Ką veikti skrydžio metu su mažais vaikais?
Tomsickova Tatyana | Shutterstock.com
Evelina Krasnickienė Socialinė pedagogė ir ikimokyklinio ugdymo pedagogė
aukletoja_evelina
Tėvai, turintys mažų vaikų, dažnai susiduria su pirmojo skrydžio baimėmis. Tėvus neramina ne tik klausimai, ką vežtis į kelionę su vaiku, ar vaikui neskaudės ausyčių, bet ir kaip tinkamai užimti vaiką skrydžio metu, kad kelionė būtų kuo sklandesnė ir kad ji nepraeitų tik spoksant į ekraną. Dalinamės keliomis idėjomis, ką skrydžio metu nuveikti su mažais vaikais?
-
Užkandžiai ir gėrimai. Mažesnius vaikus lengva sudominti, jei maistas paduodamas naujai ir nematytai. Tyrelės valgymas iš indelio, kukurūzai maišelyje ar vandens gėrimas iš buteliuko gali tapti ne tik maistu, bet ir veikla. Vaisius ar daržoves vaikui galima supjaustyti ir sudėti į dėžutę su keliais skyreliais, tai irgi taps smagiu užsiėmimu. Vyresniems vaikams labiausiai tiktų smulkūs užkandžiai, pavyzdžiui, nedideli kukurūzai, sausi pusryčiai, riešutai, džiovinti vaisiai ir uogos - jų valgymas užims daugiau laiko.
Vaikas taip pat gali ir pats pasigaminti užkandžių, kuriuos valgys lėktuve. Galite drauge išsikepti keksiukų, sausainių, vaflių, susitepti sumuštinukus. Beje, pasidarius mėgstamą sumuštinį, galima įspausti sausainio formelę ir vaikas turės žaismingą žvaigždutės ar kitos formos sumuštinį, kuris tikrai pradžiugins ilgoje kelionėje. - Susipažinimas su aplinka lėktuve. Paraginkite vaiką įdėmiai klausyti lėktuvo personalo vedamų saugos mokymų, parodykite kaip užsisega saugos diržas, užsiveria ir atsiveria iliuminatoriaus užuolaidėlė, atsilenkia ir užsilenkia staliukas. Pasiūlykite vaikui drėgnomis servetėlėmis pavalyti rankenas ir kitus artimiausius paviršius, kad kelionėje nepasigautumėte ligų.
- Knygos. Kelionės metu rekomenduojama vaikui turėti naują ar seniai matytą knygą, kad vaikas kuo ilgiau išlaikytų susidomėjimą. Tam puikiai tinka interaktyvios knygos, kuriose atsiverčia papildomi langeliai, išsiima dėlionės detalės ar galima dėlioti magnetukus. Vyresniems vaikams galima pasiūlyti paskaityti knygą, susijusią su kelione arba jos tikslu, pavyzdžiui, tiks knyga apie lėktuvus ar šalį į kurią skrendate.
- Nauji (arba pamiršti) žaislai. Artėjant kelionei vertėtų atidėti kelis vaikui įdomius, bet ne pačius mėgstamiausius (kad nepastebėtų jų dingimo) žaislus. Taip pat galite nupirkti ir vieną ar kelis nedidelius, naujus žaisliukus. Naujovės ir staigmenos padeda ilgesniam laikui sutelkti dėmesį.
- Supakuoti žaislai. Mažesni vaikai tikrai nustebs, apsidžiaugs ir gaus papildomą užduotėlę, jeigu žaislus, knygeles ar kitus į lėktuvą imamus daiktus supakuosite į dovanų popierių ar įsuksite į folijos gabaliukus.
- Užduočių ir spalvinimo knygelės ar lapai. Pagal vaiko amžių pasirinktos užduočių, spalvinimo knygelės ar atspausdinti atskiri lapai padės vaiką užimti tikrai ilgam. Svarbu pasirinkti neteplius, drėgnomis servetėlėmis lengvai nuvalomus flomasterius arba naudoti pieštukus, vaškines kreideles. Vaikams taip pat galima pasiūlyti ir piešimo knygeles su vandeniu - vaikas neišsiterlios ir ilgą laiką turės smagios veiklos.
-
Lipdukai, lipnūs lapeliai ir lipnios juostelės. Lipdukų lipinimas yra ne tik puiki veikla, bet taip pat ji lavina smulkiąją motoriką, akių-rankų koordinaciją. Lipdukus galima klijuoti į įvairias lipdukų ar paprastas knygas, ant popieriaus lapų.
