Kūdikio drabužėlių skalbimas (21)

Daria Medvedeva | Shutterstock.com

Turbūt yra tekę girdėti, kad kūdikių (o ypač naujagimių) drabužius būtina „rimtai“ skalbti, naudoti natūralius skalbiklius (pavyzdžiui, ūkinį muilą), virinti ir lyginti. Tačiau ar tai tikrai reikalinga?

Ar reikia skalbti naujus kūdikių drabužėlius?

Visus naujus, dar nedėvėtus kūdikio drabužėlius (beje, suaugusiųjų taip pat) rekomenduojama išskalbti prieš naudojimą. Tikrai nepakenks, jei lengvu skalbimo režimu išskalbsite ir iš antrų rankų gautus drabužėlius.

Tai padės pašalinti dažų perteklių (nors kokybiški, sertifikuoti kūdikių drabužėliai neturėtų būti dažomi pavojingų medžiagų turinčiais dažais) dulkes, žalingus mikroorganizmus, kurių galėjo atsirasti, kol rūbeliai buvo transportuojami, apžiūrinėjami parduotuvėje ir pan.

Beje, prieš pirkdami drabužį pasižiūrėkite į etiketėje esančius skalbimo ir priežiūros ženklus ir įsitikinkite, kad sugebėsite ir turėsite ūpo jį tinkamai prižiūrėti.

Pavyzdžiui, kasdienai rinkitės tik tuos drabužius, kuriuos galima skalbti skalbimo mašinoje, geriau aukštesnėje temperatūroje ir ne tokiu švelniu, ilgesniu skalbimo ciklu. Juk vaikas tikrai išsiteps, o tinkamai pašalinti dėmes skalbiant vėsiame vandenyje ar itin švelniu skalbimo ciklu sudėtinga.

Kokias skalbimo priemones naudoti kūdikio drabužėliams?

Kūdikio, o ypač naujagimio oda yra labai plona, jautri, o imunitetas – dar tik formuojasi, tad gali jautriai reaguoti į bet kokius dirgiklius, taip pat ir į esančius skalbimo priemonėse.

Jei iki vaiko gimimo naudojote hipoalerginį, dermatologiškai patikrintą skalbiklį, kurio sudėtyje nėra dažiklių, kvapiųjų medžiagų bei optinių baliklių, greičiausiai jis puikiai tiks ir kūdikio drabužiams skalbti.

Jei ne, reikėtų pasidairyti būtent tokio skalbiklio, jei norite jį naudoti visai šeimai, arba papildomai nusipirkti specialiai kūdikio rūbeliams skalbti skirtas skalbimo priemones, kurių sudėtis paprastai yra švelnesnė, su mažiau nebūtinų, bet galinčių alergizuoti priedų, pavyzdžiui, kvapiklių.

Iš esmės, Europos Sąjungoje parduodamoms skalbimo priemonėms keliami aukšti kokybės ir ženklinimo reikalavimai, tad jei rinksitės priemones, kurios pažymėtos kaip tinkančios kūdikių rūbelių skalbimui ir/ar turintiems jautrią, alergišką odą, greičiausiai klaidos nepadarysite.

Bet, žinoma, visuomet galite atidžiai išstudijuoti skalbimo priemonių etikėtes, joje nurodytas sudėtines medžiagas ir atsirinkti tokią priemonę, kuri geriausiai atitinka jūsų lūkesčius.

Pagrindinės skalbimo priemonės pasirinkimo taisyklės būtų tokios:

 • Naudokite specialias kūdikiams, jautrią odą turintiems, į alergiją linkusiems žmonėms skirtas skalbimo priemones.
 • Naudokite skalbinių minkštiklį (būtinai skirtą kūdikių drabužiams, kuo švelnesnės sudėties), nes jautrią kūdikių odą gali dirginti ne tik skalbimo priemonės, bet ir šiurkštūs audiniai.
 • Venkite labai stiprų kvapą turinčių, spalvą ryškinančių (pavyzdžiui, spalvotiems arba juodiems audiniams skirtų) arba balinančių skalbimo priemonių.
 • Rinkitės ne birius skalbimo miltelius, bet skystas skalbimo priemones. Jos geriau ištirpsta vandenyje ir geriau išsiskalauja, nelieka ant drabužėlių, tad mažesnė rizika, kad kūdikio oda sudirgs.

