„Gandro žnybis“ ir „angelo bučinys“ (lot. Nevus simplex) (45)
Kas yra Nevus simplex?
Nevus simplex, populiariai dar vadinama „gandro žnybiu“ ar „angelo bučiniu“, yra įgimta dėmė ant odos, matoma nuo pat gimimo ar atsiradusi tuoj po jo.
Dažniausiai šios dėmės atsiranda viršutinėje veido dalyje ir ant sprando, rečiau – ant naujagimio kūnelio, panosėje ar skalpo srityje.
Lietuviškas pavadinimas priklauso nuo to, kur dėmė yra. „Gandro žnybiu“ vadinama ant sprando esanti dėmė, o „Angelo bučiniu“ - ant nosies, viršutinių akių ar kaktos srityje.
Kodėl vaikai gimsta su gandro žnybiu ar angelo bučiniu?
Aiškių priežasčių, kodėl kai kurie vaikai gimsta su šiomis dėmėmis, nėra. Greičiausiai tai lemia trapios, besiformuojančios kraujagyslės ir plona oda.
Tai dažna naujagimių būklė, pasireiškianti (skirtingais duomenimis) 25-40% naujagimių – vieniems daugiau, kitiems – mažiau.
Kaip atrodo Nevus simplex?
Nevus simplex atrodo kaip įvairaus dydžio plėmukai su neryškiomis ribomis, kurie iš tiesų yra išsiplėtusių kapiliarų dariniai, persišviečiantys per ploną naujagimio odą.
„Gandro žnybio“ ar „angelo bučininio“ dėmės yra visiškai plokščios, išsidėsčiusios simetriškai abiejose veido (kūno) pusėse, pavyzdžiui, susidaro ant abiejų viršutinių akies vokų ar kaktos centrinėje dalyje.
Dėmės spalva varijuoja nuo šviesiai rožinės iki ryškiai raudonos ir gali paryškėti (patamsėti) vaikui verkiant ar perkaitus, kai suintensyvėja kraujotaka. Paspaudus ant dėmės, ji pabąla.
Nevus simplex kartais gali būti painiojamas su kitais kraujagysliniais dariniais vyndėme (portveino dėme) ar hemangioma, tačiau šie dariniai paprastai būna gerokai tamsesni, ryškesni, nelygūs (iškilę virš odos paviršiaus).
Be to, skirtingai nuo Nevus simplex, šie dariniai susidaro tik vienoje veido (kūno) pusėje ir su laiku nenyksta (dažnai atvirkščiai – plečiasi ir ryškėja).
Kaip gydomas Nevus simplex?
Dažniausiai Nevus simplex dėmės, esančios veido srityje, savaime išnyksta ar ženkliai pašviesėja per pirmus dvejus vaiko gyvenimo metus.
Iš esmės, tai yra kosmetinė - estetinė problema, gydymas nėra būtinas, tačiau jei dėmė neišnyksta savaime, gali būti taikomas gydymas lazeriu. Tokiu atveju rekomenduojama palaukti iki vaikas sulauks bent 2-3 metų amžiaus.
Sprando, skalpo srityje esančios dėmės 50% visų atvejų neišnyksta ir nepašviesėja, tačiau, kadangi yra prasčiau matomose vietoje, dengiamos plaukų, paprastai jokių problemų nesukelia.