Pervargęs kūdikis sunkiai užmiega: ką daryti?

Pavargęs kūdikis guli ir žiovauja Ground Picture | Shutterstock.com

Kad ir kaip stengtumėmės laikytis griežtos dienotvarkės, kartais kūdikiai neišvengiamai pervargsta. Užmigdyti kūdikį ir taip jau gali būti nemažas iššūkis, tačiau kai mažylis pervargsta, tai padaryti gali būti dar sunkiau.

Svarbu žinoti, kad perstimuliuoti ir per ilgai būdraujantys kūdikiai sunkiau užmiega, dažniau pabunda, o ir jų miegas nėra toks kokybiškas, koks turėtų būti. Taigi, tėvai tarsi patenka į užburtą ratą: pervargęs mažylis sunkiau užmiega, nes nuovargis kaip tik ir neleidžia užmigti. Tad ką daryti?

Kokie ženklai rodo, kad kūdikis yra pervargęs?

Kūdikiai, kurie nepakankamai miega arba nemiega ilgiau, nei gali ištverti būdraudami, aktyviau reaguoja į stresą: jų organizme padidėja adrenalino ir kortizolio kiekis, todėl jie nepasitenkinimą gali rodyti vos tik paguldyti į lovelę.

Net iki 6 mėn. amžiaus kūdikiai negeba susikurti reguliarių miego ciklų, o kai pradeda jaustis pavargę, jie tiesiog nežino, kad jiems geriau jaustis padės miegas. Todėl tėvų pareiga – stebėti pirmuosius nuovargio simptomus ir neleisti, kad kūdikis visiškai pervargtų.

Pirmieji nuovargio požymiai: kūdikis trina akis, tampa kaprizingas, judina ausytes arba pirštu suka plaukus, žiovauja. Kai pastebėsite pirmuosius nuovargio pranašus, nedelsdami paguldykite kūdikį į lovelę.

Kartais kūdikio nuovargio simptomai yra akivaizdūs, o kartais – labai subtilūs, sunkiau pastebimi:

 • Kūdikis sunkiau užmiega;
 • Nuolat atrodo, kad mažylis tik snaudžia, o ne kietai įmiega;
 • Nakties miegas yra pakankamai trumpas;
 • Kūdikis yra dirglus, neramus, kaprizingas, tampa mažiau pakantus net ir nedideliam diskomfortui;
 • Kūdikis užmiega atsitiktinai (pavyzdžiui, sėdėdamas maitinimo kėdutėje, ant grindų žaisdamas su žaislais ir pan.);
 • Kūdikio nuovargį liudija ir verksmas: kūdikis pradeda verkti nesant kitų priežasčių, verksmas stiprėja.

Kaip kūdikį apsaugoti nuo pervargimo?

Pirmiausia įsitikinkite, kad kūdikis turi pakankamai laiko ilsėtis: mažiau žaidimų, lavinimo, išvykų ir kitų veiklų, kurioms laiko dar tikrai rasite ateityje.

Būtina pasidomėti, kiek valandų per parą vidutiniškai turėtų miegoti skirtingo amžiaus kūdikiai. Pavyzdžiui, naujagimis turėtų miegoti apie 16–18 valandų, likęs laikas skirtas maitinimui, sauskelnių keitimui, maudynėms bei kitoms higienos procedūroms. 1 mėn. kūdikiui reikia miegoti 15–17 valandų, o kuo kūdikis vyresnis, tuo labiau trumpėja miego laikas. Pavyzdžiui, 12 mėn. sulaukęs mažylis jausis visiškai pailsėjęs, jei per parą miegos apie 13 valandų (1–2 poguliai, kurių bendra trukmė yra iki 2–3 val., ir bent 11,5 val. trunkantis nakties miegas).

Plačiau skaitykite:

Taip pat pasistenkite laikytis dienotvarkės – gultis, keltis, valgyti ir atlikti kitas veiklas visuomet panašiu laiku (tiesa, šie patarimai nėra aktualūs naujagimiams), o artėjant miego laikui kūdikio nestimuliuokite. Tai reiškia, kad likus bent pusvalandžiui iki ruošimosi miegoti reikėtų nebepradėti aktyvių žaidimų, išjungti televizorių, radiją ar kitus ramybę trikdančius prietaisus.

