Kaip apsaugoti kūdikių ir vaikų odą nuo nušalimų žvarbią dieną?

Šiltai aprengtas kūdikis šypsosi Patryk Kosmider | Shutterstock.com

Žiema – daugybę iššūkių vaikus auginantiems tėveliams atnešantis metų laikas.

Pirma, tenka ilgokai laužyti galvą, kokia apranga – vaikams tinkamiausia: tiek kūdikis, tiek ir jau ūgtelėjęs vaikas greitai gali sušalti arba perkaisti. Vienaip reikėtų rengti dar nevaikštančius ir kitaip – aktyviai judančius vaikus.

Tačiau kur kas svarbiau tinkamai apsaugoti kūdikių ir vaikų odą, o sritis, nepridengtas drabužiais – ypač.

Kodėl svarbu saugoti vaikų odą?

Tikriausiai esate girdėję faktą, kad kūdikių ir mažų vaikų oda – net 5 kartus jautresnė nei suaugusiųjų. Ją stipriai veikia staigūs temperatūrų pokyčiai, kai iš šiltos patalpos staiga išeinama į lauką. Dėl to oda greitai sausėja, pradeda šerpetoti, gali atsirasti ir įtrūkimų, bėrimų.

Žvarbiu oru vaikams, kaip ir suaugusiems, gali pasireikšti alergija šalčiui. Pagrindiniai jos simptomai – odos paraudimai, tinimai, niežtėjimas, bėrimai, pūslelės. Šalčio alergijos pagrindinės priežastys – įvairios, pavyzdžiui, vaikas retai būna lauke, todėl išėjus į žvarbią aplinką prasideda alerginė organizmo reakcija. Šalčio alergija gali lydėti ir infekciją, pavyzdžiui, kvėpavimo takų, herpes viruso, mikoplazmos ir kt. Taip pat dažniau šalčio alergija pasireiškia turintiems kitų alergijų, lėtinėmis ligomis (tonzilitu, reumatiniu artritu ir kt.) sergantiems vaikams.

Kokias priemones odos priežiūrai naudoti šaltu oru?

1. Priemonės maudynėms

Labai svarbu parinkti tinkamas priemones maudynėms. Geriausiai tinka prausikliai, kurių sudėtyje nėra odą dar labiau džiovinančio muilo. Vietoje jo rekomenduojama rinktis dušo aliejų arba drėkinamąją dušo želę. Taip pat nei kūdikių, nei vaikų negalima maudyti per karštame vandenyje (karštesniame nei 37 °C). Karštas vanduo sausina odą ir pablogina sudirgusios odos būklę.

2. Priemonės kūno odos priežiūrai, gydant kūdikių iššutimo problemas

Jei pastebėjote, kad vaiko oda tapo šiurkšti, pradėkite naudoti drėkinamuosius arba maitinamuosius kūno kremus. Jei vaikas dar mūvi sauskelnes, papildomai reikėtų pasirūpinti užpakaliuko oda. Sudirgusios užpakaliuko odos būklę pagerins ypač svarbus kremų nuo iššutimų komponentas – cinko oksidas, kuris ne tik gydo uždegimus, drėkina, bet kartu ir švelniai saugo, rūpinasi oda, efektyviai ją ramina bei skatina regeneracijos procesus. Jis veikia kaip fizinis barjeras nuo drėgmės, t. y. sukuria apsauginę plėvelę, neleisdamas drėgmei prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius.

Priemonės su cinko oksidu veiksmingai ir greitai gali pagerinti odos būklę. Taip pat cinko oksidas pripažintas kaip viena veiksmingiausių priemonių saugant odą nuo šalčio, vėjo, sauso patalpų oro ir kt. Emolientai – riebalinės išoriniam naudojimui skirtos medžiagos – kartu su cinko oksidu sugeria drėgmę, neleidžia daugintis bakterijoms bei stabdo beprasidedantį uždegimą. Emolientai efektyviai gali padėti apsaugoti ir prižiūrint lengvai nušalusią odą.

*Informacija parengta, remiantis šaltiniu: Adelaide A. Hebert, MD 2021, A new therapeutic horizon in diaper dermatitis: Novel agents with novel action. Sep; 7(4): 466–470.

Svarbu

Būtina akcentuoti, kad nėra registruota jokių cinko oksido šalutinio poveikio duomenų.

