Vaikų emocinio intelekto ugdymas

Emocinio intelekto lavinimas padeda užtikrinti sėkmę ir gerovę, tačiau labai svarbu, kad šis darbas prasidėtų jau nuo mažų dienų. Juk tėvai turi ne tik pasirūpinti vaiko sveikata ir išsilavinimu, bet ir emociniu ugdymu, kad atžalai ateityje sektųsi ir ji būtų laiminga...
 
Kaip tą padaryti? Pradėkite nuo šių žingsnelių:
 
Pirmoji ir pati svarbiausia taisyklė: priimkite savo vaiką tokį, koks jis yra. Visas jo individualumas, visos jo charakterio ir išvaizdos ypatybės, jo vidinis pasaulis – tai duotybė, kurią reikia besąlygiškai priimti ir mylėti.
 
Lavinkite visus 5 pojūčius. Parodykite vaikui pasaulį iš visų pusių. Čia labai padeda vadinamosios „emocijų dėžutės“, kuriose sudėta viskas, kas siejasi su vienu ar kitu jausmu, išgyvenimu, įgūdžiu. Sunku vaikui paaiškinti, kas yra laimė, bet galima jos duoti paklausyti, pauostyti ar paragauti. Duokite vaikui varpelį, pauostyti apelsiną ar atsikąsti šokolado. Vaikų kuriamos asociacijos efektyvesnės už žodžius!
 
Ypač vaikai mėgsta taktilines pasakas: sekdami pasaką, duokite vaikui pauostyti aromatinių aliejų, paliesti vandens lašelius ar paklausyti muzikos.
 
Skatinkite sportuoti. Fizinis ugdymas tiesiogiai susijęs ir su kalbos ugdymu, kitų smegenų funkcijų lavinimu. Įrodyta, kad fizinis aktyvumas gerina smegenų veiklą, atkuria kraujotaką, sureguliuoja visus gyvybiškai svarbius procesus. Judėjimas – tai gyvenimas, todėl sportas vaikams būtinas kaip deguonis.
 
Leiskitės su vaikais į nuotykius. Darykite tai kiekvieną dieną. Laužykite šablonus ir pažiūrėkite į pasaulį kitu kampu. Labai svarbu, kad tokios akimirkos būtų pozityvios, pažintys – malonios, o žaidimų erdvės – įdomios. Tokia atmosfera padeda socializuotis ir geriau suprasti kitų tikslus bei motyvus.
 
Nenuvertinkite klasikinės muzikos – ji pasiekia mūsų širdį, sukelia pačius įvairiausius jausmus. Kad ją suprastumėte, turite mokėti muzikos kalbą, matyti muzikanto judesius. Tai – vienas iš paprasčiausių būdų supažindinti vaiką su emocijų pasauliu.
 
Skaitykite vaikui knygas išraiškingai – su įkvėpimu, su jausmu. Stenkitės įskiepyti meilę knygoms, parodykite, koks įdomus fantazijos pasaulis. Taip lavinsite atžalos vaizduotę, išplėsite žodyną, o svarbiausia – pasakos padės jai geriau suprasti savo ir kitų emocijas.
 
Žaidimai taip pat padeda ugdyti EQ. Žaisdami jūs galite išreikšti pačius įvairiausius jausmus, parodyti personažų pavyzdžiu tiek teigiamas, tiek neigiamas emocijas, atkreipti vaiko dėmesį į veikėjų tikslus ir poelgius. Šią neįkainojamą patirtį vaikas perkels į realų gyvenimą.
 
Pasirūpinkite, kad vaikas išsimiegotų. Miego trūkumas neigiamai veikia visas gyvenimo sferas. Ypač geras poilsis svarbus visaverčiam vaiko vystymuisi. Išmokykite atžalą atsipalaiduoti, įsiklausyti į savo širdies plakimą ir imti pavyzdį iš jos – per savo gyvenimą ji susitraukia ir atsipalaiduoja nesuskaičiuojamą daugybę kartų.
 
Galite sužaisti žaidimą „Širdis“: paimkite už rankų ir suformuokite iš jų širdį. Stipriai įtempkite visus kūno raumenis, o tada atsipalaiduokite (galite net griūti ant žemės, jei žaidžiate ant minkštos dangos). Pakartokite tai kelis kartus. Žaiskite taip su vaiku, kad jis išmoktų iš vienos būsenos greitai pereiti į kitą.
 
Ypatingą dėmesį skirkite migdymo ritualui: labai svarbu laikytis pastovių „tradicijų“, jų sekos – pavyzdžiui, išsivalom dantis, apliejam kojas kontrastiniu dušu ir guldom vaiką į lovą. Tada skaitom pasaką stalinės lempos šviesoje 10-12 minučių, išjungiame šviesą, bučiuojam, pasakom, kaip stipriai mylim, apkamšom ir išeinam iš kambario.
 
Nuo mažens pratinkite vaiką prie kolektyvinės veiklos (veiklos dviese ar trise). Šeimoje tai gali būti tvarkymasis kartu ar bendra kūryba. Svečiuose – žaidimai su dar dviem ar trim vaikais. Bendravimas tiesiogiai padeda pažinti save ir kitus, jų nuotaikas ir emocijas, suprasti tarpusavio ryšius ir t.t.
 
Neatimkite iš vaiko galimybės patirti ir negatyvias emocijas – jis greitai ir neišvengiamai susidurs su realybe, kurioje reikės išmokti orientuotis, jam teks patirti ir nuoskaudą, ir susierzinimą. Vaikų darželiai ir būreliai – tai vieta, kurioje išmokstama svarbių gyvenimo pamokų, kur ugdomas emocinis intelektas.
 
Būkite su vaiku atviri – dalinkitės tiek teigiamomis, tiek neigiamomis emocijomis, bet svarbiausia – savo meile. Tegul kiekviena nauja diena prasideda ir baigiasi apkabinimu ir žodžiais: „Šiandien – nuostabi diena. Aš džiaugiuosi, kad tave turiu.“
 
Ir pabaigai – nepamirškite, kad mamai emociniame vaiko intelekto ugdyme tenka itin svarbus vaidmuo. Būtent per jos meilę, gerumą ir švelnumą vaikas susipažįsta su pačiomis gražiausiomis emocijomis.

Susiję straipsniai

Vaikas masturbuojasi: kaip reaguoti ir ką daryti?

Tėvams labai svarbu su vaikais apie masturbaciją kalbėti jautriai ir būti tinkamai šiam pokalbiui pasiruošus.

Supykęs vaikas muša save: ką daryti?

Maždaug ketvirtadalis vaikų apimti pykčio muša, žnaibo, kandžioja ar kitais būdais žaloja save. Tai – normali vaiko raidos fazė.

Ar žinote, kad yra 5 vaikų meilės kalbos?

G. Chapmanas tvirtina, kad su vaikais reikia kalbėti visomis 5-iomis meilės kalbomis. Tačiau reikia žinoti, kuri vaiko meilės kalba yra dominuojanti.