Kaip sukurti tinkamą mokymosi erdvę vaikui namuose?

Mergaitė ruošia namų darbus namuose Africa Studio | Shutterstock.com

Spalvinga, vaikui patraukli mokymosi aplinka klasėje – labai svarbu. Ne mažiau svarbu tokią erdvę sukurti ir namuose.

Tinkama mokymosi vieta, kuri ne tik apgalvota, bet ir kūrybiškai spalvinga, gali padėti mokiniui susikaupti, skatinti kūrybiškumą, pakelti nuotaiką, net didinti motyvaciją mokytis, pavyzdžiui, skaityti ir rašyti.

Tinkama vieta

Daliai tėvų galbūt gali kilti klausimas, kodėl vaikas negali tiesiog šokti ant sofos ir atlikti namų darbus sėdėdamas ant jos. Žinoma, gali. Bet tai nėra geriausias pasirinkimas.

Neturėdamas konkrečios, būtent jam skirtos darbo ir mokymosi vietos, jūsų atžala gali blaškytis, neturėti reikalingų daiktų po ranka ir paprasčiausiai nejausti stabilumo ir disciplinos. Principas „žaidžiu, kur noriu, ir mokausi, kur noriu“ – tikrai ne pati didžiausia motyvacija vaikui.

Sofa yra komfortiška ir labai patogi vieta poilsiui, bet mokslams, disciplinos ugdymui ir savirealizacijai ugdyti ji netinka.

Kodėl svarbu turėti konkrečią erdvę mokslams:

  • tinkama – konkrečiai ugdymuisi – skirta vieta leidžia vaikui suprasti, kad mokslai yra svarbi gyvenimo dalis, galima sakyti, – prioritetinė, reikalaujanti atskiros erdvės ir laiko sąnaudų;
  • tai paskatina mokinį tyrinėti pasaulį ir suvokti, kad mokslai yra visur aplinkui, o ne vien tik mokyklos klasėje;
  • tai įkvepia vaiką skaityti ir rašyti laisvu nuo pamokų metu bei mokytis savarankiškai.

Sukurdami mokiniui ypatingą ir tinkamą mokymosi aplinką, jūs padedate jam įgauti naujų įgūdžių ir pakeliate jo ūpą mokytis, o tai ilgam paveiks jo gyvenimą.

Padėkite savo atžalai augti ir mokytis. Įkvėpkite vaiką, įskiepykite jam žingeidumą, smalsumą ir meilę mokslams. Kaip tai padaryti? Aptariame toliau.

Vietos planavimas

Nerimaujate, kad tobulam vaiko mokymosi kampeliui sukurti prireiks didelių sąnaudų? Tam visai nereikia milžiniško biudžeto. Užteks trupučio pastangų ir kūrybingumo.

Atkreipkite dėmesį, koks yra jūsų vaiko mokymosi stilius, kaip jis mokosi ir kaip bendrauja su pasauliu. Kas jis: vizualas, audialas, o gal – kinestetikas?

Įdomu sužinoti, koks jūsų vaiko mokymosi stilius? Atlikite testą!

Paklauskite savęs:

  • ar jis aktyvus? Ar be vargo gali išsėdėti ilgai?
  • Ar mėgsta tylą, o gal – priešingai – ramią, švelnią muziką?
  • Kokios spalvos yra jo mėgstamiausios? Kas jam labai patinka? Gal jis mėgsta kino ar knygų superherojus, o gal – kažkokius gyvūnus?
  • Ar mėgsta, kai šalia jo – daug daiktų, o gal jis – minimalizmo mėgėjas?
  • Ar lengviau susikaupia ir išlaiko dėmesį uždaroje, ar – atviroje erdvėje?

Stebėkite vaiko poreikius. Susidarysite bendrą vaizdą ir bus paprasčiau suprasti, kokie daiktai tikrai turėtų būti vaiko mokymosi erdvėje. Nepamirškite: sėkmingai mokymosi erdvei sukurti visai nereikia daug daiktų ir didelių išlaidų.

Konkreti vieta 

Atskiras kambarys vaiko mokslams? Dauguma šeimų negali sau leisti tokios prabangos. Ir tai iš tiesų visai nebūtina. Juk yra daugybė kitų būdų, kaip sukurti mokslams tinkamą aplinką.

Mokymosi erdvė – tai ne kvadratiniai metrai. Tai, visų pirma, nuoseklumas. Ir visai nesvarbu, ar skirsite tam visą kambarį ar tik jo dalį, ar apskritai sukursite mobilią mokymosi vietą, pavyzdžiui, ištrauksite sudedamą kėdę ir stalą, kai ateis laikas mokytis. Dar vienas mobiliosios mokymosi vietos pavyzdys – mokslų dėžutė su visais būtiniausiais daiktais, kurią vaikas galės atsinešti prie virtuvės stalo. Vaiko mokslų vieta gali tapti ir konkretus – tik jam parengtas – stalas svetainėje.

