Geležies trūkumo įtaka vaiko imunitetui

geležies trūkumas ir imunitetas Sebastian Kaulitzki | Shutterstock.com

Geležis yra atsakinga už daugybę gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų: deguonies pernešimą; organizmui būtinų baltymų, fermentų, DNR sintezę ir atsinaujinimą; ląstelių (taip pat ir imuninės sistemos ląstelių) dalinimąsi ir brendimą bei kt.

Geležis reikalinga imuninei sistemai

Žmogaus imuninės sistemos pagrindą sudaro baltieji kraujo kūneliai leukocitai. Leukocitai yra kelių rūšių ląstelės, turinčios įvairias organizmą nuo ligų apsaugančias funkcijas.

Limfocitai yra vieni svarbiausių leukocitų, tai labiausiai specializuotos imuninės sistemos ląstelės, gebančios atpažinti ir sunaikinti į organizmą patekusius, įvairias ligas sukeliančius svetimkūnius.

Tyrimai rodo, kad geležis yra būtina ląstelių, o ypač limfocitų, proliferacijai (dauginimuisi dalijimosi būdu) ir brendimui.

Tinkamai imuninės sistemos veiklai labai svarbūs ir kiti organizme vykstantys procesai, kuriems reikalinga geležis (deguonies pernešimas, DNR sintezė bei atsinaujinimas ir kt.), todėl geležies svarba žmogaus imunitetui yra kompleksinė.

Geležis svarbi kiekvieno žmogaus imuninei sistemai, o ypač vaikų, nes jų imunitetas yra gerokai silpnesnis, dar tik besiformuojantis ir „besimokantis“ kovoti su įvairiais ligų sukėlėjais.

Negalavimai dėl geležies trūkumo

Jei vaikui trūksta geležies, ne tik sulėtėja jo augimas ir raida, bet ir sutrinka daugelis organizmo funkcijų, žinoma, nukenčia ir vaiko imuninė sistema

Ilgą laiką stokojant geležies organizmas yra mažiau atsparus įvairiems ligų sukėlėjams. Jei pastebite, kad vaikas dažnai serga, viena iš galimų negalavimų priežasčių gali būti geležies trūkumas.

Geležies stoką taip pat parodo jėgų trūkumas, nuovargis; blyški oda; sutrikęs miegas; prastas apetitas; raumenų silpnumas; nuotaikos pokyčiai; sunkumai sukoncentruojant dėmesį, mokantis, įsimenant.

Geležies normos pagal vaiko amžių ir lytį

  • 0-6 mėn. – 5 mg geležies per parą
  • 7-12 mėn. – 8 mg geležies per parą
  • 1-6 m. – 8 mg geležies per parą
  • 7-10 m. – 10 mg geležies per parą
  • 11-18 m. berniukams – 12 mg geležies per parą
  • 11-18 m. mergaitėms – 15 mg geležies per parą

Geležies perteklius yra pavojingas

Geležies stoka ir jos sukelta anemija (mažakraujystė) yra viena plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje, tai pati dažniausia vaikų kraujo liga.

Geležies perteklius pasitaiko gerokai rečiau, tačiau jis yra toksiškas. Geležies perteklius yra siejamas su laisvųjų radikalų, pažeidžiančių įvairias organizmo sistemas, susidarymu; imuniteto nusilpimu; vėžiniais susirgimais; širdies ir kraujagyslių sistemos bei kitomis ligomis.

Į organizmą patekusių ligas sukeliančių bakterijų dauginimuisi reikalinga geležies (lygiai taip pat, kaip ir mūsų organizmą saugantiems limfocitams bei kitoms ląstelėms). Esant geležies pertekliui, organizmas nesugeba jo „paslėpti“ ir apsaugoti, todėl susidaro bakterijoms palanki terpė ir vaikas tampa imlesnis bakterinėms infekcijoms.

Dažniausiai su geležies pertekliumi susiduria genetinėmis (paveldima hemochromatozė) ir kai kuriomis lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, eritrocitų masės transfuzijomis (kraujo perpylimu) ilgą laiką gydomi pacientai.

Lėtiniai geležies pertekliaus simptomai: nuovargis; mieguistumas; sąnarių skausmas ir sąnarių pažeidimai; kepenų pažeidimai, pasireiškiantys viršutinės pilvo dalies skausmu; moterims – mėnesinių sutrikimai, libido sumažėjimas; vyrams – potencijos problemos.

Retai, tačiau pasitaiko atvejų, kuomet geležies organizme yra per daug dėl netinkamo geležies preparatų vartojimo, jų perdozavimo, tai pat ir atsitiktinio (pavyzdžiui, pasitaiko atvejų, kai vaikai tėvams nematant išgeria per daug sirupo formos geležies papildo).

Ūmiai perdozavus geležies prasideda pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas (taip pat ir su krauju). Jei apsinuodijimas itin stiprus, gali sutrikti širdies veikla, nukristi kraujo spaudimas, žmogus gali prarasti sąmonę ar jam gali prasidėti traukuliai. Vėliau gali sutrikti kepenų veikla ir kitų organų funkcijos, tad stiprus apsinuodijimas geležimi gali baigtis mirtimi.

Gydytojui paskyrus vartoti preparatus arba maisto papildus su geležimi, būtina laikytis jo nurodymų arba pasikonsultuoti su vaistininku, atidžiai perskaityti informacinį lapelį.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.