5 auksiniai patarimai berniukų tėvams (1)

Mama su sūnumi žaidžia ant lovos Alena Ozerova | Shutterstock

Berniukus auginantiems tėvams labai svarbu apsaugoti juos nuo žalojančių stereotipų, suvaldyti jų energiją, išmokyti empatijos ir pagarbos.

1. Venkite su lytimi susijusių stereotipų

Psichologai sutartinai teigia, kad su lytimi siejami stereotipai yra žalingi tiek visuomenei, tiek ir vaiko asmenybei. Venkite skirstyti žaislus, spalvas, profesijas, hobius ir kt. į „berniukiškus“ ir „mergaitiškus“. Auklėdami vaiką nevartokite tokių frazių, kaip „vyrai neverkia“, „nesislėpk už mamos sijono“, „tai ne vyrų reikalas“, „nebūk boba“ ir pan.

Vaiką auginantiems tėvams reikėtų akcentuoti ne jo lytį, o asmenybę, padėti atsiskleisti individualiems pomėgiams ir polinkiams bei ugdyti bendražmogiškas savybes.

2. Pratinkite atlikti visus buities darbus

Netolygus buities darbų pasiskirstymas yra opi problema, kurios efektyviausias sprendimas glūdi vaikų auklėjime. Augančiam vaikui svarbu matyti darnios šeimos, kurios visi nariai lygiavertiškai rūpinasi namais, pavyzdį bei pačiam prisidėti prie gerbūvio.

Berniuką nuo mažumės mokykite ir pratinkite atlikti visus be išimties buities darbus - kiekvienas suaugęs žmogus, nepriklausomai nuo lyties, turi gebėti ir būti įpratęs savarankiškai rūpintis savimi pačiu ir savo namais.

3. Raginkite konstruktyviai spręsti konfliktus

Laikai, kuomet iškilę nesutarimai buvo sprendžiami brutalia jėga, jau seniai praėję... Šiandien vertinami žmogaus derybiniai sugebėjimai, mokėjimas išlaikyti šaltą protą ir iškilusias problemas spręsti pagarbios bei argumentuotos diskusijos pagalba.

Pratinkite berniuką nuo mažens atvirai išsakyti savo ir išklausyti kitų žmonių mintis bei jausmus (ypač iškilus konfliktui), ugdykite toleranciją, o kilus aštriai situacijai pasiūlykite atsitraukti. Fizinės jėgos naudojimas gali būti pateisinamas tik kraštutiniu atveju (pavyzdžiui, jeigu reikia apsiginti nuo užpuoliko ar apginti puolamą silpnesnį) ir tik jeigu kitos priemonės nėra veiksmingos.

4. Mokykite tikslingai nukreipti energiją

Pastebima, kad daugelis berniukų (ypač paauglystėje) yra aktyvesni, veržlesni, judresni, labiau linkę rizikuoti. Mokslininkai nesutaria, ar tai susiję su lytimi, ar su auklėjimu ir aplinka, kurioje auga vaikas.

Nepaisant priežasčių, tėvams reikėtų mokyti berniukus valdyti savo energiją ir tikslingai ją nukreipti pozityvia linkme. Energijos perteklių puikiai „suvalgo“ sportas, fiziškai aktyvus laisvalaikis, o suvaldyti padeda raminančios, susikaupimo reikalaujančios veiklos, pavyzdžiui, piešimas, knygų skaitymas.

5. Ugdykite pagarbą aplinkiniams ir aplinkai

Akcentuokite draugiško, malonaus, etiško bendravimo svarbą (pavyzdžiui, svarbu išklausyti ir įsigilinti į pašnekovo mintis net jeigu joms nepritariame), pratinkite vaiką rūpintis silpnesniais, mažiau turinčiais (pavyzdžiui, kartu atrinkite žaisliukus, drabužėlius labdarai), mokykite saugoti gamtą, rūpintis gyvūnais (pavyzdžiui, nelaužti medelio, o verčiau pasvajoti, kokiu milžinu jis užaugs).

Fiziškai stipresniam berniukui labai svarbu įprasti kurti pagarbų ir empatišką, o ne jėga ir baime pagrįstą santykį su kitais žmonėmis bei aplinka, o ypač - su silpnesniais už jį patį.

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.

Naujausi komentarai

  1. Ingridv
    Ingridv prieš 3 m.

    Puikūs patarimai!