Kaip suderinti tėvystę ir darbą?

Mama dirba kompiuteriu ir laiko dukrą Sante77777 | Shutterstock.com

Tėvystė – vienas reikšmingiausių ir daugiausia laiko reikalaujančių „darbų“ pasaulyje. Tėvams, kurie padarę karjerą, reikia derinti savo darbinius įsipareigojimus su šeima, o tai daryti nelengva.

Žinoma, jūs norite būti puikus ir kaip tėvas, ir kaip darbuotojas, tačiau bandydami išlaviruoti tarp šių dviejų atsakomybių, tikėtina, nuolat jausitės išsekę ir pavargę.

Paprasta taisyklė: raskite pusiausvyrą tarp darbo ir šeimos. Iš pradžių tai gali atrodyti neįmanoma, tačiau keletas patarimų padės išsiaiškinti, kaip lengviau derinti abu dalykus.

5 problemos, su kuriomis susiduria tėvai, derindami tėvystę ir darbą

1. Beveik neįmanoma rasti laiko sau

Laviruojant tarp darbo ir tėvystės beveik neįmanoma rasti laiko sau. Paprastai esate visa galva pasinėrę į terminus, kada ką reikia padaryti, ir rūpinatės savo vaikų poreikiais.

2. Darbo reikalų tvarkymas namuose

Dėl įtempto darbo grafiko ir didžiulių įsipareigojimų kai kurie tėvai, išėję iš biuro, darbą tęsia namuose. Ydinga praktika, nes tuomet nukenčia ir darbas, ir vaikai. Visuomenės apibrėžti „tobulų tėvų“ reikalavimai šiuo atveju – neįgyvendinami.

3. Vaiko pavydo problemos

Dauguma tėvų susiduria su vaikų nusivylimu. Dažniausiai dėl to, kad vaikas jaučia, jog jis nėra jūsų svarbiausias prioritetas, ypač kai dėl darbo praleidžiate svarbius jo gyvenimo momentus (pvz., spektaklius, koncertus ir kitus pasirodymus).

4. Nuovargis

Tėvystė ir darbas jau savaime sekina. Kitas nuovargio lygmuo prasideda mėginant tėvystę ir darbą suderinti. Jūs turite suprasti, kad vienu metu visada dėvėsite dvi kepures, valgysite dviem šaukštais ir pan. Tai – neatsiejama. Paliekate biurą – perimate tėvystės „pareigas“. Pailsėti neišeis. Bent jau kurį laiką.

5. Sveika mityba šeimoje

Jei abu tėvai dirba, sveikų patiekalų ir užkandžių ruošimas šeimai bus pagrindinė problema. Dėl laiko stokos ir nuovargio tėvai linkę gaminti greitą ir nesveiką, o ne gerai subalansuotą maistą. Daugumai tėvų reikės samdyti pagalbą ar ruošti maistą visai savaitei. 

Tetis derina darba ir seimaNew Africa | Shutterstock.com

Patarimai dirbantiems ir auginantiems vaikus tėvams

Vadovaujantis tolesniais patarimais, dirbančių tėvų stresas ir kasdien patiriamos „darbo–namų“ problemos gali būti mažesnės.

Nedirbkite savaitgaliais

Svarbiausia taisyklė derinant tėvystę ir darbą – nedirbti savaitgaliais. Norint, kad jūsų svarbiausi darbai būtų atlikti per darbo savaitę, reikia atsakingai planuoti ir disciplinos. Jei yra savaitgalio darbų, kurių negalima atidėti, pavyzdžiui, netikėtai skubus terminas, įsitikinkite, kad sutelksite dėmesį tik į svarbiausias darbo užduotis, o likusias tiesiog ignoruosite. „Išlaisvinę“ savaitgalius būsite tikri, kad visas laikas bus skirtas vaikams.

Viena atsakomybė vienu metu

Norėdami sėkmingai derinti darbą ir tėvystę, turite jų nemaišyti. Tai reiškia, kad būdami darbe turite sutelkti dėmesį į atliekamą užduotį, ir jūsų negali blaškyti namų problemos. O kai esate su šeima, viskas turi suktis aplink vaikus ir šeimą, ir darbo reikalai čia jokiu būdu negali būti įpainioti.

