Vaiko elgesys, kurio negalima ignoruoti
Būti tėvais – ne tik šaunu, bet ir sudėtinga. Jei norite vaikus tinkamai išauklėti, suteikti jiems gerą išsilavinimą ir išmokyti įgūdžių, kurie pravers gyvenime, tenka gerai pasistengti. Tik būdami su vaikais suprantame, kad ir patys ne visada žinome, kaip pasielgti vienoje ar kitoje situacijoje.
Štai kelios paplitusios vaikų elgesio problemos, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį.
Abejingumas, arba „nieko nematau, nieko negirdžiu“
Kartais vaikai bijo papasakoti, kad tapo blogo įvykio liudininkais, nes mano, kad gali turėti rimtų nemalonumų. Kai kurie vaikai tyčia užmerkia akis, norėdami ką nors pamokyti, kiti gi tiki, kad taip padeda kitiems.
Ką daryti: paaiškinkite, kad abejingumas šiuo atveju – ne išeitis. Stipresni neturi skriausti silpnesnių, patyčios mokykloje taip pat neturėtų būti toleruojamos. Tai – visų problema. Ramiai išklausykite vaiką, nesmerkite, įsigilinkite į situaciją ir išspręskite problemą.
Konkurencija tarp brolių ir seserų
Neretai tėvai patys provokuoja vaikų konfliktus, prikabindami etiketes (šitas vaikas – protingas, geras, gražus, sportiškas, o šitas – kažkuo blogesnis), arba išskirdami iš vaikų savo numylėtinį.
Ką daryti: būtina išsiaiškinti, kur šuo pakastas, ir uždrausti fizinį smurtą. Padėkite vaikams pasijusti viena komanda, išmokykite juos taikiai ir racionaliai spręsti konfliktus. Paaiškinkite, kad jie turi gerbti vienas kitą, pasistenkite reguliariai skirti laiko kiekvienam iš jų atskirai – tai padės palaikyti šiltus santykius šeimoje.
Vagystės
Vaikas gali pradėti vogti, kai jaučia šeimos ar draugų dėmesio trūkumą, kai labai nori kokio nors daikto, dėl blogo auklėjimo ar silpnos valios.
Ką daryti: labai svarbu, kaip vertinate tai, kas nutiko. Pasistenkite išlikti ramūs. Jeigu vaikas paėmė svetimą daiktą pirmą kartą, sužinokite, kodėl jis taip pasielgė, ir paaiškinkite, kad taip elgtis kategoriškai draudžiama. Paprašykite grąžinti (ar apmokėti) tai, ką pavogė, ir atsiprašyti. Jeigu vagystės kartojasi – kreipkitės pagalbos į vaikų psichologus.
Nepagarba aplinkiniams
Nepagarbus elgesys būdingas ne tik paaugliams – jis gali pasireikšti jau ir 2 metų vaikams. Vaikai mėgdžioja tėvus, kartoja tai, ką pamatė per televizorių, kopijuoja vyresnių brolių ir seserų elgesį, ir mano, kad tai normalu.
Ką daryti: pirmiausia būtina išsiaiškinti tokio elgesio priežastis ir jas pašalinti. Mokykite vaikus reikšti savo emocijas ir norus tinkamai, išlikti ramiems, klausyti ir girdėti. Jeigu vaiko elgesys nesitaiso, galima kuriam laikui atimti „privilegijas“.
Melas
Čia didelę reikšmę turi vaiko amžius. Vaikai iki 7 metų tiesiog pasižymi itin lakia vaizduote ir ne itin skiria fantazijas nuo realybės. Vyresni paprastai meluoja, kad išvengtų nemalonumų, reikalaudami dėmesio, bijodami griežtos tėvų rankos ar siekdami gauti tai, ko trokšta.
Ką daryti: pirmiausia – nusiraminkite. Paaiškinkite vaikui sąžiningumo ir pasitikėjimo svarbą santykiuose. Jeigu taikote bausmę, ji turi būti adekvati, atitinkanti nusikaltimo „svorį“. Vaikas turi suprasti, kad melo netoleruojate. Jeigu melagystės tampa įpročiu ir norma, tai jau reiškia rimtą problemą – šiuo atveju būtina konsultuotis su specialistais.
Inkštimas
Visų pirma tai reiškia, kad kažkoks vaiko poreikis yra nepatenkintas: gali būti, kad atžalai trūksta dėmesio arba jai kažkas kelia nerimą. Taip pat tokiu būdu vaikai siekia gauti tai, ko nori (ypač – kai tėvai neryžtingi arba labai daug reikalauja iš savo vaikų).
Ką daryti: stenkitės nerodydami jokių emocijų paaiškinti vaikui, kad šis kalbėtų normaliu balsu. Jeigu toks elgesys kartojasi nuolat, atkreipkite dėmesį į tai, kas dedasi jūsų šeimoje, ir aptarkite tai su vaiku – jis taip pat turi pasijustų esąs šeimos dalimi.
Nemandagus elgesys
Pamatę nemandagų vaikų elgesį viešumoje ir nepagarbą aplinkiniams, nenustebkite – gerų manierų pagrindas dedamas būtent šeimoje. Jeigu patys niekada niekam neišreiškiate pagarbos ir dėkingumo, vengiate paprastų žodžių „ačiū“, „prašau“, „atsiprašau“, ko tikėtis iš vaikų?
Ką daryti: kadangi vaikai kopijuoja tai, ką mato, pradėkite nuo savęs – asmeniniu pavyzdžiu parodykite jiems, kas yra dėmesingumas ir pagarba.