Kaip užtikrinti vaikų saugumą socialiniuose tinkluose?

Mergaitė šypsosi žiūrėdama į mobilųjį telefoną YAKOBCHUK VIACHESLAV | Shutterstock.com

Mūsų vaikai neįsivaizduoja gyvenimo be socialinių tinklų ir būtų neteisinga drausti jais naudotis alfa kartai priklausančiam žmogui, tačiau tėvams itin svarbu mokyti vaikus atsakingo elgesio internete bei užtikrinti jų saugumą socialiniuose tinkluose.

Vaikų ir paauglių saugumas socialiniuose tinkluose

Siekdami užtikrinti vaikų ir paauglių saugumą socialiniuose tinkluose, nepamirškite šių patarimų:

Laikykitės taisyklių. Dauguma socialinių tinklų riboja vartotojų amžių ir leidžia jais naudotis nuo 13 metų. Tokio amžiaus paaugliai jau geba kritiškiau vertinti gaunamą informaciją, geriau suvokia grėsmes, gali elgtis atsakingai ir saugoti save.

Net jeigu jūsų jaunesnis nei 13 metų vaikas yra brandus, nereikėtų leisti jam susikurti socialinių tinklų paskyros, nes tai būtų tarsi žalia šviesa taisyklių pažeidinėjimui.

Ribokite ekrano laiką. Svarbu, kad buvimas prie ekrano neužgožtų kitų veiklų – gyvo bendravimo su artimaisiais ir draugais, mokymosi, popamokinės veiklos, aktyvaus laisvalaikio ir kt.

Saugokite asmeninę informaciją. Vaikas turi aiškiai suvokti, kas yra asmeninė informacija ir ją atskleisti tik tikrai patikimiems, už ekrano ribų pažįstamiems žmonėms. Asmeninė informacija, visų pirma, vardas, pavardė, adresas, asmens kodas, o taip pat prisijungimai prie socialinių tinklų paskyrų, lankoma mokykla, dienotvarkė ir bet kokia kita informacija, padedanti atskleisti žmogaus tapatybę, sužinoti jo buvimo vietą ir pan.

Paaiškinkite, kokie pavojai slypi socialiniuose tinkluose. Socialiniuose tinkluose labai lengva apsimesti tuo, kuo nesi, tad visas naujas pažintis reikia vertinti labai atsargiai.

Viskas, kas patenka į internetą, ten ir lieka. Per akimirką, neapgalvojus į socialinius tinklus įkelta arba privačiame susirašinėjime pasidalinta nuotrauka, atskleista informacija gali netrukus pasklisti labai plačiai, o tuomet „atsekti galus“ ir ją pašalinti bus neįmanoma.

Informaciją svarbu vertinti kritiškai. Paaugliams grėsmę kelia ne tik abejotinos pažintys, bet ir melaginga informacija, ypač susijusi su sveikata, dietomis, svaigalais, vaistais, pinigais.

Internete galioja tos pačios bendravimo taisyklės ir moralės normos. Patyčios ar netinkamas elgesys internete labai gajus, nes sėdėdami savo kambaryje, pasislėpę už ekrano jaučiamės drąsesni. Nepaisant to, vaikui svarbu periodiškai priminti, kad internetas yra žmonių bendravimo erdvė, tokia pati, kaip kavinė ar parkas, tad privalu elgtis gražiai, neiššaukiančiai, bendrauti draugiškai.

Domėkitės vaiko veikla socialiniuose tinkluose. Pagrindinė taisyklė, padedanti apsaugoti vaiką nuo įvairiausių negandų tiek realiame pasaulyje, tiek ir internete yra bendravimas. Aptarkite, ką vaikas veikia socialiniuose tinkluose, su kuo jis bendrauja, koks elgesys socialiniuose tinkluose, jo manymu, gali kelti grėsmę ir kodėl.

Jeigu kyla įtarimų, įveskite papildomas taisykles. Stipriai ribokite ekrano laidą, paskatinkite vaiką imtis papildomos, naujos veiklos už ekrano ribų (pavyzdžiui, lankyti baseiną) ar paprašykite vaiko kompiuteriu, telefonu ar planšete naudotis tik jums matant, t.y. svetainėje, virtuvėje, o ne užsidarius savo kambaryje.

Ženklai, kad vaikui kyla grėsmė socialiniuose tinkluose

Vaikai ir jų reakcijos į grėsmingas ar nemalonias situacijas yra skirtingos, tačiau tėvams reikėtų sunerimti, jeigu:

  • Vaikas vengia naudotis socialiniais tinklais, kompiuteriu, telefonu, planšete tėvų akivaizdoje;
  • Tėvams įėjus į kambarį vaikas staiga uždaro socialinių tinklų langus;
  • Vaikas susierzina, supyksta, kuomet tėvai ilgiau sukiojasi šalia, nes negali laisvai naudotis socialiniais tinklais;
  • Vaikas susierzina, supyksta, paklaustas apie savo veiklą socialiniuose tinkluose;
  • Net uždavus konkretų klausimą apie tai, ką vaikas veikia socialiniuose tinkluose, su kuo bendrauja, jis atsako labai lakoniškai, vengia papasakoti išsamiau;
  • Pasikeitė vaiko naudojimosi socialiniais tinklais įpročiai, t.y. jis stipriai į juos įniko arba atvirkščiai, ėmė vengti jais naudotis;
  • Pasikeitė vaiko elgesys plačiąja prasme, jis tapo irzlus, piktas, atžagarus arba labai tylus, liūdnas, prislėgtas.

Jeigu įtariate, kad vyksta kažkas negero, visų pirma, pasikalbėkite su vaiku. Jeigu jis negali jums atsiverti, pasiūlykite vaikui kreiptis į vaikų ar paauglių pagalbos liniją ar psichologą.

Vaikų kompiuterio, planšetės, telefono ir socialinių paskyrų tikrinimas turėtų būti kraštutinis žingsnis, nes įsibraudami į vaiko asmeninę erdvę galite tik pabloginti tarpusavio santykius, o tuomet bus dar sunkiau rasti konstruktyvų sprendimą ir padėti vaikui.

Susiję straipsniai

Vaikas keikiasi! Ką daryti?

Visi tėvai nori, kad jų mažieji jokiu būdu nesikeiktų - tai ir šiaip mandagiam žmogui nedera, ir stumia į nepatogią situaciją tėvus.

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.