Žaislai kūdikiams iki 6 mėn.

Žaislai kūdikiams nuo 0 iki 3 mėnesių

1.    Prie lovytės tvirtinamos „karuselės“ su judančiais elementais, lavinančios mažylio regą. Jos moko kūdikį fiksuoti žvilgsnį, sekti judančius daiktus – besisukančius ar tiesiog ramiai siūbuojančius pakabintus žaisliukus.

2.    Helio pripildyti balionai. Pasirodo, šis paprastas žaisliukas gali atnešti daug džiaugsmo patiems mažiausiesiems. Ir kaip tik šio metu, mat vėliau, kai mažyli jau mokės sugriebti balioną rankomis, kyla pavojus, kad jį susprogdins ir susižeis ar išsigąs. Tačiau kol kas pririštas prie lovytės ir judantis bei šokčiojantis nuo menkiausio vėjelio balionėlis trauks kūdikio žvilgsnį ir treniruos akyčių judesius. Kelių mėnesių mažyliams taip pat galima pasiūlyti smagų žaidimą: pririškite balionėlį prie kūdikio riešo. Rankytę pajudinus, pajudės ir balionas. Taip po kurio laiko jūsų mažylis ims perprasti ryšį tarp rankytės judinimo ir balionėlio judėjimo – o tai svarbus žingsnis pradedant suvokti supančią aplinką.

3.    Virš lovytės ar žaidimų kilimėlio kabinamus žaisliukus su juodai baltu piešinėliu. Pasak ankstyvosios raidos specialistų, šie žaislai taip pat padeda skatinti regos vystymąsi.

4.    Pakabinami paveikslėliai su aiškiai nupieštu žmogaus veidu (pvz. pasakų herojų piešinėliais). Nustatyta, kad žmogaus veidas yra vienas labiausiai kūdikius dominančių objektų, tad tyrinėdamas tokį žaislą, pakabintą ar padėtą jam matomoje vietoje, kūdikis nenuobodžiaus.

5.    Muzikiniai žaislai. Maždaug 3-čio mėnesio pradžioje susiformuoja reakcija į garso šaltinį, mažylis ima suktis į garso pusę, ieškoti akimis, kas jį skleidžia, sekti garsus skleidžiantį daiktą.

6.    Barškučiai ir kiti žaislai, kuriuos galima patogiai paimti. Jie lavina mažylio rankų judesių koordinaciją.

7.    Žaislai-vartyklės. Tai žaisliukai suapvalinta apačia, kurie, padėti ant tvirto pagrindo, juda, sūpuojasi, galbūt skleidžia tam tikrus garsus. Savarankiškai žaisti tokiu žaislu jūsų kūdikis dar per mažas, tačiau kartu su suaugusiuoju – kodėl gi ne? Paimkite mažylį ant rankų ir duokite paliesti besisupantį žaislą. Net ir mažutės rankytės judesys jį išsupa, galbūt žaislas ima skambėti. Perpratęs šį ryšį kūdikis vėliau daug noriau gulės ant pilvuko, mokysis remtis rankytėmis į pagrindą, jam bus įdomu stebėti ir judinti žaislą pačiam.

8.    Skambanti apyrankė. Jei tokios neturite – nesunku pasigaminti: tereikia gumos ir prie jos tvirtai prisiūto neįkyraus varpelio ar barškučio. Užmaukite tokią apyrankę kūdikiui ant riešo ar kojytės – tai pamokys sieti garsą su judesiu, skatins kūdikį aktyviau judėti. Tik nepalikite žaislo ant rankytės pernelyg ilgai, 5-10 minučių tikrai užteks. Vėliau žaislo skleidžiamas garsas gali pradėti erzinti.

9.    Medžiaginiai žaisliukai. Nors daugelis suaugusiųjų kažkodėl tiki, kad pliušinis meškiukas – ideali dovana kūdikiui, o tėvai savo ruožtu patyliukais lieja apmaudą, kad nebėra kur dėti prisikaupusių pliušinukų, su kuriais vaikui žaisti dar gerokai per anksti, vis dėlto nevertėtų nurašyti kaip nereikalingų visų medžiaginių žaislų. Žvėreliai ir pasakų personažai, pagaminti iš įvairių medžiagų – puiki priemonė lavinti vaiko lytėjimo pojūčius. Tad jei medžiaginis žaisliukas pasiūtas ne tik iš pliušo, bet turi ir sagučių (pvz. akytės), slidaus atlaso (pvz. kaspinėlis), puresnio kailiuko (plaukai) ir kt. audinių – kartkartėmis duokite kūdikiui jį paliesti, paėmusi su jo rankute paglostykite, pamokykite čiupinėti. Tai bus nauja įdomi patirtis.

10.    Mediniai ar plastikiniai žiedai. Pritvirtinus tokius prie 2-3 mėn. kūdikio lovelės ištiestos mažylio rankos atstumu, žiedai skatins kūdikį siekti ir griebti. Žiedo forma leis lengvai jį sučiupti mažais pirštukais.


Žaislai kūdikiams nuo 4 iki 6 mėnesių

Veikiausiai dar bus įdomūs ir visi ankstesnieji žaislai, o prie jų dar galima pridėti šiuos:

1.    Žaisliukas-kramtukas. Net jei jūsų kūdikiui dantukai kol kas dar nedygsta, žaislas, kurį jam patogu suimti ir įsikišti į burnytę, ypač pravers – tokio amžiaus mažyliai jau pradeda pažindintis su pasauliu ragaudami.

2.    Pakabinami žaisliukai. Jei prieš tai buvo svarbu, kad žaisliukas judėtų, tai dabar pakabinamų žaisliukų tikslas – kad kūdikis juos galėtų pagriebti. Turėkite tai omeny parinkdami tinkamiausią pakabinimui aukštį.

3.    Medžiaginis kamuoliukas, kubas. Šie žaislai lavina regos ir motorikos koordinaciją, padeda lavinti gebėjimą griebti. Taigi kamuoliukai ir kubai ar kaladėlės turėtų būti tokio dydžio, kad kūdikis galėtų juos paimti, sugriebti. 6-tojo mėnesio gale kūdikis jau turėtų sugebėti šiek tiek pažaisti su kamuoliuku sėdėdamas suaugusiajam ant kelių ar gulėdamas ant pilvuko ir remdamasis alkūnėmis į kietą pagrindą.


Parengė Laura Barzdaitienė

Agentūros "Gamma" nuotrauka

Susiję straipsniai

Vaiką pykina važiuojant automobiliu: ką daryti

Keliaujant automobiliu dažniausiai pykina 2–12 metų vaikus, tačiau dažniausiai pats pikas pasiekiamas, kai vaikui yra 9–10 m.

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Žiūrėkite filmukus vaikams nemokamai per TV3 Play

Mūsų bičiuliai TV3 Play kviečia žiūrėti šauniausius filmukus vaikams visiškai NEMOKAMAI!