Plačiau skaitykite:

Kaip užmigdyti pervargusį kūdikį?

Žinoma, pervargusį kūdikį paguldyti ir užmigdyti bus sunkiau, tačiau tai nėra neįmanoma. Keli patarimai, ką galite išbandyti:

 • Pabandykite geriau perprasti kūdikio miego įpročius ir nuraminti kūdikį. Labai svarbu žinoti apie „pabudimo langus“ – laiką, kurį kūdikiai gali išbūti būdraudami. Šie langai skiriasi priklausomai nuo kūdikio amžiaus. Pavyzdžiui, naujagimis per valandą gali būti budrus ir vos kelias minutes, 1 mėn. kūdikiai nemiegoję išbus iki valandos ir ilgiau, o 3 mėn. kūdikis budrus gali išbūti iki dviejų valandų. Tiesa, visuomet atsiminkite, kad kiekvienas kūdikis yra unikalus.
 • Susikurkite miegui pasiruošti padedančius ritualus: kūdikį nuprauskite, pakeiskite sauskelnes, perrenkite pižama, padainuokite lopšinę ar paskaitykite pasakėlę, tada trumpai pasūpuokite, pamasažuokite, duokite atsigerti. Visi šie nedideli ritualai padės lengviau pereiti iš budrumo stadijos į miego režimą ir duos smegenims signalą, kad laikas miegoti. Prieš pietų miegą atlikite tik kai kurios ritualus (t.y. parinkite trumpąją migdymo versiją). Kūdikiui pervargus, ritualų neatsisakykite, tačiau juos sutrumpinkite.
 • Kūdikius iki 8 sav. galite suvystyti ir guldyti į lovelę tamsiame kambaryje be jokios papildomos stimuliacijos (šviečiančių, grojančių žaislų ar pan.).
 • Išbandykite baltąjį triukšmą. Baltuoju triukšmu yra vadinami garsai, kurie veikia raminančiai. Jie padeda kūdikiui užmigti ir teigiamai veikia net ir pervargusius, suirzusius mažylius.
 • Oda prie odos kontaktas kūdikius veikia raminančiai ir padeda jiems lengviau užmigti. Jeigu nenorite išrengti kūdikio, galite jį tiesiog pasiguldyti sau ant krūtinės ir ramiai, giliai, lėtai kvėpuoti - jūsų tolygus kvėpavimas, krūtinės siūbavimas, širdies plakimas padės kūdikiui nurimti bei užmigti.
 • Kritiniu atveju, jeigu kūdikis labai pavargęs ir niekaip negali užmigti, padeda įvairios gurybės: migdymas vaikštant ir supant ant rankų, laikant glėbyje ir šokčiojant ant kamuolio, vežime ar važiuojant automobilyje, vaikštant su į nešioklę ar vaikjuostę įdėtu kūdikiu. Išbandę kelis būdus labai greitai pastebėsite, kuris tinkamiausias jūsų mažyliui. Tiesa, šiais būdas piktnaudžiauti nereikėtų, nes kūdikis gali greitai įprasti, pavyzdžiui, užmigti tik šokčiojant ant kamuolio, o tai ilgainiui (ypač kūdikiui paaugus ir pasunkėjus) gali lemti mažylį migdančios mamos ar tėčio nugaros, pečių, rankų skausmus.

Susiję straipsniai

Kaip užmigdyti kūdikį?

Migdymas - svarbi ir nemažai laiko užimanti kūdikio priežiūros dalis. Ką daryti, kad migdymas būtų kuo paprastesnis, sklandesnis ir greitesnis?

Patarimas: ką daryti, kad kūdikiui būtų patogu vėsiomis naktimis?

Atėjus žiemai, nors namuose gali pasirodyti šilta, vis tik svarbu žinoti, kaip išlaikyti kūdikio šilumą, kad jis jaustųsi maksimaliai patogiai.

Miegodamas kūdikis knarkia: ar tai normalu?

Ką reikėtų žinoti apie kūdikių knarkimą, kodėl apskritai kūdikiai knarkia ir kada reikėtų pasirodyti gydytojui?