Didesnius lipdukus galima perkirpti pusiau ar į kelias dalis ir sumaišyti - tuomet vaikui reikės ne tik užklijuoti lipduką, bet ir prieš tai atrinkti visas jo dalis.
Vietoje lipdukų galima naudoti lipnius lapelius užrašams, dekoravimui ar dažymui skirtas popierines lipnias juostas - šiuos daiktus galima klijuoti ir ant atsilenkiančio lėktuvo staliuko, iliuminatoriaus ir kitų aplink esančių paviršių, nes jie labai lengvai nusiima. - Įvairūs nusiraminimo žaislai (angl. fidget toys). Besisukantys (angl. fidget spinner), įspaudžiami (angl. pop it), traukiami, susipinantys, tarpusavyje ar prie paviršių limpantys žaislai puikiai tinka kelionių metu. Jie neužima daug vietos, yra vientisi (tad atskiros žaislo dalys nepasimes), veikia raminamai ir juos mėgstantį vaiką gali sudominti tikrai ilgam.
- Magnetinės dėlionės ir žaislai. Smulkios dėlionių ar kitų žaislų dalys judančiame lėktuve greitai išsibarstys, o sėdint ankštoje kėdėje (ypač jeigu vaikas yra mažas ir skrenda sėdėdamas jums ant kelių) jas surankioti bus itin sunku. Tad verčiau rinktis magnetines dėliones arba kitokius magnetinius žaislus (pavyzdžiui, magnetinių žuvelių žvejybos ar nupieštų lėlių rengimo žaidimus).
- Planšetė piešimui. Vaikiškos piešimo planšetės - puikus ir vaikų tikrai mėgstamas pasirinkimas. Tai ekranas ant kurio galima piešti specialiu pieštuku ir mygtuko paspaudimu piešinį ištrinti. Šios planšetės, nors savo išvaizda ir primena, planšetinį kompiuterį, neturi operacinės sistemos, tad yra pritaikytos tik piešimui.
-
Užimtumo dėžutės vaikui. Kad būtų paprasčiau ir kad visos veiklos būtų vienoje vietoje, galima jas sudėti į atskirą dėžutę. Jeigu ji bus metalinė, iškart atsiras papildoma veikla žaidžiant su magnetais, nes jie lips ant metalinės dėžutės paviršiaus.
Į dėžutės vidų įklijavus LEGO pagrindą, vaikai taip pat turės užimtumo žaidžiant su kaladėlėmis. Ši veikla ypač patiks vyresniems vaikams.
Veiklos dėžutes galima paruošti atsižvelgiant į vaiko amžių. Vyresniems vaikams patiks kūrybiškesni rinkiniai, pavyzdžiui, į dėžutę sudėtos piešimo priemonės, vėrimo žaidimai, lipdukai. Vyresnius vaikus taip pat sudomina žaidimai su personažais, tam puikiai tinka ant piršto maunami žaisliukai ar knygos su išsiimančiais herojais. Ši veikla ne tik smagi, bet ir lavina vaiko vaizduotę, kūrybiškumą. -
Žodiniai žaidimai. Žaisti galima ir neturint jokių priemonių - tam pasitarnaus žodiniai žaidimai ir užduotys. Pavyzdžiui, mažylių galite prašyti išvardinti kuo daugiau spalvų pavadinimų ir pabandyti tas spalvas parodyti savo aplinkoje. Vaikai gali vardinti jiems žinomus vienos ar kitos spalvos objektus - pavyzdžiui, raudonos būna... braškės, vyšnios ir obuoliai, o žali yra... agurkai, cukinijos ir žolė.
Paaugę vaikai gali įvardinti abstraktesnius dalykus. Pavyzdžiui, galima paprašyti vaiko įvardinti, su kuo jam asocijuojasi žodžiai „pūkas“ arba „pūkuotas“? Galbūt tai kačiukas? O gal megztinis? Ar pienė? Galima vardinti būdvardžius, o vaiko paprašyti pasakyti jų antonimus. Pavyzdžiui, storas - plonas, ilgas - trumpas, švelnus - aštrus ir t.t. O su žinių bagažą sukaupusiais vaikais galima parungtyniauti, pavyzdžiui, pasakant kuo daugiau sostinių pavadinimų arba vardinant gyvūnų pavadinimus, prasidedančius raide B.
Su užsienio kalbą pradėjusiais mokytis vaikais įvairius žodinius žaidimus galima pritaikyti kalbos žinių gilinimui ir žodyno plėtimui.