Ką daryti, kad vaikas norėtų mokytis? (7)
Mažylio protas – lyg kempinė. Jis noriai mokosi ir rodo iniciatyvą. Ką daryti, kad jis toks ir išliktų?
Kalbėkite su mažyliu. Kalbėjimas apie paprastus kasdienius dalykus padės lavinti jo kalbos įgūdžius ir plėsti žodyną. Eikite į įvairias vietas (zoologijos sodą, parduotuvę, parką), darykite įvairius dalykus (pasisupkite kartu, palieskite iš žarnos tekantį vandenį ir t. t.) ir įvardinkite juos. Tegu jis supranta, kad aplinkui – didelis nuostabus pasaulis.
Kasdien garsiai skaitykite mažyliui. Tai duoda tokią pačią naudą, kaip ir kalbėjimas su mažyliu, be to, ugdo pomėgį skaityti ir žadina vaizduotę. Pasirinkite įvairias knygeles – su paveikslėliais, interaktyvias, taip pat tokias, kuriose daugiau dėmesio skiriama žodžių skambesiui ir ritmui. Jos sudomins mažylį skirtingais aspektais. Turėkite po ranka įprastų skaitinių ir kartoninių knygelių, kurias mažylis galėtų pats vartyti ir kurioms nieko nenutiks, jeigu jis sumanys jas pakramtyti.
Skatinkite žaisti įvairius žaidimus. Daugiausia naudos mažylis gauna, kai derinami įvairūs žaidimai – kartais jis pats pasirenka, ką ir kaip žaisti, kartais žaidžia suaugusiojo pasiūlytą žaidimą, kartais žaidžia vienas savarankiškai, o kartais – su kitais. Suteikite jam galimybių eksperimentuoti su įvairiomis formomis, spalvomis, medžiagomis, garsais ir svoriais. Tokio amžiaus mažylį labai lavina žaidimai, atskleidžiantys priežasties ir pasekmės ryšį. Kartais tiesiog leiskite mažyliui tyrinėti, o kartais parodykite, kaip veikia koks nors žaislas ir leiskite jam išbandyti pačiam. Tačiau žiūrėkite, kad jis nepavargtų, ar jam ne perdaug naujų įspūdžių. Mažylis turi turėti laiko atsipalaiduoti ir pailsėti – geras poilsis didina našumą (lygiai kaip ir suaugusiems).
As mamai neleisdavau dainuot, irgi taip pat uzciaupdavau