Kaip skalbti kūdikio drabužėlius?

Kūdikio drabužių skalbimas ne tiek daug skiriasi nuo suaugusiųjų drabužių, patalynės ar bet kokių kitų audinių skalbimo ir priežiūros, kūdikio drabužėlius galite skalbti drauge su saviškiais, jei naudojate aukščiau nurodytus kriterijus atitinkančias skalbimo priemones.

Skalbiant kūdikio drabužius reikėtų vadovautis visomis įprastomis taisyklėmis:

 • Išrūšiuokite drabužius pagal spalvas (tamsūs, spalvoti, balti) ir audinio tipą.
 • Perskaitykite etiketes ir vadovaukitės ant jų esančiais drabužių skalbimo ir priežiūros ženklais, t.y. atsižvelkite į tai ar drabužį galima skalbti skalbimo mašinoje, ar būtina skalbti rankomis, kokią skalbimo temperatūrą ir ciklą nustatyti.
 • Jeigu yra sunkiai išsivalančių dėmių, prieš skalbimą jas reikėtų ištrinti skalbimo priemone ar dėmių valikliu ir kurį laiką palaikyti. Taip pat galima ilgesniam laikui pamerkti kibire su nedideliu kiekiu skalbimo priemonės.
 • Skalbimo metu neperkraukite skalbyklės.
 • Skalbimo priemonės naudokite tiek, kiek nurodyta gamintojo.
 • Pagal galimybes skalbkite žemesnėje temperatūroje, švelnesniu ir trumpesniu skalbimo ciklu, nes tai tausoja audinius, be to toks skalbimas bus ekologiškesnis ir ekonomiškesnis.
 • Drabužėliams išsiskalbus nustatykite dar vieną, papildomą skalavimo ciklą arba drabužėlius perskalaukite rankomis, kibire su šiltu vandeniu, kad visi skalbimo priemonės likučiai išsiskalautų kuo patikimiau.

Dar keli naudingi patarimai:

 • Skalbimo temperatūra. Absoliučią daugumą kūdikio drabužėlių reikia skalbti 30-40°C vandenyje, švelniu arba itin švelniu skalbimo ciklu. Jų paprastai negalima džiovinti džiovyklėje, valyti sausu (cheminiu) būdu. Lyginti reikėtų žema temperatūra (iki 110°C), negarinti.
 • Smulkūs daiktai. Smulkius kūdikio daiktus (kojines, pirštines, kepures ir pan.) skalbkite specialiame skalbimo tinklelyje. Taip jie neišsimėtys, „nepasislėps“ kitų drabužių klostėse, juos greičiau atrinksite ir suporuosite.
 • Etiketės. Jeigu nukarpote drabužių etiketes, kuriose nurodyti skalbimo ir priežiūros ženklai, rekomenduojame nusifotografuoti drabužį ir nukirptą, ant jo padėtą etiketę. Nuotraukas saugokite kompiuteryje ar telefone ir visuomet galėsite pasitikslinti, kaip elgtis su konkrečiu drabužiu.

Kaip skalbti daugkartines sauskelnes, vystyklus?

Jeigu renkatės daugkartines, iš medžiagos pasiūtas sauskelnes ar vystyklus juos skalbkite vadovaudamiesi šiais patarimais:

 • Patartina daugkartines sauskelnes, vystyklus skalbti atskirai nuo kitų drabužių.
 • Prieš skalavimą, skalbimą atskirkite sauskelnes ir jų įsiuve esančius arba kitaip pritvirtinamus, papildomus įklotus, sugertukus (jeigu jie yra).
 • Jeigu norite jas skalbti su kitais drabužiais, būtinai, visų pirma, jas atskirai perskalaukite vėsiame vandenyje (skalbimo mašinoje arba kibire) ir tik tuomet skalbkite su kitais drabužiais.
 • Supurvintas sauskelnes iškart praskalaukite (ypač jeigu kūdikis pasituštino) ir laikykite sandariame, užsispaudžiančiame maišelyje ar specialiai tam paskirtame kibire su dangčiu, kad išvengtumėte nemalonaus kvapo.
 • Supurvintas sauskelnes išskalbkite ne vėliau nei per 1-2 paras.
 • Rekomenduotina rinktis kuo švelnesnes, natūralesnes, kūdikiams pritaikytas skalbimo priemones. Skalbiant drabužėlius galima išsiversti su „paprastais“ skalbimo milteliais, tačiau į iššutimus, bėrimus linkusi užpakaliuko oda dažnai yra jautresnė.

