Kaip psichologiškai paruošti pirmoką mokyklai?

Pirmokė mergaitė unguryanu | Shutterstock.com

Vis labiau artėjant rugsėjui jaudulį ir nerimą jaučia ne tik būsimieji pirmokai, bet ir jų tėvai. Vaikai nerimauja, kaip seksis mokytis, ar pavyks susirasti naujų draugų, tėvai jaučia susirūpinimą dėl rutinos pokyčių, svarsto, ar vaikas pritaps mokykloje, nepatirs bendraklasių patyčių, ar sėkmingai susidoros su iškilusiais sunkumais ir t. t.

Norint ramiau pradėti pirmuosius mokslo metus, specialistai pataria tėvams iš anksto paruošti vaiką psichologiškai. Ką tėvai galėtų padaryti, kad pirmoko adaptacija mokykloje būtų lengvesnė ir greitesnė?

Nuteikite vaiką pozityviai

Tėvų užduotis – nuteikti vaiką pozityviai. Jokiu būdu vaikui nesakykite tokių ir panašių frazių: „Darželyje buvai padauža, nemokėjai susikaupti, tikriausiai tau mokykloje bus labai sunku“ arba „Mokykloje negalėsi žaisti, ilgas valandas teks praleisti suole, baigsis tavo nerūpestingos dienos“.

Orientuokitės į pozityvius apsektus: įgytas žinias, naujus draugus, įdomias kūrybines užduotis, būrelius, edukacijas, ekskursijas ir t. t.

Kartu su vaiku nueikite (nuvažiuokite) į mokyklą

Jeigu vaikas priešmokyklinio ugdymo grupę lankė darželyje, drauge su juo nuvykite į būsimąją mokyklą. Jei mokykla arti namų ir eisite pėsčiomis, pamokykite, kaip mokyklą pasiekti saugiai (stebėti kelio ženklus, pereiti gatvę ir pan.).

Kai pasieksite mokyklą, parodykite vaikui, kur bus jo klasė, valgykla, biblioteka, tualetas ir pan. Jam pirmosiomis dienomis mokykloje bus lengviau orientuotis.

Jei tik būtų galimybė, vaiką iš anksto galima supažindinti ir su mokytoja (tai galima padaryti dar pavasarį, nes daugelis pedagogų atostogauja iki pat rudens arba į mokyklą grįžta tik vasarai baigiantis, bet artėjant rugsėjui galite susisiekti su mokytoja ir pasiteirauti dėl susitikimo).

Ugdykite vaiko savarankiškumo ir planavimo įgūdžius

Keliaujant į mokyklą kasdien iš vakaro reikės pasiruošti drabužius (žinoma, jei mokykloje nereikia dėvėti uniformų), susikrauti kurpinę konkrečiai dienai, pasiruošti sportinę aprangą ir pan.

Taigi, šiuos įgūdžius reikėtų lavinti iš anksto. Būsimasis pirmokas turėtų mokėti tvarkytis, į vietas susidėti žaislus ir drabužėlius. Pavyzdžiui, vaikas pats turėtų susidėti išskalbtus drabužius į spintą, susikrauti kuprinę (lagaminą) vykdamas į stovyklą, atostogų ir pan.

Ugdykite vaiko komunikavimo įgūdžius

Netrukus vaikas įsilies į didesnę bendruomenę, kurioje bendravimas – neišvengiamas. Taigi, priklausomai nuo vaiko charakterio, tėvams tenkanti užduotis – mokyti vaiką tiek išklausyti kitus, tiek nebijoti išreikšti savo nuomonės.

Kai kurie vaikai nori nuolat pirmauti, todėl nemoka išklausyti kitų, juos tarsi užgožia, tad paaiškinkite, kodėl taip elgtis nederėtų.

Jei vaikas nedrąsus, ieškokite būdų lavinti jo komunikacinius įgūdžius, drąsą: toks vaikas lengviau pritaps tarp bendraamžių.

Papasakokite, kaip pakis vaiko dienotvarkė ir ko tikėtis pradėjus lankyti mokyklą

Pakalbėkite su vaiku apie mokyklą: kodėl reikia ją lankyti, ką jis joje veiks, kaip pakis vaiko dienotvarkė, dienos režimas, kodėl lankant mokyklą būtina disciplina ir t. t. Būtinai paminėkite, kad režimas gerokai skirsis nuo dabartinio, ypač jei neseniai atostogavote ir vaikas galėjo vėliau eiti miegoti ir vėliau keltis. Paaiškinkite, kodėl reikės anksčiau eiti miegoti: pirmokams vis dar reikia apie 10 val. miego.

Kartu su vaiku keliaukite ir į parduotuvę nusipirkti reikmenų mokyklai

Vaikas taip pat turėtų mokyklai intensyviai ruoštis ir pats: kartu su vaiku sudarykite būtinų mokyklai priemonių sąrašą, nuvykite į prekybos centrą arba, jei apsipirksite internetu, drauge susidėkite reikiamų prekių krepšelį. Rinkdamasis reikmenis mokyklai vaikas taip pat geriau suvoks, kad netrukus prasidės naujas iššūkių kupinas etapas.

Vaikas džiaugsis naujais pirkiniais, nekantraus juos išbandyti, todėl tai gali suveikti kaip dar viena papildoma motyvacijos eiti į mokyklą priemonė.

Susiję straipsniai

Praleistų pamokų pateisinimo tvarka. Kiek praleistų pamokų gali pateisinti tėvai?

2023 m. rugsėjį įsigaliojo tvarka, kad tėvai gali pateisinti tik iki 5 dėl ligos vaiko praleistų mokymosi dienų per mėnesį.

Kaip išrinkti vaikui kuprinę?

Kaip išrinkti kuprinę, kurią vaikui bus lengva ir malonu nešioti? Kaip sureguliuoti bei paruošti kuprinę kasdieniam naudojimui?

Ką vaikas turi mokėti prieš darželį?

Daugiau savarankiškumo įgūdžių turintiems vaikams adaptacija ir tolimesnis darželio lankymas gali būti lengvesnis.