Finansų planavimo žaidimas vaikams

Negalime paneigti, kad finansiniai dalykai mūsų gyvenimuose yra svarbūs - šiuolaikiniame pasaulyje vargiai galėtume atsiriboti nuo pinigų. Svarbu vaikams anksti įdiegti sugebėjimą planuoti išlaidas , taupyti, protingai leisti pinigėlius.

Siūlome išbandyti keletos dienų finansų planavimo žaidimą vaikams. Skamba rimtai, ar ne? Tiesą sakant, žaidimas ir yra gan rimtas, sudarysime planą, kuris primintų tai, kaip gyvena tėveliai, kaip jie uždirba, planuoja išlaidas ir leidžia pinigus, įspėsime vaikus, kad suaugusieji juos gali ir prarasti pasielgę netinkamai ir mokėdami baudas. Pasikalbėkite su vaikais ir paaiškinkite, kodėl jūs norite išmėginti tokį žaidimą, sutarkite laiko tarpą, kurį jį žaisite (3 dienos būtų optimalu). Žinoma, vaikams svarbu leisti būti vaikais, tad perdėm didelio griežtumo nereikia, tegul tai būna linksmas, o kartu ir prasmingas žvilgsnis į suaugusiųjų pasaulį.

Žaidimui jums reikės kainoraščio, atlyginimo bei baudų lapelių ir valiutos. Valiutai galite naudoti, pavyzdžiui, sagas, akmenukus, LEGO ar kitokias kaladėlės, iš popieriaus iškirptus mėnuliukus, žvaigždutes ar pan. Kainoraštis ir atlyginimo bei baudų lapeliai priklauso nuo vaiko amžiaus bei veiklos, čia pateikiame tinkančius ikimokyklinukams, jeigu žaisite su pradinukais, tai pridėkite punktus, susijusius su mokykla, būreliais.

Atlyginimo lapelis:
Lovos klojimas: 2 pinigėliai
Kambario apsitvarkymas: 2 pinigėliai
Dantukų išsivalymas: 2 pinigėliai
Pagalba mamai: 4 pinigėliai
Savarankiškas nusirengimas ir apsirengimas: 2 pinigėliai
Atsiklausimas prieš kažką darant: 1 pinigėlis
Mandagumas, padėkojimas, pasisveikinimas: 1 pinigėlis

Kainoraštis:
TV žiūrėjimas/ kompiuteris: 5 pinigėliai už valandą (daugiau per dieną negalima)
Žaidimai kieme: 5 pinigėliai už vieną išėjimą žaisti į kiemą
Dviračio nuoma: 5 pinigėliai už dienos nuomą
Žaidimas su tėveliais: 5 pinigėliai už vieną kartą
Kelionė pas senelius arba draugus: 10 pinigėlių už kartą

Baudų lapelis:
Daiktų mėtymas, nesaugojimas: -4 pinigėliai
Šaukimas, neklausymas be priežasties, grubumas: -4 pinigėliai
Ginčai su šeimos nariais: -2 pinigėliai
Nepagarbumas, nutraukimas, kai kalba kiti: -2 pinigėliai
Lakstymas po namus, nesaugus elgesys: -2 pinigėliai

Susiję straipsniai

Ar taros grąžinimas taip pat ugdo finansinį raštingumą?

2016-aisiais Lietuvoje startavusi vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema – viena sėkmingiausių Senajame žemyne.

Ar patinka žaisti su vaikais? Ar apskirtai patinka žaisti?

Dar ir šiandien prisimenu, kaip kiekvieną kartą palengvėdavo, kai išgirsdavau vaikų tėtį sakant „mes varom į žaidimų aikštelę“.

Kodėl nėra paprasta išmokyti vaiką elgtis su pinigais ir finansinio raštingumo?

Dar prieš kelerius metus lietuviai buvo finansiškai neraštingiausia tauta visoje ES, o jų šios srities žinios buvo įvertintos vos 4-uku iš dešimties.