnuoja košmarus: ką jie reiškia?

Blogas sapnas – ne juokai. Ypač jei jis kartojasi ne vieną kartą. Kaip paaiškinti vaiko sapnus ir pagerinti jo realų gyvenimą?

 

Vargu ar pavyktų patiems savarankiškai susieti vaiko sapną, kad jo lovoje pilna vabalų, su mažylio baime laukiant gimsiančio broliuko ar sesutės. O vis dėlto ryšio esama. Apie šį ir kitus populiariausius vaikiškų košmarų motyvus savo knygoje aiškina daktarė Gillian Holloway.

 

Monstrai

 

Vaikai sapnuoja skirtingus monstrus, veiksmai sapnuose būna įvairūs. Kai monstrai slepiasi spintoje ar po lova, situacija atrodo dvigubai baisi: vaikas nebemato vietos, kur galėtų būti saugus. Jei monstras sapne bando vaiką sugriebti, rėkia ant jo ar gąsdina, veikiausiai jis reprezentuoja ne situaciją, kurios vaikas bijotų, o realų žmogų vaiko gyvenime.

 

Ką turėtumėte žinoti? Jei tėvai ant vaiko dažnai rėkia, elgiasi šiurkščiai vaiko ar kitų žmonių atžvilgiu, mažylio sapnuose jie dažnai pavirsta monstrais. Realusis monstro atitikmuo taip pat gali būti piktas mokytojas ar nemalonus kaimynas. Šie sapnai nebūtinai reiškia, kad vaikas patiria prievartą ar susidūrė su itin baisiu reiškiniu. Tai – tik ženklas, kad to žmogaus priartėjimas kelia vaikui stresą. Jei sapnai kartojasi – stebėkite, kada vaikas juos sapnuoja, prašykite papasakoti sapną ir bandykite susieti su realaus gyvenimo reiškiniais ar žmonėmis. Jei atpažinote save kaip sapno herojų, pasikalbėkite su vaiku, paaiškinkite, kad suaugusieji taip pat kartais būna nuliūdę, nusivylę, pikti, bet tai nereiškia, kad jie nemyli savo vaiko ar kad vaikui gresia pavojus, taigi neverta baimintis.

 

Kritimas

 

Vaikai, kaip ir suaugusieji, sapne kur nors krenta tada, kai pajunta disharmoniją, kai situacijos kontrolė ima slysti jiems iš rankų. Kritimo sapnų pasitaiko dažniau kai keičiasi vaiko režimas, kai kaip nors sutrikdomas jo gyvenimo stabilumas.

 

Ką turėtumėte žinoti? Kai kuriais atvejais sapnai apie kritimą yra sietini su ausies infekcija ar ausies būgnelio pažeidimu. Jei įtariate, kad vaikas gali sirgti ausies infekcija ar neseniai yra sušalęs galvą ir kaip tik po to pradėjo sapnuoti kritimo sapnus, vertėtų pasikonsultuoti su pediatru. Jei nemanote, kad sapną išprovokavo liga, tikriausiai jūsų vaikas jaučia, kaip jam iš rankų slysta kuris nors įprastas jo gyvenimo aspektas. Todėl geriausia, ką galite padaryti – užtikrinti jo gyvenimo stabilumą, pasikalbėti su juo akcentuojant dalykus, kurie nesikeičia, taip pat apie tai, kas jį baugina, liūdina. Jau pats pokalbis gali pakankamai nuraminti, vaikas pajus, kad jis gali pakalbėti apie savo baimes, visada šalia turi puikų klausytoją ir patarėją.

 

Vabalai

 

Palinkėjimas „Saldžių sapnų, ramių blusų“ gali būti kur kas geresnis palinkėjimas, nei jums atrodo. Mat gana dažni vaikiškų košmarų „svečiai“ – įvairūs vabzdžiai lovoje, ar visa vabalų kariauna, žengianti į vaiko kambarį.

 

Ką turėtumėte žinoti? Tai sapnas, kuris dažniausiai sapnuojamas keletą kartų, kinta tik jo stiprumas. Tokius sapnus dažniausiai sapnuoja vaikai kai jiems tenka susidurti su neprognozuojamom situacijom: yrančia tėvų santuoka, persikraustymu į naujus namus, brolio ar sesės gimimu. Vabzdžių atakas sapnuose paprastai išprovokuoja vaiko sumišimas, sukrėtimas. Jei jūsų vaikas pakartotinai sapnuoja tokius sapnus – pasistenkite jam parodyti, kad jis taip pat gali kontroliuoti situaciją, parodykite, kurie dalykai priklauso tik nuo jo. Ir pasistenkite, kad aplinkui besikeičiantis gyvenimas kuo mažiau sukrėstų jo pasaulėlį. Viskas turėtų vykti kaip įmanoma sklandžiau, vaikas turėtų žinoti prognozes, kas vyks artimiausiu metu. Ir pasistenkite kuo mažiau nerimauti patys – jūsų sumišimas vaikui paaiškina realią situaciją geriau, nei apsimestiniai žodžiai.

