Ar batutai iš tikrųjų yra saugūs vaikams?
Batutai – labai populiarūs ir mėgstami tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų. Jei tik namuose bėgioja mažyliai, daugelyje kiemų tikrai pastebėsime ir stūksantį batutą. Ne paslaptis, kad tai – ne pats saugiausias daiktas, skirtas laisvalaikiui ir pramogoms gryname ore. Ir net tada, kai vaikai šokinėja prižiūrimi suaugusiųjų, jau nė neminint atvejų, kai jie paliekami kieme visiškai vieni, rizika susižeisti visuomet išlieka.
Ar reikėtų leisti vaikams šokinėti ant batutų?
Amerikos pediatrų akademijos pozicija šiuo klausimu – itin griežta: organizacija pasisako, kad batutais naudotis vaikai neturėtų, išskyrus sportininkus treniruočių metu, kai jie yra prižiūrimi trenerių. Tad ar šios rekomendacijos laikytis ir Lietuvoje, spręsti tik patiems tėvams. Tačiau aišku viena: vadovaudamiesi šiame straipsnyje pateikiamais patarimais traumų ant batuto tikimybę ženkliai sumažinsite.
Dažniausiai šokinėjant ant batutų pasitaikančios traumos
Traumos ant batutų būna pačios įvairiausios: nuo gilesnių įbrėžimų iki stuburo, kaukolės, šonkaulių ar krūtinkaulių lūžių. Gana dažnai vaikai patiria ir smegenų sukrėtimą, kitų galvos ir kaklo traumų, pasitempia raiščius. Dažniausiai ant batutų šokinėjantiems vaikams lūžta stipinkauliai ir alkūnkauliai
Ir nors batutų gamintojai vis dažniau naudoja apsauginius tinklus ir kitas saugos priemones, sužalojimų mastai tik didėja. Pagrindinė traumų priežastis – vaikai randa vis išradingesnių būdų, kaip pramogauti ant batutų.
Tiesa, gera žinia – ta, kad gyvybei pavojingų sužalojimų ir viso kūno paralyžiaus atvejų medikų praktikoje beveik nepasitaiko. Po daugelio sužalojimų, įskaitant net ir kaklo slankstelių lūžius, vaikai pasveiksta.
Traumų tikimybė ir rizikos veiksniai
- Tikimybė, kad ant batuto susižalos jaunesnis nei 6 vaikas – net 14 kartų didesnė, lyginant su vyresnių vaikų traumų tikimybe.
- Trys ketvirtadaliai traumų įvyksta, kai ant batuto vienu metu šokinėja du ir daugiau vaikų.
- Daugiausia traumų įvyksta nesėkmingai nusileidus ir nukritus.
Kaip sumažinti traumų ant batuto tikimybę ir šokinėti saugiai?
Jei norite sėkmingai naudotis batutu, būtinai susipažinkite su keliomis esminėmis saugumo taisyklėmis:
- Tegul ant batuto vienu metu šokinėja tik vienas vaikas ar suaugusysis.
- Pamokykite vaikus, kad jie visuomet šokinėtų tik batuto viduryje, nešokinėtų nuo jo ant žemės, nelįstų po batutu ar nevaikščiotų batuto kraštu už apsauginio tinklo.
- Batutas turi būti statomas atokiau nuo medžių, pastatų, konstrukcijų, žaidimų aikštelių ir kt.
- Neleiskite vaikams ant batuto atlikti salto, kūlversčių ir pan. Atliekant salto ypač išauga kaklo ir galvos traumų tikimybė.
- Jei ant batuto šokinėja maži vaikai, kontroliuokite, ar jie elgiasi saugiai. Vaikai iki 5 m. yra lengvesni ir mažiau koordinuoti, jiems sunkiau kontroliuoti sėkmingą nusileidimą, todėl lūžių rizika žymiai išauga.
- Apskritai vaikams iki 6 m. tinka mažesni, o ne 400 cm skersmens ir didesni batutai.
- Batutą visuomet statykite tik ant lygaus paviršiaus, o ne nuožulnioje vietoje.
Naudoto batuto patikra prieš sezoną – irgi labai svarbi
- Reguliariai tikrinkite, ar batuto dalys nesusidėvėjo. Įprastai Lietuvoje batutai naudojami tik šiltuoju metų laiku, tad idealu, jei prieš žiemą batutą išrinksite, o atėjus pavasariui vėl iš naujo surinksite. Tokiu būdu greičiau pastebėsite, ar visos dalys funkcionuoja tinkamai.
- Patikrinkite, ar ant paminkštinimo neatsidaro skylių ar įtrūkimų, įsitikinkite, kad spyruoklės yra uždengtos. Jei speciali apsauga (pamušalas) nusidėvėjo, įsigykite naują. Apsauga sugeria smūgius ir turi dengti spyruokles, kabliukus bei batuto rėmą.
- Jeigu įsigijote batutą be apsauginio tinklo arba senasis nebėra saugus, įsigykite ir pritvirtinkite naują tinklą.
- Taip pat patikrinkite, ar ant batuto rėmo neatsirado įlenkimų, o visos kojos siekia žemę ir tvirtai į ją remiasi.
- Apžiūrėkite rėmą: ar nematyti korozijos, rūdžių, kitų nusidėvėjimo požymių, galinčių daryti įtaką batuto kokybei ir saugumui.
Saugesnės veiklų gryname ore alternatyvos: kokios jos?
Nors batutas gali atrodyti puikus laisvalaikio inventorius, paskatinsiantis vaikus daugiau laiko praleisti gryname ore ir atsiplėšti nuo ekranų, tačiau yra ir kitų kur kas saugesnių alternatyvų norintiems laiką namuose leisti aktyviai.
Pasiūlykite vaikams kitus užsiėmimus, pavyzdžiui:
- pamėtyti skraidančią lėkštę;
- pažaisti gaudynių;
- pamėtyti ar paspardyti kamuolį;
- pažaisti kieme įrengtoje žaidimų aikštelėje;
- leistis į žygį ar tiesiog išeiti pasivaikščioti;
- pasivažinėti dviračiu (tik tokiu atveju būtina dėvėti apsauginį šalmą) ir t. t.
O jei vis tik nusprendėte, kad batutas jūsų kieme yra nepakeičiamas ir jūsų neatgraso specialistų nuomonė, tuomet rinkitės sertifikuotą bei patikimo gamintojo batutą, net nežiūrėdami į pigius bei iš nekokybiškų medžiagų pagamintus batutus. Didesnė tikimybė, kad įsigiję kokybišką batutą išvengsite ir traumų.