Dalykai, kurių nereikėtų sakyti mergaitei

Visos profesijos reikalingos, visos profesijos svarbios. Kiekviena iš jų turi savų privalumų ir trūkumų, kiekviena kelia savų sunkumų. Tačiau turbūt sutiksite, kad sunkiausia būti gerais tėvais, ypač – jeigu neturite patirties. Juk niekada nežinai, kaip vaiką paveiks neapgalvoti žodžiai, ir kokį pėdsaką paliks jo atmintyje visam gyvenimui.
 
Vienodai sunku auklėti tiek sūnų, tiek dukrą, bet, kaip pastebi psichologai, dėl nusistovėjusių lyčių stereotipų mergaitei įvaryti kompleksą ar pakenkti jos savivertei yra daug paprasčiau, o vėliau tai daro neigiamą įtaką tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime. Kad padėtų tėvams išvengti pačių dažniausių klaidų, psichologai išskyrė keletą frazių, kurių negalima sakyti mergaitėms – juk netgi tokios „smulkmenos“ programuoja besiformuojančią psichiką!
 
„Tu tam per maža“
 
Dauguma mažų mergaičių jau ne tik žaidžia „namus“, vaidinta mamas ir svajoja apie pasakiškas vestuves, bet taip pat jau gali atsakyti ir į klausimą, kuo norėtų būti, kai užaugs (beje, atsako gana sąmoningai ir argumentuotai). Ir visai nesvarbu, kad šiandien jos nori būti dizainerėmis, o rytoj – pardavinėti ledus. Nereikia kliudyti vaikui atrasti save, net jeigu jo fantazijos jums kelia šypseną. Dukrytė prašo leisti lankyti šokius ar mokytis anglų kalbos, ar tiesiog bando padėti mamai iškepti pyragą – stenkitės sutikti. Juk frazė „Ne, tu dar per maža“ vėliau sąmonėje transformuojasi į „tu – niekam tikusi, tu to nesugebėsi“.
 
„Nuleisk kartelę“
 
Suprantama, kad ne kiekvienam lemta tapti garsiu dailininku ar šokėju, tačiau niekam sėkmė ir šlovė nenukrito iš dangaus. Visa tai – įdėtų pastangų ir tikėjimo savo jėgomis rezultatas. Atkreipkite dėmesį į dalykus, kurie vaikui patinka ir gerai sekasi, padėkite atsiskleisti jo gabumams. Na, o jeigu rezultatas nepateisina jūsų lūkesčių, niekada nerodykite savo nusivylimo ir nė už ką nesiūlykite imtis ko nors paprastesnio. Psichologų teigimu, kol vaikui patinka pasirinktas užsiėmimas ir kol atžala jaučiasi laiminga – tegul tą patį daro ir toliau. Sėkmė ateis vėliau.
 
Geriau sakyti: „Stenkis, būk kantri ir tau viskas pasiseks.“
 
„Tai – vyriškas užsiėmimas“
 
Net jeigu ir esame už lyčių lygybę, auklėdami vaikus mes neretai skirstome taip: ši veikla – tik berniukams, o ta – tik mergaitėms. Tačiau pasaulis už šeimos ribų nesibaigia. Keičiasi darbo vietos, karjeros galimybės ir darbdavių reikalavimai, todėl psichologai pataria: kad mergaitei ateityje būtų lengviau orientuotis pasaulyje ir prisitaikyti, nuo mažens rodykite ir tai, ką daro mama, ir tai, kuo užsiima tėtis. Tegul ji ne tik padeda mamai virtuvėje, bet ir leidžia laiką su tėčiu garaže.
 
Geriau sakyti: „Tik tau spręsti, kas tau tinka ir patinka.“
 
„Tu veltui gaišti laiką“
 
Ši frazė vis dažniau nukamba kalbantis su paaugliais, ypač – su mergaitėmis. Juk mama įsitikinusi, kad draugystė su tuo vaikinu, bandymai išmokti groti gitara ar aktorinio būrelio lankymas – tik laiko švaistymas. „Geriau mokslams daugiau dėmesio skirtum“ – tikriausiai taip kartais pasakote ir jūs. Bet psichologai įspėja: kad ir kaip norite apsaugoti vaiką nuo to, kas, jūsų manymu, neefektyvu, reikia leisti jam pačiam rasti savo kelią. Paieškos be klaidų neįmanomos, tai normalu, bet naujos pažintys, užsiėmimai, naujos patirtys pripildo gyvenimą prasmės. O juk niekada negali žinoti, kada šios patirties gali prireikti...
 
