Kaip tinkamai rūšiuoti atliekas?

Šeima rūšiuoja šiukšles Estrada Anton | Shutterstock.com

Atliekų rūšiavimas – tai nemažai kruopštumo ir žinių reikalaujantis procesas. Rūšiuodami atliekas neretai suabejojame, į kurią šiukšlių dėžę, o po to – ir į kurį konteinerį mesti vienas ar kitas atliekas. Todėl pakuotes tvarkančios organizacijos ir įmonės internete yra pateikusios universalias atliekų rūšiavimo taisykles. Jas trumpai ir apžvelgsime. 

Plastiko atliekų rūšiavimas

Į plastiko konteinerius galima mesti: plastikinius butelius, dėžutes, indelius, maisto produktų pakuotes (taip pat ir tetrapakuotes (TetraPak) nuo pieno, sulčių ir kt.), visų tipų plastikinius ir polietileninius maišelius, tarą nuo buitinių priemonių, plėvelę, plastikinius žaislus (be elektronikos). 

Į plastiko atliekų konteinerius galima mesti ir metalą: dangtelius, skardines, kepimo skardas, smulkias metalo be priemaišų atliekas. 

Į plastiko konteinerius negalima mesti šių atliekų: panaudotų higienos reikmenų – dantų šepetėlių, skutimosi peiliukų; aerozolinių flakonėlių (pvz., nuo skutimosi putų, dezodorantų ir kt.), švirkštų bei kitų medicininių atliekų, dažų indų, tepaluotų pakuočių, pakuočių nuo aušinimo skysčio, elektronikos įrangos. 

Kaip paruošti plastiko pakuotes rūšiavimui? 

  • Reikėtų iš jų išpilti skysčius, užsukti dangtelius. 
  • Indus, kuriuose liko padažo, riebalų, aliejaus likučių, reikėtų išskalauti.

Stiklo atliekų rūšiavimas

Į stiklo konteinerius galima mesti: stiklinius butelius (išskyrus nuo dezinfekcinių priemonių), stiklainius (būtinai be metalinių dangtelių), stiklinius indus, pakuotes, stiklo duženas ir atraižas. 

Į stiklo konteinerius negalima mesti šių atliekų: veidrodžių, keramikos, porceliano, krištolo, elektros lempučių, stiklo paketų, automobilių stiklų, televizorių ekranų. Šios atliekos surenkamos stambiagabaričių atliekų aikštelėse. Elektronikos atliekos surenkamos specialiuose punktuose.

Išmetant stiklo atliekas (pakuotes): 

  • nebūtina jų išplauti; 
  • nebūtina nulupti etikečių;
  • reikia iš jų išpilti skysčius.

Popieriaus atliekų rūšiavimas

Į popieriaus konteinerius galima mesti: laikraščius, žurnalus, kartoną, vokus, reklaminius gaminius (skrajutės, lankstinukai ir kt.), knygas, maisto pakuotes (jos turėtų būti sausos ir švarios), dovanų pakuotes ir pakavimo popierių. Galima mesti sąvaržėlėmis ar lipnia juosta suklijuotą popierių.

Į popieriaus konteinerius negalima mesti šių atliekų: vienkartinių servetėlių, sauskelnių, ištepto ar plastiku dengto popieriaus, dokumentų segtuvų. Šios atliekos priskiriamos prie buitinių.

Daugiau vertingos informacijos apie atliekų rūšiavimą ieškokite čia.

Norite mokyti vaikus rūšiuoti šiukšles ir supažindinti juos su tvaresniu gyvenimo būdu? Skaitykite:

Susiję straipsniai

Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis. Sausas oras kenkia odai, gali tapti alergijų, astmos, sinusito priežastimi.

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.