 

Gebėjimas skristi ar daryti stebuklus

 

Tokiuose sapnuose vaikas pasirodo kaip tikras herojus, jis turi magiškų galių. Geba skristi, ką nors gelbsti, nukeliauja į kitas realybes. Tai – nebūtinai košmaras. Bet tokie sapnai gana svarbūs.

 

Ką turėtumėte žinoti? Šie mieli fantastiniai sapnai leidžia vaikui bent jau fantazijos pasaulyje realizuoti savo kūrybines galias, užuojautą, rūpestingumą, sumanumą sprendžiant problemas. Tai itin naudingi sapnai, leidžiantys pasireikšti vaiko fantazijai ir kurti savą scenarijų. Paraginkite nupiešti, nuspalvinti tą savo sapną, papasakoti apie jį – ir sužinosite, kur jūsų vaikas jaučiasi pasitikintis savimi ir stiprus, o kur jis laukia paskatinimo, padrąsinimo. Be to, kalbėdami su juo apie gerus sapnus atversite duris pokalbiui ir apie košmarus, kuriuos galbūt vaikas slepia.

 

Gebėjimas skristi kai persekioja piktadariai

 

Dažna šešiamečių ir vyresnių vaikų sapnų tema – gebėjimas itin greitai sprukti kai vejasi blogiečiai. Kartais vaikas sapne bėga taip greitai, kad galiausiai atsiplėšia nuo žemės ir ima skristi. Blogiečiai persekioja, tačiau vaiko gebėjimas skristi tampa jo išsigelbėjimu, kuriuo pasinaudojęs jis visada paspruks nuo persekiotojų. Toks sapnas linkęs pasikartoti ankstyvoje vaikystėje ne vieną kartą.

 

Ką turėtumėte žinoti? Sapnuojantys tokį sapną vaikai dažnai susiduria su iššūkiais, kurie jiems kelia nerimą. Blogiečiai simbolizuoja spaudimą, o gebėjimas skristi – paties vaiko norą pabėgti arba jo nuojautą, kad užteks žinių, vaizduotės ir jėgų palengvinti savo gyvenimą. Vaikai, netekę kurio nors iš tėvų, susidūrę su ekonominiais sunkumais, turintys brolį ar sesę, kuriam reikia ypatingos priežiūros, taip pat tie, kuriems įvairūs iššūkiai – kasdienio gyvenimo dalis, - dažniausi tokių sapnų sapnuotojai. Gera žinia: net labai daug sėkmės lydimų suaugusiųjų prisipažino vaikystėje sapnavę tokio pobūdžio sapnus. Panašu, kad sapnas ne tik parodo iššūkius, su kuriais susiduria vaikas, bet taip pat ir jo gebėjimą tuos iššūkius įveikti.

 

Taikus padaras tampa grėsmingas

 

Tokiuose sapnuose už lango paskrebenusi švelni voverytė įleista į kambarį virsta agresyviai puolančiu žvėrimi. Arba mylimas žaislas tampa monstru. Net siūlų kamuolys tokiame sapne gali tapti pačiu baisiausiu košmaro vaikėju.

 

Ką turėtumėte žinoti? Tema, kai kažkas įprasto, galbūt net labai artimo ir mylimo, pavirsta baimės šaltiniu, gali rodyti, kad vaikas susiduria su situacija ar žmogumi, kuris šiaip yra pažįstamas ir mielas, bet kartais atrodo pernelyg sunkiai perprantamas ir grėsmingas. Realaus gyvenimo ir sapno paralelė gali pasireikšti ir tuo, kad kažkas, kas jūsų vaikui iki šiol patiko, atsigręžė prieš jį. Tai gali reikšti konfliktą su draugu ar nerimą, kad kas nors namuose iki šiol buvo leidžiama, bet staiga tapo nepageidaujama.

 

Raganos

 

Dauguma vaikų raganas įsivaizduoja tokias, kokias jas mato pasakose. Jos gali būti ir labai baisios, ir gana dviprasmiškos, turinčios ir gerų, ir blogų savybių.

 

Ką turėtumėte žinoti? Kaip ir monstrų atveju, ragana gali tapti asmuo iš realaus gyvenimo – kas nors, kas vaikui atrodo piktas, mįslingas, negeranoriškas. Jei manote, kad sapnuotoji ragana – tai savotiškas jūsų prototipas, nesumenkinkite savo kaip mamos (ar tėčio) gebėjimų. Verčiau atkreipkite dėmesį į tai, kad sapnas reiškia jūsų vaiko sutrikimą ir nerimą. Dažniau parodykite vaikui, kad esate jo pusėje.