Kaip džiovinti išskalbtus kūdikio drabužėlius?

Daugelio kūdikių drabužių negalima džiovinti džiovyklėje, tačiau reikėtų peržiūrėti ant konkretaus drabužio etiketės esančius ženklus.

Jeigu kūdikio drabužius galima džiovinti džiovyklėje, nereikėtų naudoti sintetiniais kvapikliais ir minkštikliais impregnuotų džiovyklių servetėlių - lapelių.

Kūdikio drabužėliai išliks gražesni ir tarnaus ilgiau, jeigu juos džiovinsite „natūraliai“, t.y. ne džiovyklėje. Jeigu taupote laiką, džiovyklėje drabužius tik apdžiovinkite, o visiškai išdžiūti pakabinkite pastatomoje džiovyklėje ar ant virvės, tokiu būdu jie išdžius greičiau, bet audinys išliks tvirtesnis.

Ar reikia lyginti išskalbtus kūdikių drabužius?

Seniau buvo rekomenduojama kūdikių drabužėlius lyginti, kad būtų sunaikinta kuo daugiau mikrooganizmų ir kad rūbeliai būtų sterilūs.

Šiandien ši rekomendacija yra beveik pamiršta ir dauguma gydytojų teigia, kad lyginimas kaip dezinfekavimo būdas tikrai nėra reikalingas. Lyginti kūdikio drabužius galite nebent dėl estetinių sumetimų, jeigu jie labai susiglamžę ir išlyginus jums atrodo gražiau.

Kai kurie gydytojai rekomenduojama lyginti tik naujagimio drabužėlius, kurie liečiasi prie dar nenukritusios ir neužgijusios bambos arba išlyginti drabužėlius (daugkartines sauskelnes, vystyklus ir kt.), kurie buvo sutepti vaikui susirgus, pavyzdžiui, prasidėjus viduriavimui.

Susiję straipsniai

Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis. Sausas oras kenkia odai, gali tapti alergijų, astmos, sinusito priežastimi.

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.

Naujausi komentarai

 1. MLiepsna
  MLiepsna prieš 3 m.

  Nuo gimimo jokiu rubu nelyginau, tai visiskai nereikalinga, jei ale nuo bakteriju, nu tai pacios pagalvokit, islyginot, sulankstet - nuo jusu ranku kruva bekteriju, idejot i lentyna, ten pilna ju 🤷 skalbiu su savo rubais, nes nu ir skalbiniu dezes atskiros vaikui neturiu 🤷 naudoju siuo metu melaleuca skalbikli, bet eina i pabaiga,mastysiu apie koki kita turinti nedaug kvapikliu

 2. User has not uploaded an avatar
  pragiedruliai prieš 3 m.

  Mes tai naudojame skalbimo be miltelių prietaisą Aerus. Ten galima dėti labai nešvariems drabužiams miltelių, bet reikia žymiai mažiau, nes ir labai mažas kiekis labai putoja. O šiaip įprastai tai nededam visai skalbiklių. Manau, kad alergiškiems vaikučiams tai tikras išsigelbėjimas.

 3. GretaGreta1
  GretaGreta1 prieš 1 m.

  Sveikos. Ar galima dziovykleje rubelius dziovinti? Ar cia visiskai no go?

 4. Spooky
  Spooky prieš 1 m.

  GretaGreta1 parašė:
  Sveikos. Ar galima dziovykleje rubelius dziovinti? Ar cia visiskai no go?

  Galima, tik rūbus pagadina kartais susitraukia, apsiburbuliuoja

 5. Amadra
  Amadra prieš 1 m.

  GretaGreta1 parašė:
  Sveikos. Ar galima dziovykleje rubelius dziovinti? Ar cia visiskai no go?

  Dziovinu absoliuciai viska - nuo bodziuku iki striukiu, tik vilnos nededu. Man pliusai tame, kad rubai pilnai isdziuna, neuzsilaiko jokia dregme bei dziovykle susiurbia visas dulkes is pluosto. O minusas tai tas, kad kazkiek susitraukia. Del to perku siek tiek didesnius, kad po dziovykles rubai nebutu per mazi 😁