Dėmių valymo gidas: kaip namuose turimomis priemonėmis išvalyti dėmes?

Išsitepęs laimingas vaikas Martin Novak | Shutterstock.com

Dėmių valymui pasitarnaus kiekvienuose namuose randamos priemonės, pavyzdžiui, druska, actas, soda...

Bendrosios dėmių valymo taisyklės

  • Dėmių valymo priemonę reikėtų išbandyti nedideliame ir mažiau matomame audinio plote.
  • Prieš pradedant darbą reikėtų nuo audinio šepetėliu nubraukti visas dulkes ir purvą.
  • Kad išvengtumėte „aureolės“ (ribos, skiriančios išvalytą plotą), audinį aplink dėmę sudrėkinkite, dėmę valykite nuo kraštų į vidurį.
  • Vatos, marlės ar audinio tamponą šiek tiek suvilgykite valiklyje, tepkite po truputį. Galima naudotis ausų krapštuku arba pipete.
  • Tamponą atsargiai prispauskite, bet netrinkite, nes tai gali išblukinti audinį.
  • Dėmę geriausia išvalyti per kelis kartus, o ne per vieną.
  • Nemaišykite kelių skirtingų valymo priemonių, nes jos gali sureaguoti tarpusavyje.

Kaip greitai išvalyti įvairias dėmes: riebalų, žolės, kraujo, sulčių ir kitas?

Riebalų (sviestas, aliejus, majonezas ir pan.) dėmės

Vos išsitepus audinį reikėtų pamerkti į karšto vandens vonelę su 0,5 stiklinės druskos. Dėmes patrinkite ir išskalbkite įprastiniu būdu.

Įsisenėjusias dėmes vertėtų valyti pasitelkiant į pagalbą krakmolą - krakmolą sumaišykite su trupučiu vandens, gauta košele aptepkite dėmes ir palikite 2-4 valandoms. Nuskalaukite ir skalbkite įprastiniu būdu.

Baltymų (kraujo, kiaušinių it kt.) dėmės

Suteptą vietą labai gerai ištrinkite trupučiu indų ploviklio, patrinkite iki kol suputos ir palaukite apie valandą. Nuplaukite po tekančiu, šiltu vandeniu. Jeigu dėmė išlieka, tai procesą pakartokite. Galiausiai išskalbkite iprastiniu būdu.

Vaisių, daržovių (jų sulčių, uogienės) dėmės

Ant dėmės reikėtų užberti druskos, patrinti, palaukti apie 30 min., o tuomet išskalbti. Įsisenėjusių dėmių turinčius daiktus galima pamerkti šilto vandens vonelėje su citrinos sultimis, o po valandos išskalbti įprastiniu būdu.

Žolės dėmės

Ant dėmės užpilkite acetono (prieš tai tą padarykite mažiau matomoje vietoje ir įsitikinkite, kad acetonas neblukina audinio spalvos), uždėkite keletą kartų perlenktą marlės gabaliuką ir lengvai, stipriai nespaudžiant braukite kempinėle. Pakartokite iki kol žolės dėmė beveik visai nubluks (pigmentas susigers į marlę), o tuomet išskalbkite.

Raudonojo vyno dėmės

Dėmę pirmiausia reikia patrinti citrinos rūgšties tirpale (šaukštelį citrinos rūgšties ištirpinkite stiklinėje šilto vandens) pamirkyta kempinėle, gerai perskalauti. Procesą kartokite iki kol dėmė sunyks, o tuomet skalbkite.

Baltojo vyno dėmės

Drabužį iškart perplaukite šaltu, tekančiu vandeniu, dėmę patrinkite indų plovikliu, trinkite iki kol suputos, nuskalaukite ir skalbkite.

Kavos, arbatos dėmės

Kavos ir arbatos dėmes puikiai išvalo lygiomis dalimis sumaišytas vandens ir amoniako tirpalas.

Šokolado dėmės

Į indelį su vandeniu dėkite truputį muilo ir vandenį užvirinkite, verdančias pamuiles pilkite ant šokolado dėmės ir truputį pravėsus gerai patrinkite. Perskalbkite įprastiniu būdu.

Lūpų dažų, kosmetikos dėmės

Šias dėmes lengvai išvalysite jūsų naudojamomis kosmetikos valymo priemonėmis, taip pat gryname spirite arba degtinėje suvilgyta kempinėle.

Vaško, kramtomosios gumos dėmės

Sugadintą daiktą pirmiausia dėkite į šaldymo kamerą. Vaškas arba kramtomoji guma sušals ir ją nesunkiai nukrapštysite, nulupsite nuo audinio jo nepažeidžiant.

Vaško dėmes taip pat galima nuvalyti atvirkštiniu būdu, pasitelkiant karštį - nukrapštykite kiek įmanoma daugiau vaško, ant likučių uždėkite popierinę servetėlę (jeigu vaškas spalvotas, tai prieš tai užlašinkite truputį metilo spirito) ir palyginkite lygintuvu, vaškas susigers į servetėlę.

Garstyčių, kečupo, sojų padažo dėmės

Šių padažų ir pagardų dėmes panaikinsite tapšnodami acte suvildytu audiniu ar vatos tamponėliu. Suteptą audinį vėliau dar perskalaukite vonelėje su šiltu vandeniu ir keliais lašais indų ploviklio, o tuomet išskalbkite.

Rašalo dėmės

Dėmę galima užpilti skiestu actu, uždėti popierinį rankšluostuką, palaukti, kol susigers ir išskalbti. Audinį taip pat galima mirkyti šiltame piene, o tuomet išskalbti.

Prakaito dėmės

Prakaito dėmes išvalysite jas tapšnodami acte suvilgytu vatos tamponu ar kempinėle.

Batų tepalo dėmės

Dėmę reikėtų aptepti glicerinu, palikti pernakt, o tuomet skalbti įprastiniu būdu.

Dezodorantų, antiperspirantų dėmės

Ant šių dėmių užberkite kepimo miltelių, suvilgykite ir gerai patrinkite, palikite pernakt, o tuomet perskalaukite ir skalbkite įprastiniu būdu.

Tepalo dėmės

Suteptą vietą reikėtų valyti iš abiejų pusių trinant benzine suvilgytu audinio gabaliuku. Daiktą vėliau reikia valandėlę pamirkyti muiliname vandenyje ir išskalbti įprastiniu būdu.

Plaukų dažų dėmės

Ant audinio užtiškus plaukų dažų juos nedelsiant nuvalykite, o dėmę aptepkite glicerinu. Laikykite keletą valandų, o tuomet išskalbkite.

Žiedadulkių dėmės

Atsargiai nupurtykite žiedadulkių perteklių, o tuomet ant tos vietos užklijuokite gabaliuką lipnios juostos, netrinant jį atitraukite ir pakartokite kelis kartus, kol visi žiedadulkių likučiai prilips. Išskalbkite įprastiniu būdu.

Šlapimo dėmės

Ant dėmės užberkite sodos ir palikite. Soda ims geltonuoti, ją nupurtykite, nuvalykite drėgnu skudurėliu ir berkite švarių sodos miltelių. Kartokite iki tol, kol sodos milteliai nebegeltonuos, o tuomet išskalbkite.

Susiję straipsniai

Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis. Sausas oras kenkia odai, gali tapti alergijų, astmos, sinusito priežastimi.

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.