Kaip lavinti vaiko atmintį?

Mokslininkai vienbalsiai tvirtina, esą žmogaus proto galimybėms nėra ribų. Tikriausiai esi girdėjusi, kad išnaudojame tik labai nedidelę savo rezervų dalelę, tad visai nenuostabu, jog tėveliams plaukai šiaušiasi, kai pamato, kiek jų atžalėlė turi paruošti namų darbų: išmokti taisykles ir eilėraštuką, papasakoti apie skaitytą knygą anglų kalba ir dar daug daug visko – per vieną dieną! Jeigu suaugusio žmogaus atmintis beribė, ar verta kalbėti apie vaikų (juk jie – daug lankstesni ir sugeba išmokti daug daugiau)? Deja, gera atminti gali pasidžiaugti ne kiekvienas. Nebūtina tenkintis vien tuo, ką davė gamta – tu gali padėti savo vaikui padėti geriau mokytis ir įsiminti. Tam tereikės atlikti keletą paprastų pratimų ir šiek tiek pažaisti.

„Nufotografuok“ daiktą

Žmogaus atmintis geba išsaugoti būtent tą informaciją, į kurią buvo atkreiptas didžiausias dėmesys. „Fotografavimas“ – tai žaidimas, kuris išmokys vaikutį susitelkti į kokį nors daiktą, o tai padės lavinti atmintį.

Išdėliok ant stalo viską, kas tik papuls po ranka: tušinukus, lipnius lapelius, žaisliukus, knygutes, trintukus ir panašiai. Tegul mažylis kelias minutes labai įdėmiai viską apžiūri ir pabando įsidėmėti, kokia tvarka guli visos šios priemonės. Tada reikia užsimerkti, prisiminti ir apibūdinti daiktus, esančius ant stalo: kiek jų yra, kaip jie išdėlioti, kokia jų spalva, dydis, forma. Patikėk, žaidimas labai smagus, ypač tuo atveju, jeigu prisidėsi ir pati. Galite jį žaisti pakaitomis ir kartu tobulinti savo įgūdžius.

Žaidimas „Spėlionė“

„Spėlionė“ padės vaikams lavinti dėmesį ir atmintį. Žaidime gali dalyvauti nuo dviejų žaidėjų iki visos darželio grupės. Taisyklės yra tokios: vaikas turi iš atminties apibūdinti kokį nors kambaryje esantį daiktą, tačiau jo neįvardinti ir į jį nežiūrėti. Likusių dalyvių užduotis – atspėti, apie kokį daiktą kalbama.

Tu turėtum sekti, kad būtų įvardinti esminiai pasirinkto daikto požymiai. Šis žaidimas duos labai daug naudos: visų pirma, jis pagerins mažylio atmintį, o antra – išmokys jį taisyklingai, gražiai ir sklandžiai kalbėti (o tai ateityje tikrai bus labai pravartu).

Žaidimas „Lagaminas“

Šiame žaidime dalyvių skaičius taip pat nėra griežtai apibrėžtas, tačiau jų neturi būti mažiau nei du. Tas, kuris pradeda, sako: „Keliautojas pasiima lagaminą ir į jį įsideda žemėlapį“ (tai – tik pavyzdys, nes iš esmės nėra skirtumo, koks daiktas bus įvardintas). Kitas žaidėjas pakartoja buvusią frazę ir prideda kokį nors savo daiktą ar priemonę, kurią minėtasis keliauninkas taip pat įsideda į savo lagaminą. Žaidimą galima tęsti tol, kol vaikai nebegalės atkartoti to, ką sakė kiti (paprastai vaikams užtenka 18–20 tokių daiktų). „Lagaminas“ padės lavinti ir pagerinti mechaninę tavo mažylio atmintį.

Žaidimas „Sagutė“

Šis žaidimas lavina regimąją atmintį. Tau reikės sagučių, smulkių daikčiukų, stalo ir tavo sūnelio arba dukrytės dėmesio. Išdėliok sagas, pieštukus, saldainius, tušinukus ir pan. Tegul tavo mažylis kurį laiką įdėmiai apžiūri stalą ir pasistengia įsidėmėti, kas ant jo yra, kaip išdėstyta, o tada nusisuka. Tuo metu tu turėsi paimti vieną iš ant stalo gulinčių daiktų. Vaiko užduotis – kaip galima greičiau prisiminti, ko būtent trūksta. Pasunkink užduotį: išdėliok daugiau daiktų, paimk ne po vieną, o po kelis. Kuo vyresnis bus tavo mažylis ir kuo geriau bus išlavinta jo atmintis, tuo daugiau daiktų jis prisimins.

Motorinė atmintis

Jeigu tu vis dar manai, kad kojos sūpavimas, gumos kramtymas ir kiti mechaniniai veiksmai tik blaško tavo mažylio dėmesį ir kliudo išmokti mintinai eilėraštį – tu labai apsirinki. Vaikų smegenų veikla turi tiesioginį ryšį su judesiais, todėl jeigu tu nori savo mažylį ko nors išmokyti, o jis tuo tarpu bėgioja, mojuoja rankomis, tiesiog lipa sienomis ar trankosi į sofos atlošą – neverta versti sėdėti vienoje vietoje, tiesiai ir ramiai. Tokie jo veiksmai tik padeda suaktyvinti atmintį, visiškai nekliudo mokytis.

Žinoma, tuo atveju, jeigu mažylis nukreipia savo dėmesį kur nors kitur ir pamiršta, kas vyksta, kuo jūs šiuo metu užsiimate – primink jam, kad jūs turite išmokti eilėraštį.

Lavink vaiko atmintį tiesiog dabar!

Kiekvieną dieną su vaiku pamėgink išmokti po nedidelį eilėraštuką, keletą užsienio kalbos žodžių ar po kokią nors dainelę. Nepamiršk ir asociatyvios atminties lavinimo – akcentuok dėmesį ne tik į daiktų pavadinimus, bet ir į aprašymus, kvapus, formą – tai supaprastins užduotį ir padarys ją malonesnę.

Paklausinėk savo mažylio apie tai, kas nutiko per dieną, dažniau su juo kalbėk, domėkis, ką jis veikė ir ką mąstė – taip tu nepastebimai, tačiau užtikrintai lavinsi jo atmintį.

Neatidėliok ir pradėk lavinti savo vaiko atmintį tiesiog dabar. Žmonės labai dažnai pervertina akimirkos svarbą ir neįvertina to, kiek daug galima pasiekti, jeigu kasdien padaro nors po truputį... Gera atmintis – tai ne tik duotybė, bet ir siekiamybė.
 

Susiję straipsniai

Kaip vaikui parinkti tinkamiausią muzikos instrumentą?

Muzika atveria daugybę naujų galimybių, leidžia ugdyti vaiko kūrybiškumą. Tyrimų duomenimis, mokymasis groti padeda stiprinti discipliną.

Vaiko vystymuisi ypač svarbūs 6 raidos etapai

Pablo Neruda rašė: „Vaikas, kuris nežaidžia, nėra vaikas.“ Tėvai vis labiau suvokia kartos, kuriai leista per mažai laiko žaisti, minusus.

Kas yra asociatyvusis žaidimas ir kuo jis svarbus vaikui?

Augant vaikui, žaidimas ir bendravimas su kitais vaikais bei buvimas šalia bendraamžių taps didele jo pasaulio dalimi.