Kaip įveikti „ožiukus“? Gudrybės ir patarimai (video)

Vaikas ir ožiukas Romrodphoto | Shutterstock.com

„Ožiukams“ užklupus tėvams svarbu išlaikyti ramybę ir pasitelkti truputį kūrybiškumo.

Kas yra „ožiukai“?

„Ožiukais“ yra vadinami staigūs neigiamų emocijų ir pykčio protrūkiai, būdingi 1-4-erių metų vaikams. Jų pikas dažniausiai būna tarp 2-3-ejų metų, todėl šis laikotarpis kartais įvardijamas kaip 2-ejų arba 3-ejų metų krizė.

„Ožiukai“ dažniausiai kyla vaikui negavus to, ko jis nori arba nusivylus, susierzinus, kad kažko nepavyko arba nebuvo leista padaryti savarankiškai. Juos gali išprovokuoti vaiko nuovargis, per daug stimuliacijos, alkis, miego stoka, suprastėjusi sveikata ir pan.

Daugiau apie „ožiukus“ skaitykite:

Kaip išvaryti „ožiukus“?

„Ožiukai“ yra natūrali vaiko raidos dalis, susijusi su intensyvia jo protine, fizine ir emocine raida, tad tėvams reikėtų juos vertinti tolerantiškai ir ramiai. Galima stengtis užbėgti „ožiukams“ už akių, visų pirma, užtikrinant visų vaiko fiziologinių poreikių patenkinimą bei leidžiant jam įgyti vis daugiau savarankiškumo.

Nepaisant to, „ožiukų“ tikrai pasitaikys, o jiems užklupus efektyviausiai padeda gera tėvų nuotaika ir vaiko dėmesio nutraukimas - tam siūlome išbandyti kelias veiksmingas gudrybes.

Supratingumas ir kompromisai

„Ožiukai“ gali varginti tėvus, tačiau tokį stiprų neigiamų emocijų antplūdį patiriantis vaikas kenčia daug labiau. Prasidėjus „ožiukams“ paguoskite vaiką, padėkite jam suvokti ir pačiam įvardinti patiriamas emocijas bei jų priežastis, bet aiškiai nubrėžkite ribas ir nenusileiskite.

Pavyzdžiui: „Suprantu, kad pyksti, nes neleidau pačiam užsisegti striukės, bet mes labai skubame. Sutarkime, kad striukę galėsi pats užsisegti, kai pasiimsiu iš darželio, gerai?“

Trijų „Taip“ metodas

Vaikas kartais pats nepajunta, kaip įsisuka į „Ne“ ratą ir nė nesusimąstymas priešgyniauja tiesiog iš inercijos. Keletas „taip“ įneša pozityvumo tolesniam pokalbiui ir susitarti tampa gerokai lengviau.

Apie šį metodą TV laidoje papasakojo klinikos „Mama, aš sergu“ įkūrėja, vaikų ligų gydytoja Indrė Plėšytė - Būtienė:

Pyktis ištirpsta glostant

Daugybė mokslinių tyrimų įrodė, kad prisilietimai vaikui labai svarbūs - jie mažina stresą, paskatina meilės hormonu vadinamo oksitocino išsiskyrimą, skatina raidą, gerina miego kokybę ir t.t. „Ožiukai“ yra negatyvių emocijų antplūdis, kurį galite numalšinti jas pakeitę pozityviomis - glostydami, bučiuodami, myluodami ir švelniai kalbindami įsismarkavusį vaiką.

Ožiukas sako „bee“, o kaip kiti kalba?

Įvairios „ožiukų“ išvarymo gudrybės remiasi vaiko dėmesio nukreipimu, o tam tinka pačios įvairiausios priemonės. Žinoma, vaikai skirtingi, tačiau daugelis nurimsta perkėlę dėmesį į paprastą, įdomią užuodį.

Pavyzdžiui: „Pas tave atėjo ožiukas, kuris sako „bee“, o ką sako katytė? O šuniukas? O liūtas?“

Kur įlindo ožiukas?

Dėmesį nukreipti galima ir pasiūlant supykusiam vaikui paieškoti, kur įlindo blogas emocijas atsinešęs ožiukas. Gal į pirštą? Ar į pilvą? O gal į koją? Ieškant ožiuko vaiką reikėtų kalbinti, glostyti ar net kutenti, o ožiuką radus - mesti jį kuo toliau nuo savęs!

Apie šį metodą TV laidoje papsakojo 3 vaikų mama, tinklaraščio „Mamos gyvenimas“ autorė Žemyna Golminė:

Pykčio maišelis

Tinklaraščio „Mamos gyvenimas“ autorė Žemyna Golminė pasakojo ir apie kitą naudojamą metodą - pykčio maišelį. Supykusiam vaikui yra pasiūloma išpūsti visą pyktį į popierinį maišelį (kurį dar ir piktam draugui, broliui, o gal net ir tėveliams galima pasiūlyti) iki kol maišelis bus pilnas arba net sprogs.

Pykčio išpūtimas į maišelį veikia ir kaip dėmesio nukreipimo priemonė, ir kaip kvėpavimo pratimas, padedantis nusiraminti.

Ačiū už šypseną

Kad ir kokie užsispyrę „ožiukai“ bebūtų, jie visuomet pasitraukia... Pykčiui ir neigiamoms emocijoms atslūgus, ramiai pasikalbėkite su vaiku, aiškiai įvardinkite, kokias emocijas juto jis, o kokias jūs, suraskite „ožiukų“ priežastį.

Pasikalbėję paprašykite vaiko nusišypsoti, apsikabinti ar duoti bučkį, o gražų elgesį būtinai „užtvirtinkite“ džiaugsminga reakcija, paskatinimu ir padėka.

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.