Svarbiausia – parūpinti vaikui tinkamą vietą ir mokyti disciplinos. Ugdyti stabilumo ir konkretumo jausmą. Tik paskyrę konkrečią vietą namuose vaiko mokslams leisite jam suprasti, kad jo mokslai yra svarbūs ir kad juos be galo vertinate, nes specialiai pagalvojote apie vietą.

Vietos tvarka

Paskyrę konkrečia vietą, pašalinkite blaškančius ir nereikalingus daiktus, pavyzdžiui, žaislus, žaidimus, žurnalus, ir viską, kas nereikalinga, kas gali kelti chaosą, blaškyti ir trukdyti vaiko produktyvumui. Leiskite vaikui susitelkti į mokslus. Atminkite: mažiau daiktų, daugiau koncentracijos.

Patogi vieta

Kaip ir suaugusieji, vaikai mėgsta komfortą. Kuo patogesnė mokymosi vieta – tuo daugiau motyvacijos. Padovanokite mokyklinukui sėdmaišį, kuriame jis patogiai įsitaisytų skaitydamas, arba šiltą jaukų ryškiaspalvį pledą. Suasmeninta erdvė vaiką dar labiau motyvuos!

Vizualiai patraukli erdvė

Smegenys mėgsta būti vizualiai stimuliuojamos. Raskite būdą, kaip sukurti kūrybišką, įkvepiančią, vizualiai patrauklią erdvę, leisiančią vaiko mintims klajoti ir kurti istorijas. Čia gali pasitarnauti nedideli paveikslai, plakatai, nuotraukos ir kiti pozityvumą skatinantys daiktai. Svarbu, kad tai suteiktų vaikui įkvėpimo, saugumo ir laisvės pojūtį.

Pakabinkite įdomių ir ugdančių plakatų. Tai gali būti pasaulio žemėlapiai, gyvūnų nuotraukos, ir viskas, kas tik gali sudominti mokinį. Greta, kad mokytųsi pats susidėti kitos dienos daiktus į kuprinę, gali būti pakabintas ir pamokų tvarkaraštis.

Svarbiausia – atskirti tai, kas naudinga, nuo to, kas gali trukdyti. Vaizdinė medžiaga turi skatinti mokytis, o ne blaškyti, tad mylimiausio atlikėjo plakatas šiuo atveju vargu ar tiks.

Geras apšvietimas

Apšvietimas – be galo svarbi sudėtinė vaiko mokymosi vietos dalis.

Tyrimai parodė, kad nepakankamas apšvietimas klasėje gali turėti neigiamos įtakos mokinių miego ritmui ir dėmesio sutelkimui. Kiti tyrimai parodė, kad natūralus apšvietimas (imituojantis tikrą saulės šviesą) teigiamai veikia jų lankomumą, pasiekimus mokykloje ir bendrą sveikatos būklę.

Nėra tinkamo apšvietimo vaiko mokymosi erdvėje? Naudokite veidrodį. Pastačius jį prieš langą, atsispindės daugiau natūralios šviesos. Be to, kambarys atrodys vizualiai šviesesnis!

Kuo daugiau knygų namuose

Tyrimai rodo, kad vaikai, kurių namuose gausu knygų, pasiekia geresnių rezultatų nei jų bendraamžiai. Pasirūpinkite, kad jos gulėtų prieinamoje vietoje.

Visai nesvarbu, ar pirksite knygas knygyne, ar imsite iš bibliotekos. Kuo daugiau jų namuose – tuo geriau! Pilnos lentynos knygų įkvėps vaiką mokslams, paskatins jį skaityti, domėtis naujais dalykais, tyrinėti.

Pomėgiai ir interesai

Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – įsitikinti, kad mokymosi vieta įkvepia vaiką, kad yra jam ypatinga. Ji būtinai turi atitikti vaiko pomėgius ir interesus.

Kas motyvuoja jūsų vaiką? Kas kelia jam susidomėjimą? Kokius dalykus jis mėgsta ir domisi jais?

Atminkite, kad vaiko mokymosi erdvė turėtų keistis tolygiai keičiantis jo interesams, ugdymosi gebėjimams, pomėgiams. Suteikite jam laisvę keisti dalykus. Tegu ir jis kuria savo mokslų kampelį namuose, prideda kažką „nuo savęs“ ir pataria: erdvė, prie kurios kūrimo prisidėjo ir vaikas, jam tikrai taps išskirtinė.

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2024-2025 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?