Kaip užmigdyti kūdikį? (246)

Miegantis kūdikis Iren_Geo | Shutterstock.com

Kūdikiai miega išties daug – priklausomai nuo amžiaus, kūdikiai „pramiega“ daugiau nei pusę paros. Tad migdymas - svarbi ir nemažai laiko užimanti kūdikio priežiūros dalis. Ką daryti, kad migdymas būtų kuo paprastesnis, sklandesnis ir greitesnis?

Kiek miego reikia kūdikiui?

Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiai turėtų miegoti daugiau nei pusę paros:

 • Naujagimiai ir kūdikiai iki 3 mėn. - 15-18 val. per parą;
 • 3-6 mėn. kūdikiai - 15-16 val. per parą;
 • 6-12 mėn. kūdikiai - 13-14 val. per parą;
 • 1-2 metai vaikai - 12-14 val. per parą.

Naujagimių miegas susideda iš 6–7 trumpų, vienodų miego tarpsnių, tačiau jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais galima įžvelgti besiformuojantį kūdikio nakties miego ir dienos pogulių ritmą. Iš pradžių „atsiskiria“ ilgasis nakties miegas ir daug trumpų dienos miegelių - pogulių. Vėliau nakties miegas išlieka ilgas, o dienos miegelių skaičius mažėja, tačiau vieno pogulio trukmė - ilgėja.

Plačiau skaitykite:

Kokie ženklai rodo, kad kūdikis yra pavargęs?

Sklandaus kūdikio migdymo raktas yra gebėjimas atpažinti pirmuosius kūdikio nuovargio ženklus ir jį migdyti laiku - prisiminkite, kad pervargusį, perdėm daug stimuliacijos gavusį, suirzusį vaiką užmigdyti yra gerokai sunkiau.

Pagrindiniai požymiai, kad kūdikis yra pavargęs (nuo pirmųjų nuovargio ženklų iki pervargimo):

 • Kūdikis trina akytes, ausytes, rankomis dengiasi veiduką;
 • Žiovulys;
 • Kūdikiui sunku sukoncentruoti žvilgsnį, klajojantis žvilgsnis, žiūrėjimas tarsi į niekur;
 • Kūdikis nusisuka nuo tėvų, žaislų;
 • Suspausti kumšteliai (būdinga pirmaisiais gyvenimo mėnesiais);
 • Kūdikis veiduku įsikniaubia į tėvų glėbį;
 • Pirštų, delnų čiulpimas, čiulptuko norėjimas (jeigu kūdikis jį naudoja);
 • Krūties ar buteliuko prašymas (jeigu kūdikis įpratęs migdytis valgydamas);
 • Suprastėjusi judesių koordinacija, nerangumas;
 • Irzlumas, pyktis, verkimas;
 • Kūdikį labai sunku nuraminti.

Kaip užmigdyti kūdikį: veiksmingi patarimai

Laikykitės dienotvarkės. Dienotvarkės įvedimas padeda tiek kūdikiui, tiek ir jo tėvams gyventi paprasčiau ir harmoningiau. Dienotvarkė sumažina riziką, kad kūdikis bus perstimuliuotas, pervargęs r perdėm išalkęs, ji padeda sukurti pastovesnį miego ritmą, lengviau užmigti ir giliau bei ilgiau miegoti.

Plačiau skaitykite:

Nelaukite, kol kūdikis pervargs. Perstimuliuoti ir per ilgai būdraujantys kūdikiai sunkiau užmiega, dažniau pabunda, o ir jų miegas nėra toks kokybiškas, koks turėtų būti. Tad nereikėtų laukti, kol kūdikis pervargs ir jį pradėti migdyti pastebėjus pirmuosius nuovargio ženklus.

Plačiau skaitykite:

Išbandykite skirtingus migdymo būdus. Tiek kūdikiai, tiek ir šeimos yra skirtingos, tad vertėtų pasidomėti įvairiais migdymo būdais, juos išbandyti ir išsirinkti priimtiniausią jūsų mažyliui ir jums. Pavyzdžiui, vieniems kūdikiams ir jų tėvams puikiai tinka supimas ant rankų iki kol mažylis kietai įminga, tačiau kitiems priimtiniau kūdikį išmokyti užmigti savarankiškai.

Plačiau skaitykite:

Įveskite miego ritualą. Miego ritualas yra kiekvieną dieną prieš miegą kartojama veiksmų seka, pavyzdžiui, maudymas, dantukų valymas, masažas, pižamos apsivilkimas, lopšinės dainavimas, galvelės glostymas, konkretaus miego žaisliuko ar migduko padavimas. Miego ritualo tikslas: nuteikti mažylį miegui ir jį lengviau užmigdyti.

