Insultas: svarbu jį atpažinti kuo greičiau

Insultas – tai smegenų kraujotakos sutrikimas, stipriai sutrikdantis sveikatą, sukeliantis rimtų, kartais negrįžtamų pokyčių ir net galintis baigtis mirtimi. Tai didžiulė sveikatos problema ir dažna mirties priežastis. Labai svarbu žinoti, kaip išvengti insulto, mokėti atpažinti pirmuosius jo simptomus ir sugebėti suteikti pirmąją pagalbą. 1 iš 4 pacientų insultas pasikartoja.
Insulto tipai
Yra keli insulto tipai:
- Išeminis insultas, kai užsikemša smegenų kraujagyslė. Išeminiai insultai yra patys dažniausi: jie sudaro daugiau nei 80 proc. visų insulto atvejų. Išeminio tipo insultas dažniausiai paveikia vyresnius nei 60 metų žmones, kurie skundžiasi įvairiais širdies veiklos sutrikimais, yra patyrę miokardo infarktą. Šio tipo insultas dažniausiai žmogų ištinka nakties metu.
- Hemoraginis insultas, kai kraujas išsilieja smegenyse. Jis dažnai ištinka darbingo amžiaus, aktyvius 44 - 60 metų žmones, kuriuos nuolat vargina padidėjęs kraujospūdis, smegenų kraujagyslių aterosklerozė. Šis insultas dažniausiai ištinka dienos metu, patiriant didelį stresą ir kitas, labai stiprias emocijas, pervargus, dirbant sunkų fizinį darbą.
- Subarachnoidinis insultas, kai kraujas išsilieja tarp smegenų dangalų. Tai rečiausiai pasitaikantis insulto tipas.
Insulto priežastys
Išeminio insulto priežastys
Dažniausiai pasitaikančio išeminio insulto pagrindinė priežastis yra ateroskleroziniai smegenų kraujagyslių pakitimai, tad jo priežastys yra tokios pačios, kaip ir aterosklerozės:
- Rūkymas;
- Nutukimas;
- Cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje;
- Cukrinis diabetas;
- Fizinio aktyvumo stoka;
- Stresas.
Hemoraginio insulto priežastys
Hemoraginis insultas dažniausiai ištinka dėl galvos smegenų aneurizmos – nenormalaus kraujagyslės dalies išsiplėtimo, kai kraujagyslės sienelė susilpnėja, susisluoksniuoja ir ilgainiui gali suplyšti.
Hemoraginis insultas gali paveikti ir kraujo ligomis (leukemija, hemoragine diateze, hemofilija, Verlhofo liga) sergančiuosius arba galvos traumą patyrusius žmones.
Subarachnoidinio insulto priežastys
Subarachnoidinis insultas dažniausiai ištinka esant įgimtai aneurizmai, tačiau jo priežastimi gali būti trauma, galvos smegenų aterosklerozė, hipertoninė liga, rečiau – kraujo ir infekcinės ligos.
Kaip atpažinti insultą: insulto simptomai
Skirtingų tipų insultai pasireiškia panašiais simptomais. Labai svarbu juos atpažinti kuo anksčiau ir kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą. Ne visi simptomai gali pasireikšti kiekvienam žmogui, jų intensyvumas taip pat yra pakankamai individualus.
Kartais ligoniui ima svaigti galva, atsiranda sunkumas, vis stiprėjantis skausmas, pykina, gali prasidėti vėmimas, mirga akyse, ūžia ausyse, tirpsta viena kūno pusė (jeigu kraujas liejasi lėtai) arba žmogus pajunta tarsi smūgį į galvą buku daiktu, ima staiga stipriai skaudėti ne tik galvą, bet ir veido, smilkinių sritį, nugarą, žmogus gali netekti sąmonės (jeigu kraujas išsilieja staiga).
Insulto simptomai:
- Vienos kūno pusės arba jos dalies (pavyzdžiui, vienos rankos) nusilpimas, visiškas arba dalinis paralyžius, pasunkėjęs vienos pusės galūnių valdymas, jutimo sutrikimas jose.
- Nusviręs, nutirpęs lūpų kamputis, pasunkėjęs žodžių tarimas, neraiški ir nerišli kalba.
- Suprastėjęs regėjimas, mirgėjimas akyse, blyškus vaizdas, dvejinimasis.
- Pusiausvyros sutrikimas.
- Galvos svaigimas, sunkumas, labai stiprus ir staigus galvos skausmas, kurį lydi smilkinių, kaklo, nugaros skausmai.
- Šviesos baimė, nenoras ir negalėjimas žiūrėti į šviesos šaltinį.
- Pykinimas, vėmimas.
- Bendras žmogaus būklės pakitimas, sumišimas, baimė, nesugebėjimas orientuotis, suvokimo sutrikimas.
- Sąmonės netekimas kelioms minutėms ar valandoms (reikėtų prisiminti, kad ilgalaikis sąmonės netekimas yra labai retas).
Trumpas insulto atpažinimo testas
Dažniausiai pasitaikančio išeminio insulto atveju ligonis gali nieko nepajusti arba į smulkius negalavimus neatkreipti dėmesio, pats nesugebėti objektyviai įvertinti, kad jam, pavyzdžiui, nusviro lūpos kamputis arba ėmė trikti kalba, koordinacija, judesiai, tad aplinkiniai taip pat turi būti budrūs ir gerai žinoti insulto simptomatiką.
