Elektroniniai prietaisai ir vaikai: apie ribas, normas ir priklausomybę nuo ekrano

Erika sako, kad namuose aiškiai suskirstytos darbo ir pramogų valandos Erika sako, kad namuose aiškiai suskirstytos darbo ir pramogų valandos

„Tėvų darželis“ ir naujienų portalas tv3.lt kartu pristato jau 19-ąjį tinklalaidės „Tėvai paprastai“ epizodą. 

Simonas Urbonas, tėtis, tinklaidės „Tėvai paprastai“ vedėjas, kalbina dviejų berniukų mamą, verslininkę, vyro vadybininkę Eriką Vitulskienę ir psichologę Aušrą Ševčenko įdomia, aktualia tema, kuria iš tiesų kalbama per mažai arba per mažai mes, tėvai, esame susirūpinę: kaip tie IT ekranai? Kiek duoda žalos, kiek – naudos, ir kaip apskritai mums sekasi gyventi šiuose – ekranų – laikuose?

Plačiau apie laimo ligą skaitykite:

Erika Vitulskienė: „Gerai, nesilaikom taisyklių, važiuok per raudoną“

Erika šypsosi sakydama, kad vyras, Merūnas, nepripažįsta taisyklių ir nuolat sako, kad reikia mėgautis laisve, o ji pati be taisyklių negalinti gyventi, ir jos šeimoje – griežtos. Erika sako, kad namuose aiškiai suskirstytos darbo ir pramogų valandos: „Savaitgaliais yra 2 valandos, valanda ryte ir valanda vakare prie ekranų, o darbo dienomis – viena valanda.

Anot psichologės Aušros Ševčenko, taisyklės suteikia saugumą. „Jeigu vieną diena leidžiame vaikui ekranais naudotis 5 valandas, o kitą dieną neduodame visai, vaiką užplūsta nepasitenkinimas ir nemalonūs jausmai.“

Plansete vaikuiErika Vitulskienė, Simonas Urbonas, Aušra Ševčenko

Kokios pasekmės laukia vaiko, jei laikas prie ekrano neribojamas?

Psichologė A. Ševčenko sako būtina atsižvelgti į tai, ką, turėdamas ekraną, vaikas veikia. Jeigu žaidimai tik „šaudo gaudo“ – prastai: jie pernelyg stimuliuoja vaiko smegenis ir tokia stimuliacija išbalansuoja, išdirgina. Vaikas tokiu atveju gali tapti dirglus, jam gali būti per sunku reaguoti tam tikrose situacijose. Be to, tai gali lemti rimtus emocinius ir elgesio sutrikimus.

Pagrindiniai priklausomybės požymiai: sutrikęs miegas, sutrikusi mityba, mokymosi problemos, vaikas nebegali atlikti savo kasdienių funkcijų, nebesirūpina savo higiena, jam sunku bendrauti realioje erdvėje, viskas lieka tik kompiuteryje.

Plačiau skaitykite:

Vaikas ir mobilieji prietaisaiBrian A Jackson | Shutterstock.com

Nepadarei – nėra ekrano: Erikos „bausmės“ vaikams, kurios veikia

Vienintelis dalykas, anot Erikos, kuris veikia namie, tai sėdėjimas prie planšečių tik tada, kai viskas pasiruošta mokyklai. Erika specialiai netikrina vaikų kuprinių. Jei paaiškėja, kad nebuvo įdėta sportinė apranga ar kažko mokykloje trūko – minus pusvalandis nuo sėdėjimo prie planšetės. Erika sako, kad šis metodas labai gerai veikia.

Plačiau skaitykite:

Ekranas – kaip paskatinimas ir apdovanojimas vaikui

Anot psichologės A. Ševčenko, paskatinimai stiprina vaikų ir tėvų tarpusavio santykius. Tačiau jeigu šeimoje ekranas nėra vertybė – tai jo ir nereikėtų pozicionuoti kaip apdovanojimo. „Geriausias apdovanojimas vaikui – tiesioginis, individualus ir nedalomas tėvų dėmesys“, – akcentuoja psichologė.

Visą tinklalaidę apie ekranus, laiko paskirstymą vaikams, ekranų žalą vaiko raidai ir atsakomybės jausmo ugdymą žiūrėkite mūsų „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

0:15 – pašnekovių ir temos pristatymas

01:22 – vaikystė ir pirmasis ekranas

04:01 – kada duoti vaikui ekraną ir kiek leisti naudotis

11:45 – taisyklės ir ribojimai šeimoje

16:55 – pasekmės vaikui, jei ekranas neribojamas

23:47 – vienodas auklėjimas, bet vaikai – skirtingi

28:28 – pasekmės vaikui ir paskatinimas

30:35 – vaikai nesidžiaugia ir nevertina daiktų

33:49 – mamos klausimas: kaip atimti ekraną iš vaiko

36:36 – detoksikacija nuo ekranų

40:30 – ekrano pavojus: patyčios

45:17 – visiškai priklausomas vaikas

Susiję straipsniai

Kamtauta Braškė: „Ėjau gintis ir išsikovoti teritoriją“

Kodėl kartais paauglystė tokia baisi ir kodėl paauglys maištauja? Kaip vertinti jo elgesį? Kodėl jis žaloja save ir kaip įkvėpti motyvacijos?

Alanas ir Valda Chošnau: „Tėvai jautriai reagavo į mūsų sprendimus“

Abiejų tėvai, prisimena pora, nesitikėjo šių santykių. Valda sako, kad jos mama labai jautriai reagavo į susitikimą su Alanu ir greitus sprendimus.

„Telia Lietuva“ vadovė apie sprendimą įvaikinti: „Dėkingumo nebus“

Paklausta, kokia buvo globojimo ir įvaikinimo pradžia, Giedrė atvira: „Pradžia buvo labai sunki.“ Moteris prisipažįsta, kad pradžioje meilės nepajuto.