Ką daryti, jeigu vaikas „užklupo“ tėvelius?
Nors vaikas turi savo kambarį ir miega atskira nuo tėvelių, negalima atmesti tikimybės, kad išsigandęs tamsos ar susapnavęs košmarą jis ateis pačiu netinkamiausiu momentu. Kaip elgtis tokioje situacijoje, kad mažylis nesutriktų ir neišsigąstų?
Štai kelios pagrindinės taisyklės:
- „Nutraukite procesą“ ir kaip galima ramiau atsiskirkite. Pasistenk neparodyti, kad esi sutrikusi. Prieik prie vaiko ir ramiai (tarsi nieko ir nebuvo) paklausk, kodėl jis atėjo, ko norėjo. Barti jo negalima! Nekelk balso – tai tikrai neišeis į gera.
- Mokyklinio amžiaus vaikai dažniausiai tokį pamatytą vaizdelį įvertina kaip agresyvų tėvo elgesį prieš mamą, todėl labai svarbu elgtis taip, kad baimė neįsitvirtintų.
- Vaikui daug svarbesnė tavo emocijos ir reakcija į tai, kas įvyko, o ne tai, ką jis pamatė. Jis greičiau patikės, kad nutiko kažkas baisaus, jeigu būsi išsigandusi ar supykusi. Būtina nuvesti vaiką į jo kambarį, paguldyti į lovą, paskaityti knygutę, nuraminti ir palaukti, kol užmigs.
- Po šio nelabai malonaus nuotykio pasistenk būti kaip galima švelnesnė, tačiau elkis natūraliai ir ramiai. Nereikia nuo vaiko nusukti į šoną akių. Atsakyk į jam iškilusius klausimus – anksčiau ar vėliau tai vis tiek teks padaryti.
- Jeigu nori tinkamai atsakyti į klausimus, tokiam pokalbiui turėtum pasiruošti iš anksto. Nereikia išsisukinėti nuo tiesaus atsakymo – jeigu vaikas atėjo pas tave, o ne pas ką nors kitą, tau ir reikėtų paaiškinti. Kalbėti reikėtų ramiai ir užtikrintai, neišsiduoti, kad tau nejauku ar kad esi sutrikusi. Taip pat labai svarbu vartoti tinkamus žodžius ir terminus.
- Negalima sakyti, kad jūs „žaidėte“ – vaikas supranta, kad žaidimas – tai veikla, pirmiausiai skirta vaikams. Jis gali įsižeisti, kad jo nepakvietėte, nusimins, kad palikote jį nuošalyje. Paklausk, ką būtent pamatė vaikas. Visai gali būti, kad atsakymas bus maždaug toks: nuogi tėveliai glėbesčiavosi.
- Jeigu vis dėlto buvote užsikloję, greičiausiai jis nieko ir nesuprato, tad jaudintis tikrai nėra reikalo.
- Jeigu vaikas atėjo dėl to, kad išsigando iš jūsų miegamojo sklindančių garsų, pasistenk paaiškinti, kad tau neskaudėjo, kad panašius garsus žmonės kartais skleidžia iš malonumo. Nedrausk klausinėti šia tema – jeigu nutrauksi pokalbį ir jam liks kas nors neaišku, atsakymų jis greičiausiai ieškos kur nors kitur.
- Pasakyk jam, kad kitą kartą, kai jis norės įeiti į jūsų kambarį, reikia pasibelsti ir paklausti, ar galima užeiti. Kad situacija nepasikartotų, reikėtų įsistatyti spyną, o vaiką išmokyti belstis. Jeigu nėra sąlygų miegoti atskirai, atskirkite savo lovą bent jau širma – tai šiek tiek sumažins riziką, kad vaikas pamatys tai, ko nereikia.
- Net jeigu labai bijai, kad viskas gali pasisukti štai tokia linkme, sekso atsisakyti nereikia. Geriau tegul jis netrunka ilgai ir būna nereguliarus (tarkim, duše, arba kai mažylis išeina pasivaikščioti su senele), negu kad jo nebūtų visai.