Jeigu mokate anglų kalbą, prisiminti svarbiausius pirmuosius insulto simptomus padės akronimas FAST, pabrėžiantis, kad įtarus insultą reikia reaguoti greitai:
- Face - veidas. Insulto medu pasikeičia veido bruožai, pavyzdžiui, nusvyra viena burnos pusė. Paparašykite žmogaus nusišypsoti - viena veido pusė judės kitaip nei kita, žmogui bus sunku nusišypsoti, šypsena nebus simetriška.
- Arms - rankos. Insulto ištiktam žmogui sunku pakelti rankas arba jos kyla nesimetriškai, viena ranka atsilieka. Paprašykite žmogaus užsimerkti ir keletą sekundžių pakilnoti rankas (viena ranka kils lėčiau).
- Speech - kalba. Insulto metu sutrinka žmogaus kalba ir kalbos supratimas. Paprašykite žmogaus pakartoti nesudėtingą sakinį - insulto ištiktas žmogus gali nesugebėti to padaryti arba painioja žodžius, mikčioja.
- Time - laikas. Įtarus insultą būtina nedelsiant kviesti greitąją pagalbą arba skubiai vykti į ligoninę.
zackKOP | Shutterstock.com
Jeigu žmogui nepavyksta atlikti bent vienos iš šių užduočių, tikimybė, kad jį ištiko insultas, viršija net 70 proc. Svarbu žinoti, kad ištikus insultui žmogus sąmonės įprastai nepraranda.
Pirmoji pagalba ištikus insultui
Sėkmingam insulto gydymui ir greitesniam žmogaus atsistatymui didelę reikšmę turi laikas, tad svarbu insulto ištiktam žmogui padėti kuo greičiau:
- Kvieskite greitąją pagalbą arba vežkite insulto ištiktą asmenį į ligoninę. Ištikus insultui labai svarbu kuo anksčiau pastebėti išvardytus simptomus, užfiksuoti laiką, kada ir kokie simptomai prasidėjo, ir kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą arba, jeigu tokios galimybės nėra, nedelsiant gabenti žmogų į gydymo įstaigą. Greitai suteikta profesionali pagalba gali išgelbėti gyvybę ir užtikrinti mažesnį insulto poveikį sveikatai.
- Paguldykite, nurenkite kaklą veržiančius drabužius. Iškvietę greitąją pagalbą, jeigu tik įmanoma, padėkite žmogui atsistoti ir nueiti iki lovos, paguldykite jį, pakiškite pagalvę taip, kad galva būtų pakelta 30 laipsnių kampu nuo lygaus paviršiaus. Nurenkite veržiančius viršutinius drabužius, būtinai kuo skubiau atlaisvinkite kaklą, nuimkite šaliką, kaklaraištį, atsekite marškinius, jeigu žmogus apsivilkęs megztinį aukšta apykakle, nuvilkite jį.
- Stebėkite gyvybines funkcijas. Jeigu žmogus pradeda vemti arba netenka sąmonės, paguldykite jį ant šono, vemiantį ligonį pražiodykite, atsargiai rankomis pašalinkite skrandžio turinį, kitaip ligonis gali uždusti. Jokiu būdu nepalikite žmogaus vieno, raminkite jį ir stebėkite ligonio gyvybines funkcijas, o joms sutrikus – pradėkite dirbtinį gaivinimą. Atvykus medikams papasakokite apie ligonio būklę, simptomus, pasakykite kuo tikslesnį laiką, kada pasireiškė pirmieji simptomai.
Insulto gydymas
Ištikus insultui pirmiausiai turi būti palaikomos ir atkuriamos gyvybinės funkcijos: normalizuojamas kraujospūdis, gliukozės kiekis kraujyje, taikoma deguonies terapija, palaikoma normali paciento temperatūra, užtikrinamas skysčių balansas. Ši medicininė priežiūra neretai užtikrina ženklų ligonio būklės pagerėjimą. Pirmosiomis valandomis po išeminio insulto ligoniui skiriama krešulius tirpdančių ir kraujo krešumą slopinančių vaistų.
Insultą patyrusiam žmogui ir jo artimiesiems reikėtų nusiteikti ir ryžtis ilgalaikei reabilitacijai. Žmonėms tenka mokytis iš naujo kalbėti, vaikščioti, judinti galūnes, skaityti, nudirbti kasdienius darbus ir savarankiškai apsitarnauti, pavalgyti, nusiprausti.
Būtinas kompleksinis gydymas drauge su įvairių sričių specialistais: kineziterapeutais, reabilitologais, logopedais, o taip pat ir psichologais, socialiniais darbuotojais ir kt.
Insultą patyrusiam žmogui būtinas artimųjų palaikymas: ne tik fizinė, bet ir moralinė pagalba, vilties suteikimas, nes žmogaus ryžtas atsigauti, stropiai laikytis gydytojų rekomendacijų, atlikti paskirtus pratimus ir ryžtas stotis ant kojų yra labai svarbu sveikstant.
Insulto prognozė
Insulto prognozė, sveikatos būklė ir žmogaus ateitis labai priklauso nuo pažeistos smegenų vietos, krešulio ir kraujagyslės dydžio. Dalis pacientų pasveiksta visiškai, o kitiems išlieka įvairių organizmo fiziologinių, taip pat ir psichikos sutrikimų.
Insultui paveikus svarbias smegenų zonas, laiku nesulaukus profesionalios medicininės pagalbos žmogus, deja, gali ir neišgyventi.