Geriau sakyti: „Jei gerai pagalvojai ir esi įsitikinusi, kad tau to reikia – pirmyn.“
 
„Nereikia, aš geriau pati už tave padarysiu“
 
Tai – daugelio tėvelių mėgstama frazė, ir, kaip pastebi psichologai, viena pavojingiausių: juk taip iš vaiko atimama galimybė būti savarankiškam.
 
Geriau sakyti: „Pamėgink, padaryk pati. O jei neišeis – padarysim tai kartu.“
 
„Imk pavyzdį!“
 
Pasaulyje būtų daug mažiau nelaimingų žmonių, jeigu jie nustotų save lyginti su kitais, o frazė „imk pavyzdį iš savo draugės/sesės/to ar kito žmogaus“ veda į nesibaigiančias lenktynes „kas geresnis“. Tai neduos jokios naudos – lyginti savo mergaitės su kuo nors kitu nereikia. Ir neverskite jos lygiuotis į kitus.
 
Šiuo atveju nesakykite nieko. Tiesiog nutylėkite.
 
„Mergaitės taip nesielgia“
 
Kai būsimieji tėveliai sužino, kad gims dukrytė, jie tuoj pat ima įsivaizduoti mielą rausvą kambariuką su vienaragiais ir simpatiškas princesės sukneles. Vis dėlto gyvenime ne viskas klostosi pagal mūsų sumanymą, ir mergaitė gali nuo mažens domėtis ne lėlėmis ir suknelėmis, o mašinėlėmis, sulaukusi 12 – čiupti riedlentę, visiškai atsisakyti sijonų. Tai – normalu. Jeigu mergaitė nesijaučia patogiai ir jaukiai mums įprastuose moteriškumo rėmuose, nereikia kankinti nei jos, nei savęs. Gali būti, kad tai – kūrybingos natūros užuomazgos. Šiaip ar taip, net jeigu jums nepatinka dukters pomėgiai ir apranga, tai nereiškia, kad auklėjate blogą žmogų. Iš tokių nutrūktgalvių taip pat išauga moteriškos gražuolės ir geros mamos.
 
„Niekai, neimk į galvą“
 
Psichologai įspėja: tėvai labai dažnai nuvertina savo vaikų problemas. Tai, kas suaugusiajam atrodo dėmesio neverta smulkmena, vaikui gali būti tikra katastrofa. Su vaikais reikia kalbėtis! Didesnė tikimybė, kad mamai pasipasakos mergaitė, o ne berniukas, todėl netgi į jūsų nuoširdų ir, kaip jums atrodo, padrąsinamąjį patarimą nesukti sau galvos vaikas atsakys: Tu manęs nesupranti.“ Nereikia dėl to skubėti pykti ar mėginti atvesti atžalą į protą.
 
Geriau sakyti: „Aš tave suprantu. Kaip galėčiau tau padėti?“
 
„Nevalgyk taip daug“
 
Daugelis mamų rūpinasi dukryčių figūra net labiau, negu savąja. Juk visos nori auginti modelį, gražuolę, šokėją... Bet frazės „nevalgyk taip daug“, „mergaitės valgo mažiau“, „tu juk nenori būti storulė?“ veda prie rimtų sveikatos problemų (anoreksijos, bulimijos, gastrito, skrandžio opų ir kitų psichosomatinių ligų). Jeigu jau jums iš tikrųjų labai rūpi, kaip atrodo mergaitė, geriau pratinkite ją judėti daugiau, sportuoti, ir būtinai rodykite pavyzdį.

Susiję straipsniai

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Infekcinė mononukleozė (Epšteino-Baro virusinė infekcija)

Mononukleozė – ūmi liga, kuria dažniausiai serga jaunimas ir vaikai. Ligos protrūkių daugiausia pasitaiko rudenį ir žiemą.