Plačiau skaitykite:

Pasitelkite baltąjį triukšmą. Pastebėta, kad baltasis ir rožinis triukšmas padeda lengviau užmigti, giliau miegoti, pagerina miego kokybę tiek suaugusiems žmonėms, tiek ir kūdikiams. Manoma, kad baltas triukšmas taip puikiai veikia kūdikius (ypač naujagimius), nes jis sukuria panašią garsinę atmosferą į buvusią mamos įsčiose.

Plačiau skaitykite:

Išbandykite vystymą. Naujagimius ir kūdikius iki 2-3 mėn. galima vystyti. Vystymas daugeliui mažylių padeda nurimti ir lengviau užmigti bei ilgiau ir giliau miegoti.

Plačiau skaitykite:

Pasirūpinkite saugia miego aplinka. Miegui kūdikius (ypač naujagimius ir apsiversti nemokančius mažylius) reikėtų guldyti ant nugaros, ant tvirto čiužinio. Kūdikio lovelėje neturėtų būti jokių perteklinių daiktų, minkštų pagalvių, žaislų, „palaidų“ pledukų ir pan., nes tai yra vieni iš staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizikos faktorių. Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) tikimybę padidina ir kūdikio perkaitinimas, per aukšta oro temperarūra kambaryje, kvėpavimas tabako dūmais, tad migdomo kūdikio nereikia perdėm šiltai aprengti, apklostyti, o kambarį prieš miegą vertėtų išvėdinti.

Plačiau skaitykite:

Dažniausios kūdikio migdymo problemos ir jų sprendimo būdai

Kūdikis užmiega tik su labai daug „pagalbos“. Vieniems kūdikiams pakanka pižamos perrengimo ir veiduko paglostymo padėjus į lovelę, o kitus tenka ilgai supti ant kamuolio, čiūčiuoti ant rankų, dainuoti lopšines. Tai kiek „pagalbos“ reikia kūdikiui yra labai individualu, tačiau galite ją palaipsniui mažinti ir po truputį mokyti kūdikį užmigti savarankiškai.

Pavyzdžiui, jeigu kūdikis užmiega tik jums jį laikant glėbyje ir šokčiojant ant kamuolio, visų pirma, sumažinkite šokčiojimo intensyvumą, po poros dienų ant kamuolio nebešokčiokite, o tik lengvai sūpuokitės, dar po poros dienų, imkite trumpinti buvimo ant kamuolio laiką (t.y. trumpai pasisupkite ant kamuolio, o tuomet atsistokite ir toliau lengvai sūpuokite kūdikį stovėdami), galiausiai kamuolio visiškai atsisakykite.

Analogiškai, t.y. kas 2-3 dienas vis mažindami intensyvumą ar trukmę, galite atsisakyti ir kitų migdymo „pagalbų“: ilgo nešiojimo, intensyvaus supimo, vežiojimo vežime ir kt.

Kūdikis užmiega tik ant rankų. Kūdikiams natūralu siekti tėvų artumo, tačiau nuolatinis migdymas ir vadinamasis kontaktinis miegas tik ant rankų gali varginti. Siekiant išmokyti kūdikį užmigti savarankiškai reikėtų neskubėti, migdymo ant rankų atsisakyti palaipsniui ir kurti naujas miego asociacijas. Pavyzdžiui, kūdikį tebemigdykite ant rankų, beužmiegantį perkelkite į lovelę, tačiau ir iki pat užmigimo palaikykite jį apglėbę delnais. Po poros dienų sutrumpinkite apglėbimo laiką ir paguldytą kūdikį tik švelniai glostykite, dar po poros dienų imkite mažinti ir kūdikio nešiojimo laiką - guldykite į lovelę ir glostykite kiek budresnį kūdikį.

Plačiau skaitykite:

Kūdikis užmiega tik valgydamas. Jei vaikas ilgą laiką užmigdavo žįsdamas krūtį ar buteliuką, jo sąmonėje atsiranda asociacija „maistas-miegas“ arba „čiulptukas-miegas“. Kai šių „pagalbininkų“ nėra šalia, užmigti jam nebepavyksta. Jei norite, kad kūdikis išmoktų užmigti pats, šių asociacijų reikia atsikratyti.

Plačiau skaitykite:

Pervargęs kūdikis sunkiai užmiega. Nuostata, kad kūdikis nemiega, nes jis nėra pakankamai pavargęs dažniau yra klaidinga nei teisinga. Labai dažnai pasitaiko, kad kūdikis yra ne nepakankamai pavargęs, o pervargęs ir būtent todėl jį užmigdyti yra labai sunku. Siekiant išvengti pervargimo reikėtų laikyti dienotvarkės ir pradėti kūdikį migdyti pastebėjus pirmuosius nuovargio ženklus (pavyzdžiui, akyčių, ausyčių ar veiduko trynimą, apsiblaususį ir nesukoncentruotą žvilgsnį, sumažėjusį susidomėjimą jumis ar žaislais).

