Advento vainikas: ką jis simbolizuoja?

Advento arba Kalėdų vainikas su keturiomis raudonomis žvakėmis Wolfgang Zwanzger | Shutterstock.com

Advento arba Kalėdų vainikai tapo labai populiarūs, tačiau ar žinote, kodėl jie pinami ir ką simbolizuoja keturios žvakutės?

Kas yra advento vanikas?

Advento vainikas yra pinamas iš eglės ar kitų visžalių medžių šakelių, tradiciškai jis turėtų būti papuoštas keturiomis žvakelėmis, kurios simbolizuoja keturis advento sekmadienius ir kaspinais.

Šiuolaikiniai advento vainikai papildomai dekoruojami kalėdiniais žaisliukais, riešutais, džiovintais vaisiais (pavyzdžiui, džiovintomis apelsinų riekelėmis, kurių gamyba aprašyta čia), uogomis ir kitomis smulkmenomis.

Į šiuolaikinių advento vainikų centrą dažnai įstatoma dar dar viena, kiek didesnė žvakė, kuri uždegama per Šv. Kalėdas.

Advento vainiko istorija

Pasakojama, kad XIX a. Hamburge (Vokietija) gyveno taurios sielos evangelikų bažnyčios pastorius Johannas Heinrichas Wichernas. Jis iš gatvių surinkdavo našlaičiais likusius vaikus, juos pamaitindavo, suteikdavo pastogę ir rūpinosi, kad jie gautų profesiją arba išsimokslinimą.

Prasidėjus Adventui pastorius paprašė savo bičiulio sumeistrauti medinį ratą ir nusprendė suteikti vaikams galimybę kasdien, iki pat Šv. Kūčių ir Šv. Kalėdų uždegti po vieną ant jo įtaisytą žvakutę.

Jo globojami vaikai susižavėjo idėja ir ratą ėmė puošti gyvybę simbolizuojančiais eglišakiais.

Tradicija pradėjo plisti, tačiau, žinoma, retas turėjo galimybę namuose uždegti dvidešimt keturias žvakeles, tad pradėta degti tik keturias advento sekmadienius simbolizuojančias žvakutes.

Ką simbolizuoja advento vainiko žvakės ir kaspinai?

Advento vainikas simbolizuoja amžinybę, ištikimybę Dievui, atgailą ir viltį bei džiaugsmą dėl gimsiančio Kūdikėlio Jėzaus.

Tradiciškai ant vainiko buvo degamos trys violetinės ir viena rožinė žvakelė.

Violetinė išreiškia atgailą ir grįžimą pas Viešpatį, rožinė – džiaugsmą dėl tuoj gimsian­čio Jėzaus. Dėl to rožinė žvakė uždegama trečiąjį advento sekmadienį, skir­tą džiaugsmui.

  • Pirmoji žvakė vadinama Pranašo arba Vilties žvake.
  • Antroji – Betliejaus arba visiems skirto išganymo žvakė.
  • Trečioji – Piemenų arba džiaugsmo žvakė.
  • Ketvirtoji – Angelų arba meilės žvakė.

Tradiciniai Advento vainikai yra puošiami raudonais, Jėzaus meilę simbolizuojančiais, ir violetiniais, simbolizuojančiais atgailą, kaspinais ar juostomis.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.