 

Piktas gyvis

 

Tokių sapnų siužetas dažniausiai grindžiamas tema, kaip vaiką užpuola ar pagrobia laukinis žvėris ar piktas naminis gyvūnas. Jautis, liūtas ar milžiniškas voras gali tapti dažnu vaiko košmarų objektu.

 

Ką turėtumėte žinoti? Sapnai apie piktus gyvūnus dažniausiai taip pat reiškia, kad realiame gyvenime yra jūsų vaiko nerimą keliantis asmuo. Tiesa, situacija nebūtinai turėtų būti rimta. Paraginkite vaiką nupiešti sapno gyvūną, smulkiau papasakoti sapno siužetą. Veikiausiai pats vaikas nematys jokio ryšio tarp baisaus sapno ir situacijos realiame gyvenime, dėl kurios nerimauja. Po kiek laiko, kai sapnas bus pamirštas, pamėginkite atsargiai pasiteirauti, kokių žmonių savo aplinkoje vaikas prisibijo ir vengia.

 

Gluminanti situacija

 

Vaikai, kaip ir suaugusieji, kartkartėmis sapnuoja situacijas, kuriose jie yra labai pažeidžiami: kad viešumoje atsidūrė nuogut nuogutėliai arba kad priversti atlikti gamtinius reikalus visų akivaizdoje.

 

Ką turėtumėte žinoti? Sapnai apie viešą pažeminimą dažniausiai reiškia saugumo praradimą. Dažnai šiuos sapnus sapnuoja vaikai patekę į aplinką, kur jiems keliami didesni reikalavimai nei iki šiol, pavyzdžiui, perėję į aukštesnę klasę ar pakeitę mokyklą. Jie retai kada reiškia beprasidedančius rūpesčius, veikiau suklaidina, mat sapnuojami tada, kai vaikas jau šiek tiek apsiprato su naujais reikalavimais, susirado naujų draugų. Toks sapnas – tarsi ženklas vaikui, kad norint galutinai pritapti naujoje aplinkoje reikia daugiau laiko.

 

Jis spąstuose

 

Kai kada sapnuose vaikas pasijunta paralyžiuotas, jis negali bėgti. Arba pagaunamas kokio nors nutikimo vietoje, įkalinamas uždaroje erdvėje.

 

Ką turėtumėte žinoti? Šios sapnų temos, kai vaikas negali bėgti labiausiai to prireikus, rodo, jog vaikas yra bauginamas. Kad jis patenka į situacijas, kur jam sunku pasireikšti arba apsiginti. Pavyzdžiui, vaikas gali jausti tarp tėvų tvyrančią įtampą, bet jūs tikinate, kad viskas yra puiku. Jis sugeria tvyrantį nerimą, baimę, spaudimą, tačiau jaučia, kad jam užkirstas kelias ką nors išsiaiškinti ar bent jau pasikalbėti apie tai, kas vyksta iš tikrųjų. Norite jam padėti? Paraginkite papasakoti savo sapnus, ypač tas akimirkas, kurios atrodė baisiausios. Neanalizuokite sapnų drauge. Tiesiog pakalbėkite apie juos, kad paruoštumėte dirvą kitam nuoširdžiam pokalbiui apie realų gyvenimą.

 


Kaip kalbėti su vaiku apie sapnus?

 

Idealu jei tam skirsite laiką prie pusryčių stalo. Tėvai gali ir patys papasakoti apie savo sapnus, kuriuos prisimena. Toks ritualas padės vaikui pasijusti saugesniam, sužinoti, kad apie sapnus kalbėti visai linksma – kaip apie matytus filmus ar skaitytas knygas.

Galite sapnus piešti, netgi juos suvaidinti atitinkamai persirengę ir „pataisydami“ baisiausias scenarijaus vietas. Tai – puikus būdas vaikui išreikšti tai, kas glūdi pasąmonėje, be to, suteiks jausmą, kad gali valdyti tiek savo kasdienį gyvenimą, tiek tai, ką sapnuoja naktį.

Susiję straipsniai

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Ką daryti, jei vaikai keliasi anksti? 10 dažniausių priežasčių ir būdai joms spręsti

Pamiegok dar! Ar ne tokia mintis atkeliauja stebint su saule bundantį mažylį? Kokios tos pagrindinės priežastys, dėl kurių mažyliai keliasi anksti?

Kaip užmigdyti kūdikį?

Migdymas - svarbi ir nemažai laiko užimanti kūdikio priežiūros dalis. Ką daryti, kad migdymas būtų kuo paprastesnis, sklandesnis ir greitesnis?