Plačiau skaitykite:

Kūdikiui prasidėjo miego regresas. Miego regresas (arba miego regresija) yra nuo kelių dienų iki mėnesio (kartais net iki 6 savaičių) trunkantis laikotarpis, kuomet pasikeičia (paprastai pablogėja) vaiko miego įpročiai. Miego regreso išvengti ar sutrumpinti nepavyks, tačiau naudinga žinoti laikotarpius, kada jo galima tikėtis, mokėti jį atpažinti, atskirti nuo kitų su miegu susijusių problemų ir šį laikotarpį paprasčiausiai „išlaukti“.

Plačiau skaitykite:

Dygstančių dantukų skausmas, pilvo diegliai ir kitos sveikatos bėdos gali stipriai sutrikdyti kūdikio miegą. Tad jeigu kūdikis staiga ėmė sunkiau užmigti, pradėjo dažniau prabusti, suprastėjo jo miego kokybė, vertėtų įsitikinti, ar mažyliui nieko neskauda, ar jis nekarščiuoja, ar nėra kitų ligos požymių (pavyzdžiui, bėrimų, akių traiškanojimo).

Susiję straipsniai

Ką daryti, kad kūdikis greičiau užmigtų? Patarimai išsekusiems naujagimio tėvams

Kūdikis sunkiai užmiega, o jūs esate pervargę nuo naktinio budėjimo prie jo lovytės? Labiausiai už viską pasaulyje svajojate apie vakarinę ramybę?

Kokios 4 kūdikių miego problemos pasitaiko dažniausiai ir kaip jas spręsti?

Dėl kūdikio miego įpročių negalite ramiai išsimiegoti naktį? Visų pirma žinokite, kad su šia problema susiduria didžioji dauguma tėvų.

Tėvų miegas su kūdikiu: ar tai saugu?

Daugelyje šeimų mažyliai miega kartu su tėvais, nors šie išgirsta prieštaringų vertinimų ir sutrinka: „Ar tikrai gerai darome?“.

Naujausi komentarai

 1. Giedre1234
  Giedre1234 prieš 1 m.

  Sveiki kaip reikia pavalgiusi kudiki uzmigdyti ?

 2. kristute1
  kristute1 prieš 1 m.

  Giedre1234 parašė:
  Sveiki kaip reikia pavalgiusi kudiki uzmigdyti ?

  Pabandykit panešiot stačią, gal pasupt ar ant gimnastinio kamuolio atsisėdus paspyruokliuot. Bet maniškiai tiek sūnus, kai mažas buvo, tiek dabar dukra kol žindomi, namuose tai tik prie krūties užmiega

 3. User has not uploaded an avatar
  Zauza prieš 1 m.

  Giedre1234 parašė:
  Sveiki kaip reikia pavalgiusi kudiki uzmigdyti ?

  Paguldydavau ir miegodavo, niekada nesupau

  Giedre1234 parašė:
  Sveiki kaip reikia pavalgiusi kudiki uzmigdyti ?

  Paguldydavau ir miegodavo, nepratinau prie supimu ir niekada ju nereikejo

 4. User has not uploaded an avatar
  Ano-mis prieš 1 m.

  kristute1 parašė:
  Pabandykit panešiot stačią, gal pasupt ar ant gimnastinio kamuolio atsisėdus paspyruokliuot. Bet maniškiai tiek sūnus, kai mažas buvo, tiek dabar dukra kol žindomi,…

  Ar užmigimas prie krūties baigėsi tuomet, kai visai žindyti nustojot? Kaip užmigdydavote be krūties?
  Mano metinukas, bet užmiega tik žysdamas ir dienos metu mėgsta su papu miegoti, naktį, jei nėra jokių dantų dygimo, pilvelio skausmų - miegodamas paleidžia papą. Labai retais atvejais užmiega be papo vežime ar mašinoj.. jau galvoju, kada gi jis atsisakys papulio bent dienos metu.

 5. kristute1
  kristute1 prieš 1 m.

  Ano-mis parašė:
  Ar užmigimas prie krūties baigėsi tuomet, kai visai žindyti nustojot? Kaip užmigdydavote be krūties?

  Su sūnum tobulas variantas gavosi: kaip tik nustojau žindyt tada, kai jam nebereikėjo krūties užmigimui. Buvo likęs tik naktinis maitinimas. Užmigdavo man šalia gulint, už rankytės laikant 🙂 tiesiog vieną vakarą ėmė ir pradėjo taip užmigt. Buvo 15 mėn. jam, kaip baigėm šią draugystę