Kaip prižiūrėti vaiko plaukus ir galvytės odą?

Vaikų plaukams reikia švelnios ir kruopščios priežiūros. Mažų vaikų plaukučiai ploni, trapūs, jautriai reaguoja į išorinių faktorių poveikį. Vasaros saulės nugairinti jūsų vaiko plaukučiai gali nušusti, o žiemą – patamsėti, apsiblausti, neretai per trumpą laiką garbanos išskysta, arba atvirkščiai, buvę tiesūs, lygūs plaukai tampa nepaklusnūs, ima šiauštis, riestis.

Šampūnas

Mažylių plaukus geriausia plauti specialiais vaikiškais šampūnais. Tiesa, juos naudoti taip pat atsargiai. Iki kūdikiui sukaks vieneri, geriausia apsieiti išvis be šampūno. Į kiekvieno šampūno sudėtį įeina laurilas arba natrio sulfato lauretas – pagrindinis plaunamasis komponentas, kuris ir leidžia šampūnui putoti. O jei jo koncentracija – bent 2 procentai, jis jau gali sukelti odos sudirgimų. Kuo didesnė jo koncentracija – tuo labiau išauga ir odos sudirgimo tikimybė.

Jei tokios priemonės bus naudojamos dažnai, jos suardys natūralų apsauginį odos barjerą, taigi dažnas ir ilgalaikis tokios sudėties ploviklių naudojimas sukelia odos sausumą, pleiskanojimą, plaukų slinkimą, provokuoja dermatitą ir kitas odos ligas. Todėl daugumoje atvejų kūdikio plaukus užtenka nuplauti vandeniu.

Labai sveika išplautus plaukučius nuskalauti vaistažolių nuoviru. Svarbiausia – parinkti tinkamas žoleles. Pavyzdžiui, geriau vengti sausinantį efektą turinčių augalų (prie tokių priskiriamos ir populiariosios ramunėlės) – jie gali pernelyg sausinti plaukus bei galvos odą ir netgi išprovokuoti pleiskanų atsiradimą. O štai dilgėlės ir beržo lapai stiprina plaukus ir visai nekenkia gležnai odelei.

Išrinkite tinkamas šukas

Šukas vaikų plaukams reikia rinktis pagal mažylio plaukų tankumą. Jei plaukučiai reti, geriau juos šukuoti tankesnėmis šukomis. Trumpoms šukuosenoms tiks šukos retais danteliais bei masažinis šepetėlis.

Geriausiai tiks medinės šukos. Puiku jei jos pagamintos iš kadagio ar Sibiro kedro medienos – tuomet šukos turės ir antiseptinį, gydomąjį poveikį.

Kad išvengtumėte lengvų galvos odos traumų, rinkitės šukas tik bukais danteliais. Ilgus plaukus geriausia šukuoti šepečiu su danteliais iš natūralių medžiagų, paraleliai plaukus glostant.

Apskritai vaiko plaukučius rekomenduojama šukuoti ne dažniau kaip 2-3 kartus per dieną.

Galimos problemos:

Reti plaukai. Paprastai plaukai galutinai susiformuoja tik tada, kai vaikas sulaukia 10 metų. Taigi nors vienas dvimetis gali turėti tankią kupetą ant pakaušio, o kitas – vos kelis „skystus“ plaukelius, tai dar nereiškia, kad ateity jų šukuosenos nesusivienodins. Ir jei mažylio plaukučiai reti, silpni – tai dar ne priežastis panikuoti. Tokio tipo plaukus dažniausiai turi šviesaus gymio mažyliai. Ilgainiui jų plaukučiai tankėja.

Pleiskanų luobelė. Kūdikiams ir mažiems vaikams dažnai ant galvos susidaro sukietėjusių pleiskanų luobelė. Ją pašalinti nėra sunku. Prieš maudymą ištepkite ją vaikišku aliejuku, kiek palaikykite, o maudant sudrėkinkite ir atsargiai nušukuokite šukomis bukais danteliais. Nesistenkite visos luobelės pašalinti per vieną kartą ir jokiu būdu nebandykite jos nušukuoti sausos.

Pleiskanos. Seborėja, arba pleiskanos – tai pagrinde suaugusiųjų problema, vaikų plaukučiuose jos atsiranda pakankamai retai Priklausomai nuo galvos odos paviršiuje išsiskiriančių riebalų kiekio pleiskanos būna sausos arba riebios. Būna ir mišrios formos. Visiškai išgydyti pleiskanų beveik neįmanoma. Bet jei reguliariai trinksite galvą specializuotomis priemonėmis, galima minimizuoti jų susidarymą.

Besišakojantys galiukai. Besišakojantys plaukų galiukai – netinkamos plaukų priežiūros pasekmė. Arba metas tikrinti vaiko sveikatą – galbūt sutriko kokių vidaus organų veikla.

Kaltūnai. Daugumoje atvejų plaukai susivelia į kaltūnus ne dėl kokios nors ligos, o dėl to, kad jie ploni ir nepakankamai šukuojami. Kad išvengtumėte naujų kaltūnų susidarymo, būtinai šukuokite vaiko plaukus stambiadantėmis šukomis kasdien, taip pat skalaukite juos su vaikų plaukams skirtu kondicionieriumi. Jei net ir tokios priemonės nepadeda – galbūt plaukučiai yra ilgi ir juos vertėtų kiek patrumpinti?

Naudingi patarimai

• Nemigdykite vaiko kol jo galvytė šlapia. Tai gali pakenkti ne tik jo plaukams, bet net ir tapti peršalimo priežastimi.

• Neskuskite vaiko plikai pasikliaudami mitu, esą po to atauga tankesni plaukučiai. Galite sulaukti ir atvirkščio rezultato.

• Atsargiai pinkite mergaitėms kaseles, kad nepažeistumėte plaukų. Ir nesuriškite pernelyg įtemptų „uodegėlių“ – nuo to ant galvos gali atsirasti net plikų properšų.

• Vaiko plaukučiams purumo ir tankumo suteiks lengvas galvos masažas, kurį galima daryti maudant mažylį ar prieš miegą.

• Jei į jūsų vaiko plaukus įsivėlė kramtomoji guma, neskubėkite jų iškarpyti. Iš pradžių pasistenkite maksimalų gumos kiekį pašalinti šukomis, prieš tai ant jos užlašinę aliejaus. Tada likusią gumos dalį įtrinkite maždaug arbatiniu šaukšteliu majonezo arba minkšto sviesto ir dar kartą pamėginkite nubraukti gumą pirštais ar servetėle. Jei kramtomosios gumos dalelių dar liko įsivėlusių plaukuose ir nebesiseka jų nuvalyti – teks iškirpti. Bet tai jau bus mažesnė dalis, nei prieš imantis valymo. Po procedūros gerai išplaukite plaukučius su vaikišku šampūnu.

Susiję straipsniai

Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos sujungtos plona plėvele.

Emolientai (medicininiai drėkinamieji kremai) vaikams

Efektyviausias būdas gydyti kūdikių ir vaikų odos ligas – vengti odos būklę pabloginančių veiksnių ir reguliariai bei gausiai naudoti emolientus.

Kūdikio ir vaiko maudymas: kaip paversti jį malonia patirtimi?

Vieni kūdikiai ir vaikai mėgsta vandenį, kiti – ne. Bet net ir pastarųjų maudymosi patirtį galima paversti malonia. Vaiko maudynės gali būti smagios!