Turėkite šeimos planą

Kai po vienu stogu ir dirbantys tėvai, ir vaikai, svarbu išlikti realistišku, kiek kokiai veiklai galite skirti laiko, ir sukurti šeimos planą.

Išmokite ir naudokite planavimo metodus tiek namuose, tiek darbe. Rengdami šį – šeimos – planą būtinai įtraukite ir kiekvieno šeimos nario dienotvarkes, pvz., darbo ir mokyklos ar darželio pradžios ir pabaigos laiką. Namiškiai žinos, kada kuris šeimos narys yra laisvesnis, kada reikia pasiimti, kažkur nuvežti ir pan. Vadinamasis „planeris“ bet kokia forma būtinas. Be to, užtikrinkite, kad kasdienės namų funkcijos nesustotų būti vykdomos, net kai jūsų nėra.

Pasakykite, kad prireikus esate pasiekiamas

Kaip dirbantis tėvas ar mama, esate atsakingi už tai, kad aplink jus vyrautų šilta ir artima, mylinčių tėvų aplinka, ir jūsų vaikai galėtų laisvai bendrauti su jumis. Vaikai turėtų žinoti, kad kai jiems reikia jūsų pagalbos ar patarimo, gali kreiptis ir jūs visada išklausysite.

Būkite atlaidus sau

Nebauskite savęs ir nesigraužkite, jei dėl darbo teks praleisti kokį svarbų vaiko pasirodymą.

Supraskite, kad neįmanoma būti tobulu tėčiu ar mama, ir nesvarbu, ar visą dieną dirbate toli nuo namų, ar esate namuose. Vietoj to, kad graužtumėte save, kitaip pasidėliokite dieną, kad jūs, kaip tėvas, išspręstumėte tas laiko stokos problemas, ir kitą kartą pavyktų geriau.

Be to, kurkite realistinius lūkesčius sau, sutuoktiniui ir vaikams. Jei esate perdegęs nuo darbo reikalavimų, pripažinkite tai savo šeimai. Tai nepadaro jūsų egoistu. Tai tiesiog reiškia, kad jums rūpi jūsų savijauta ir sveikata. Nebūtina turėti tobulą tėvą vaikams, svarbu turėti teisingą. Būkite sau atlaidus.

Palepinkite save

Paprastai neįmanoma pailsėti tėvams, kurie derina darbą su šeima. Kad laikinai atsiribotumėte nuo streso ir visiško pervargimo, suplanuokite dienas, kuriomis padarysite ką nors ypatingo sau.

Tai gali būti SPA procedūra, pasibuvimas su draugais, kompiuteriniai žaidimuose ir visa kita veikla, kuri padėtų jums atsipalaiduoti. Jei jūsų darbo kalendorius yra „perkrautas“ darbų ir planų, galite skirti bent 10 minučių per dieną, kad atsipalaiduotumėte netrikdydami darbo ar šeimos. Darbe naudokite efektyvias laiko valdymo metodikas, kurios supaprastina kasdienį darbą ir mažina stresą.

Suderinti sudėtinga, bet įmanoma

Derinti tėvystę ir darbą tikrai nėra lengva, tačiau šie paprasti patarimai padės sumažinti stresą ir būti tikriems, kad atradote pusiausvyrą: šeima bus tinkamai pasirūpinta, o darbo užduotys – įvykdytos.

Gerai planuodami, organizuodami ir mėgindami atrasti pusiausvyrą, galite priversti savo susikurtą sistemą veikti.

Jaučiatės kaltas, kad paliekate vaiką vieną namuose? Skaitykite:

Susiję straipsniai

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?

Alkoholio vartojimas prie vaikų: ką reikėtų žinoti?

Nemažai tėvų domisi, ar pagal įstatymus prie vaikų galima vartoti alkoholį ir ar už tai negrės jokios sankcijos.

Kaip pagerinti santykius su vaiku? 5 aktualūs tėvystės konsultantų patarimai

Jei domitės sąmoninga tėvyste, esate teisingame kelyje ir dėl savo vaikų darote daugiau nei standartiniai tėvai.