Į ką reikėtų atkreipti dėmesį tėvams, renkant mažyliui patalynę?

Kūdikis guli lovelėje Kseniya Maruk | Shutterstock.com

Į pasaulį besibeldžiant naujam šeimos gyventojui ar keičiant kūdikio lovelę, tėvams kyla nemenkas iššūkis išrinkti vaikui tinkamą patalynę. Kokia turi būti mažyliams skirta patalynė? Į ką atkreipti dėmesį renkantis? Tėvams gali kilti įvairiausių klausimų:

  • kokio dydžio patalynė geriausiai tinka ir vaikui, ir lovelei?
  • Kokio audinio patalynę rinktis, ar naujagimiui tinkami visi audiniai, į ką atkreipti dėmesį ir kuo pasidomėti plačiau?
  • Ar kūdikiams skirta patalynė gali būti su detalėmis?

3 prioritetai, renkantis patalynę kūdikiui

Be visų ankstesnių klausimų, tėvams aktuali ir vaiką supanti aplinka: svarbi ir vaiko kambario erdvė, jį supančių daiktų derėjimas. Tėveliai nori, kad mažylio tekstilė, jo drabužėliai būtų švelnūs, minkšti, saugūs ir patogūs, na, o spalvos, piešinukai būtų artimi ir pačiam mažajam, puikiai įsilietų į namų aplinką.

Kas šiuo atveju visgi svarbiausia? Dėmesį reikėtų atkreipti į tris vaikiškos patalynės pasirinkimo prioritetus, kuriuos lengva derinti ir su norima namų aplinkos estetika. Šiuo atveju ir gamintojai, ir vartotojai siekia atliepti vieni kitų poreikius, atsižvelgiama į vyraujančias tendencijas, rinkos poreikį. Tačiau visiškai aiškūs trys pasirinkimo kriterijai.

Tinkamas dydis

Rinkdamiesi patalynę vaikui būtinai atsižvelkite į jo amžių ir ūgį. Vadovaudamiesi šiais kriterijais, parinksite geriausią patalynės dydį. Ne mažiau svarbus ir lovelės matmenys. Visų pirma, įvertinkite baldo ir čiužinio matmenis ir pasirinkite puikiai tinkamą paklodę, kuri užsilenktų po čiužinuku, o tuomet – už čiužinį didesnę antklodę ir jos užvalkalą. Kodėl antklodė turėtų būti didesnė? Jei vaiko kambaryje bus kiek vėsiau, bus galima apkamšyti mažąjį, o ir pats, pajutęs vėsą, galės jaukiai įsisupti, miegos šiltai, lyg apkabinus tėvams.

Ko derėtų vengti? Mėginti į kūdikio lovelę sugrūsti netinkamą, t. y. viengulei lovai ir didesniam vaikui skirtą patalynę, puoštą, pavyzdžiui, žinomais filmukų herojais. Vaikiškų lovelių standartams pritaikyta, tinkamo dydžio patalynė nesisluoksniuos lovelėje, bus lengva ir nevaržys judesių, taip pat neleis „paskęsti“ mažajam. Juk viskas, ko nori tėvai, – tai sukurti maksimalų jaukumą vaikui ir užtikrinti geriausią poilsį.

Natūralaus pluošto audinys

Gamintojai labai dažnai siūlo tik natūralesnių audinių mažiesiems skirtą patalynę, tačiau prieš pirkdami audinių sudėtį turėtų patikrinti ir tėveliai. Kodėl svarbu, kad pluoštas būtų kuo natūralesnis, sugertų drėgmę, būtų laidus orui? Mažesnių vaikų organizmai – jautresni, jie dar tik mokosi reguliuoti savo temperatūrą miego metu.

Vienas populiariausių audinių pasirinkimų, renkantis vaikišką patalynę, – medvilnė. Tėveliams svarbu, kad pluoštas būtų minkštas, švelnus, natūralus, kartu – labai tvirtas ir nealergizuotų. Aktuali ir tokios patalynės priežiūra: medvilninę patalynę galima skalbti aukštoje temperatūroje, taigi žūva bakterijos, virusai ir kiti mažo žmogaus sveikatai kenksmingi mikroorganizmai. Kūdikiams skirta patalynė gali būti ir su pūkeliu, tuomet ji – dar minkštesnė ir šiltesnė. Šiluma aktuali ne tik šaltuoju metų laiku: naujagimiams ir kūdikiams ji svarbi, mat suteikia saugumo jausmą aplinkoje, kuri dar nėra gerai pažįstama, ištyrinėta.

Jokių detalių išorėje

Be patalynės dydžio ir pluošto, tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir į patalynės saugumą: į sapnų karalystę lydimas mažylis vis tiek turės užmigti vienas. Nors gamintojai dažnai šiuo aspektu pasirūpina, tokioje patalynėje nėra sagų ar kitų užsegimų, tačiau papildomai į tai atkreipti dėmesį – derėtų. Svarbu, kad vaikelis neaptiktų užsegimo, nesusižeistų, jis nesukeltų skausmo.

Dažniausiai vaikiškoje patalynėje rasite paslėptą užtrauktuką. Jis minkštas, praktiškai nepastebimas, mat padengtas medžiaga iš abiejų pusių. Tai pakankamai saugus sprendimas, mat miegodamas vaikas muistosi, juda, o užtrauktukas gali ne tik pažadinti, bet ir pažeisti odą.

Patalynės išvaizda

Raštas, jauki spalva, įvairūs elementai ir paveikslėliai mažajam – taip pat svarbu. Jis gali atpažinti įvairius paveikslėlius, rodyti į juos piršteliu, klausti, domėtis ir pažinti. Mažojo pasaulio pažinimas iš tiesų gali prasidėti net nuo jaukaus miego, o juo pasirūpina visi mylintys tėveliai.

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.