Vaikų nemiga
Statistika rodo, kad maždaug 25 % vaikučių nuo metukų iki penkerių susiduria su nemiga. Kadangi nervų sistema dar nėra brandi, kliudyti miegoti gali daugelis faktorių. Kokios pagrindinės vaikų nemigos priežastys? Kaip su ja kovoti?
Kuo pavojinga nemiga
Būtent miego metu išsiskiria augimo hormonas, todėl nemiga gali sutrikdyti normalų fizinį vystymąsi. Taip pat nukenčia loginis mąstymas, tampa sunkiau atlikti visai paprastas užduotis, todėl negalima ignoruoti šios problemos.
Nemigos priežastys
Nemigos priežasčių gali būti daug, tačiau dažniausiai jomis tampa tos, kurios susijusios su stresu ir emocijomis:
- Psichinės traumos (mylimo žmogaus ar gyvūnėlio mirtis);
- Tėvų konfliktai ir ligos;
- Persikraustymas;
- Pažintis su daugybe naujų žmonių;
- Kiti veiksniai.
Nemigą gali sukelti ne tik negatyvios, bet ir stiprios pozityvios emocijos. Vargu ar vaikas ramiai miegos pirmosiomis naktimis, kai namuose atsiras išsvajotas augintinis – mažylis galvos, kaip laikosi jo naujasis bičiulis.
Kūdikiams nemigos priežastimi gali tapti dygstantys dantukai arba diegliukai. Neretai – žarnyno parazitai, ausies infekcija, nauji įgūdžiai (pavyzdžiui, tik pradėję vaikščioti mažyliai gali atsistoti naktį savo lovytėje ir nežinoti, kaip vėl atsigulti), didelis fizinis aktyvumas dieną, staigūs dienos režimo pokyčiai, laki vaizduotė ar triukšmingi kaimynai.
Kartais dėl nemigos kalti naktiniai košmarai – mažylis tiesiog bijo užmigti, kad jų nesapnuotų. Tokiu atveju pasikalbėkite su vaiku, leiskite išsipasakoti, kartu įveikite baimę, o jei nesiseka to padaryti – kreipkitės į specialistus.
Kaip pagerinti vaikučio miegą?
- Kurkite kontrastus: tegul dienos būna kupinos juoko, spalvų ir garsų, o vakarop viską prislopinkite. Greitai vaikutis įsimins, kad neryški šviesa – ženklas eiti miegoti.
- Pasirūpinkite, kad vaiko miegamasis būtų patogus.
- Pakabinkite užuolaidas, kad netrukdytų šviesos iš gatvės, pasirūpinkite geresne kambario garso izoliacija.
- Prieš miegą naudinga padaryti atpalaiduojamąjį masažą, atlikti kartu su vaikučiu keletą kvėpavimo pratimų.
- Išbandykite aromaterapiją: prikimškite pagalvę, pavyzdžiui, levandų, įlašinkite į aromatinę lempą eterinio aliejaus (tinka mėtų, levandų, rozmarinų, rožių).
Jei visos pastangos nueina niekais ir niekas nebepadeda, kreipkitės į gydytoją – jis gali išrašyti saugių ir efektyvių migdomųjų ar pasiūlyti kokią nors alternatyvią terapiją.