Vaikų skausmas ir karščiavimas: ką apie tai reikėtų žinoti?

Berniukas guli lovoje su pakilusia temperatūra Len44ik | Shutterstock.com

Vaikų skausmas ir karščiavimas – situacijos, kurios net ir patyrusius tėvus gali kiekvieną kartą išmušti iš vėžių. Ką reikėtų žinoti apie vaikų skausmą ir karščiavimą?

Kokios vaistinės medžiagos dažniausiai pasitelkiamos, kai siekiama greitai ir veiksmingai numalšinti silpną bei vidutinio stiprumo vaikų skausmą?

Vaikų skausmui turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys

Kūdikių fizinis skausmas

Vaikų skausmas – ypatinga sritis, nes kuo mažesnis vaikas, tuo sunkiau suvokti ir tinkamai įvertinti skausmo stiprumą, lokaciją ir pan. Kūdikių skausmas gali būti vertinamas pagal vaikelio verksmingumą ir kitus simptomus. Pavyzdžiui, jei vaikelis jaučia ausies skausmą, labai tikėtina, kad jis daug ir graudžiai verks, tampys skaudamą ausytę, kreips galvą į skaudančios ausies pusę, negalės ramiai miegoti ir valgyti.

Vaikų fizinis skausmas

Mažyliai, dar nesugebantys kalbėti, tačiau jau galintys bendrauti kūno kalba, gali jau gana sėkmingai įvertinti skausmo stiprumą pagal specialias vaikų skausmo skales, kurios vaizduoja įvairių nuotaikų veidelius.

Kuo didesnis vaikas, tuo mažesnis ir kalbos barjeras, todėl skausmo intensyvumą, trukmę, jį provokuojančius veiksnius, vietą ir kitus požymius išsiaiškinti – kur kas lengviau. Ir, priešingai, kuo mažesnis vaikas, tuo svarbesnė tampa kūno kalba, nes žodinis bendravimas dar nėra išsivystęs.

Vaikų skausmą gydyti būtina

Dėl jo gali kilti pačių įvairiausių problemų. Kalbame ne tik apie patiriamą momentinį diskomfortą, bet ir apie ilgiau išliekančias pasekmes, pavyzdžiui, neigiamas patirtis, kurios gali sustiprinti ateityje patiriamų skausmų intensyvumą, priversti bijoti bei vengti net ir visai neskausmingų medicininių procedūrų ir t. t.

Vaikų karščiavimas – dažniausiai naudingas apsauginis organizmo mechanizmas

Pakilusi bazinė kūno temperatūra arba karščiavimas rodo, kad organizmas mėgina savarankiškai susidoroti su infekcija – tuomet geriau „veikia“ imuninės sistemos elementai ir sunkiau dauginasi bakterijos bei virusai.

Mažėjanti kūno temperatūra ir gerėjanti bendroji savijauta – sveikimo ženklas; tai puikus rodiklis, padedantis sekti vaikelio sveikatos būklę.

Vaikų karščiavimą malšinti būtina ne visada

Pakilusią kūno temperatūrą reikėtų mažinti tik tuomet, kai ji didesnė nei 38,5 laipsnių Celsijaus ir (arba) vaikas jaučia diskomfortą, turi didesnę dėl karščiavimo atsirandančių traukulių tikimybę, yra kūdikis arba labai mažas vaikas.

Ypač atsargiai reikėtų slaugyti tuos vaikus, kurie serga lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, turi inkstų, širdies ar plaučių sutrikimų. Jei neramu, dėl vaiko karščiavimo gydymo visuomet geriau pasitarti su gydytoju, nes kai kurios situacijos, pavyzdžiui, labai didelis karščiavimas arba vaistų nekontroliuojama ir vis kylanti kūno temperatūra, gali būti gana pavojingos vaiko sveikatai.

Vaistinės medžiagos vaikų skausmui ir karščiavimui malšinti

Dvi populiariausios vaistinės medžiagos, padedančios malšinti vaikų skausmą ir karščiavimą, – paracetamolis ir ibuprofenas. Ibuprofenas papildomai turi priešuždegiminių savybių ir šiek tiek intensyviau malšina skausmą. Specialistai sutaria, kad abi vaistinės medžiagos gana saugiai ir veiksmingai malšina vaikų skausmą ir karščiavimą. Jų turėtų būti kiekvienos šeimos vaistinėlėje.

Susiję straipsniai

Vaikas serga itin dažnai? Priežastys gali būti psichoemocinės

Visi turime problemų ir patiriame stresą. Suaugusieji, turintys gyvenimo patirties, neretai moka atskirti jausmus ir su jais tvarkytis. Tik ne vaikai.

Autizmas: ar tikrai reikia taip paniškai bijoti šios diagnozės?

Autizmas – raidos sutrikimas, prasidedantis vaikystėje ir besitęsiantis visą gyvenimą. Tikėtina, kad ateityje autizmas bus laikomas nebe sutrikimu.

RSV infekcija - pavojus kūdikiams ir senjorams

RSV infekcija – tai ūmi viršutinių kvėpavimo takų liga. Dažniausiai ji pasireiškia kūdikiams ir ikimokyklinio amžiaus vaikams.