Lanolinas – iš avių vilnos išgaunama natūrali medžiaga. Jos taip pat reikėtų ieškoti nuo šalčio saugančių bei iššutusios odos būklę gerinančių kremų sudėtyje. Lanolinas drėkina, minkština odą, padeda išlaikyti jos drėgmę ir sudaro apsauginį barjerą, tokiu būdu maksimaliai saugodamas jautrią kūdikių ir vaikų odelę.

Patarimas

Jautriai vaiko odelei prižiūrėti ieškokite subalansuotos sudėties priemonės, kurios sudedamosios dalys puikiai viena kitą papildo ir veikia kompleksiškai. Kremai ir tepalai su cinko oksidu ir hipoalerginiu lanolinu – kompleksiškai efektyvūs ir tinkami naudoti jau nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo dienų. 

3. Priemonės veido odos priežiūrai

Veidas – kone vienintelė kūdikių ir vaikų kūno vieta, kuri šaltu oru lieka atvira. Todėl kaskart einant į lauką reikėtų kruopščiai ištepti vaiko veiduką maitinamuoju kremu arba riebiu aliejumi (puikiai tinka sviestmedis). Pasirinkta priemone mažylio odą reikėtų patepti iš anksto (bent prieš 15 min. iki einant į lauką): ji spės įsigerti ir suteiks puikią apsaugą.

4. Priemonės lūpų priežiūrai

Tėvai vaiko veidą padengia storu apsauginio kremo sluoksniu, tačiau dažnai pamiršta drėkinti lūpas. O kūdikių ir vaikų lūpos – beveik nuolatos drėgnos, todėl speigas jas atakuoja pirmiausia. Vaikų lūpos greitai sutrūkinėja, pradeda kraujuoti. Tad kaskart prisiminus, ne tik keliaujant į lauką, mažylio lūpas reikėtų tepti specialiu balzamu. Tiktų ir minėtasis sviestmedžio aliejus.

Svarbu

Kremus nuo iššutimų ir vystyklų dermatito reikėtų rinktis ypač atsargiai. Daugelio priemonių sudėtyje galime rasti ir dekspantenolio, kuris gali sukelti įvairius šalutinius poveikius, pvz., niežulį, dermatitą, gali atsirasti odos sudirginimas ar dėmėmis paraudonuoti oda.

Papildomos rekomendacijos siekiant išsaugoti sveiką kūdikių ir vaikų odą

  • Skysčių vartojimas. Vaikams, kaip ir suaugusiesiems, svarbu gerti kuo daugiau vandens. Jau nuo mažų dienų ugdykite šį įprotį. Vanduo palaiko odos drėgmę, gerina jos būklę.
  • Optimalaus patalpų drėgmės lygio palaikymas. Norint išsaugoti sveiką kūdikių ir vaikų odą reikėtų stebėti drėgmės lygį patalpose, kur mažieji gyventojai praleidžia daugiausia laiko. Jei patalpų oras – pernelyg sausas, vėlgi vaiko oda sausėja, šerpetoja, parausta. Todėl reikėtų įsigyti drėgmėmačius (drėgmės lygio matuoklius) ir pastebėjus, kad drėgmės lygis namuose nukritęs iki kritinės ribos, naudoti oro drėkintuvus.
  • Speciali vežimėlio danga. Jei žvarbiu oru eisite į lauką (kūdikiai ir maži vaikai gali būti migdomi lauke, jei temperatūra – ne žemesnė nei 10 °C), nepamirškite naudoti apsauginės vežimėlio dangos. Kone kiekviename vežimėlio komplekte esantys specialūs apdangalai saugo nuo šalčio, vėjo bei kritulių.

Susiję straipsniai

Vaikas bijo tuštintis: ko imtis tėvams pasireiškus puoduko baimei?

Paprastai dėl šlapinimosi vaikams didesnių problemų nekyla, tačiau „didelio reikalo“ vaikas gali neiti net dvi ar tris dienas.

4 pagrindinės odos iššutimų priežastys

Naujagimių ir kūdikių odelė – gležna, jautri ir neatspari aplinkos poveikiui. Neigiamą efektą paaštrina dar ir sauskelnės: odą nuolat veikia drėgmė.

Vasara – tinkamiausias metas atpratinti vaiką nuo sauskelnių

Prasidėjus vasarai daugelis tėvų išsikelia tikslą vieną kartą ir visiems laikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Vasara – tinkamiausias tam laikas.