Atviras sąkandis: kas tai?

Mergaitė odontologo kabinete Dmitry Kalinovsky | Shutterstock.com

Atviras sąkandis – vienas iš netaisyklingo dantų sąkandžio tipų. Sukandus dantis tarp priekinių ir šoninių dantų lieka atviras tarpas (priekiniai viršutiniai dantys nesiekia priekinių apatinių dantų), tarpusavyje kontaktuoja tik krūminiai dantys.

Atviro sąkandžio formavimosi priežastys

  • Įprotis čiulpti nykštį. Labai dažnai atviras sąkandis formuojasi, kai vaikas turi įprotį nuolat čiulpti nykštį. Ikimokyklinio amžiaus vaikui atsikračius šio įpročio sąkandis užsiveria savaime, tad ortodontinio gydymo neprireikia. O jei net ir priešmokyklinę grupę, mokyklą pradėjęs lankyti vaikas ir toliau čiulpia nykštį ir daro tai bent kelias valandas per dieną, sutrikdomas žandikaulių augimas.
  • Čiulptuko naudojimas ilgą laiką. Čiulpimas – įgimtas naujagimio refleksas, tačiau čiulptuko nerekomenduojama vaikui duoti ilgiau kaip iki 2–3 metų, nes vėliau kinta dantų padėtis, gali formuotis atviras sąkandis ir kt.
  • Kvėpavimas pro nosį. Pasunkėjus kvėpavimui pro nosį vaikai ilgą laiką būna išsižioję: tai irgi viena iš priežasčių, lemiančių atviro sąkandžio formavimąsi. Jei vaikas negali kvėpuoti įprastai, reikia ieškoti priežasčių (dažnai problemą sukelia išvešėję adenoidai, tad būtina konsultuotis su gydytoju otorinolaringologu).
  • Netaisyklinga liežuvio padėtis, pavyzdžiui, dėl susiformavusio įpročio liežuvį laikyti tarp dantų. Jei vaikas dažnai kaišo liežuvį tarp dantų, jie stumiami, palinksta į priekį, todėl susiformuoja ne tik atviras sąkandis, bet tarp dantų atsiranda tarpeliai.

Atviro sąkandžio pasekmės

  • Vaikas negali tinkamai sukramtyti maisto, nes nuotolis tarp dantų – per didelis.
  • Vaikas gali neaiškiai kalbėti, netarti kai kurių garsų.
  • Prasta estetika: dantys dėl lanko formos atrodo neestetiškai.
  • Didėja dantų ėduonies rizika, vėliau tai gali turėti įtakos parodontozės vystymuisi.
  • Sutrinka žandikaulio vystymasis.
  • Gali kamuoti dažnas gerklės perštėjimas, faringitas.

Kaip pastebėti pirmuosius ženklus, kad ima formuotis atviras sąkandis?

Kaip jau minėta, pastebėti, kad formuojasi atviras sąkandis, nėra sudėtinga: tarp apatinių ir viršutinių priekinių kandžių juos sukandus lieka didesnis ar mažesnis tarpas.

Dėl atviro sąkandžio vaiko lūpos beveik nuolat yra praviros, vaikui reikia įdėti pastangų norint jas sučiaupti. Nesant burnos patologijų lūpos yra atsipalaidavusios, viršutinė lūpa su apatine truputį liečiasi.

Atviro sąkandžio prevencija ir gydymas

Labai dažnai tėvai ieško informacijos, ką daryti, jeigu vaikui formuojasi atviras sąkandis.

Pastebėjus, kad vaikas čiulpia nykštį, jei niekaip nesiseka atsisakyti čiulptuko, reikėtų su vaiku kalbėtis. Svarbu pasistengti kaip įmanoma anksčiau pašalinti visus neigiamą įtaką sąkandžiui darančius įpročius.

Jautrūs vaikai čiulpdami nykštį gali slopinti emocinę įtampą, nerimą, tad jei problemos nepavyksta įveikti namuose, patariama kreiptis į vaikų psichologą.

Atviram sąkandžiui susiformavus reikėtų kreiptis į gydytoją ortodontą: jis, įvertinęs situaciją, parinks tinkamiausią gydymo būdą, pavyzdžiui, specialią ortodontinę plokštelę, koreguojančią dantų padėtį.

Tinkamiausias laikas nuvykti pas gydytoją ortodontą – kai vaikui sukanka 7 metai.

Susiję straipsniai

Vaikų ir suaugusiųjų alergija dulkių erkutėms

Dulkių erkutės – mūsų aplinkoje gyvenantys mikroskopiniai voragyviai – kelia grėsmę sveikatai, sukelia alergijas ir netgi astmą.

Sinusitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sinusitą išduoda spaudimas, skausmas kaktos, nosies bei akių srityje. Sinusitas – viena dažniausiai pasitaikančių slogos komplikacijų.

Ar vaikams profilaktiškai duoti vaistų nuo kirmėlių?

Žarnyno parazitais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio amžiaus vaikai, tad kartais pasigirsta rekomendacijų vaikams profilaktiškai duoti vaistų.