Kalėdų simboliai, arba kodėl puošiame eglutę?

Kūdikis su Kalėdų senelio kepure Chirtsova Natalia | Shutterstock.com

Laukdami Kalėdų puošiame namus angeliukais, varpeliais, žvakelėmis, o garbingiausioje vietoje statome žaliaskarę eglutę. Ar kada susimąstėte kodėl?

Kalėdų eglutė

Žiemą, kuomet visa gamta miega, o plikų medžių šakose gaudžia vėjas, eglutė išlieka žalia. Tai amžinojo gyvenimo, nemirtingos sielos simbolis. Žalios eglutės šakos taip pat siejasi su palmių šakomis, kuriomis tikintieji sveikino į Jeruzalę įžengusį Jėzų.

Advento vainikas

Iš visžalių šakelių supintas vainikas, kaip ir Kalėdų eglutė, simbolizuoja amžiną gyvenimą, sielos nemirtingumą. Vainikas yra apskritas, jis neturi nei pradžios, nei pabaigos, o tai Dievo amžinybės ir absoliutumo simbolis. Advento vainike degančios keturios žvakės simbolizuoja keturias advento savaites.

Daugiau advento vainiko istoriją ir simboliką skaitykite:

Kalėdų senelis

Geriems vaikams dovanas nešantis Kalėdų senelis kildinamas iš šv. Mikalojaus, Miros vyskupo, žinomo dėl savo dosnumo ir dovanų dalijimo neturtingiems, atstumtiems, iškamuotiems negandų. Sakoma, kad gerasis vyskupas nepamiršdavęs ir vaikų - visuomet juos pavaišindavęs saldainiu ar duodavęs monetėlę.

Kalėdų kojinės

Kai kuriose šalyse priimta virš židinio pakabinti gražias kojines į kurias pridedama smulkių dovanėlių, skanėstų, vaisių. Kalėdų kojinės taip pat susijusios su šv. Mikalojumi. Pasakojama, kad gerasis vyskupas neturtingai šeimai per kaminą įmetė pinigėlių, kurie sukrito į virš židinio džiūti pakabintas kojines.

Kalėdų dovanos

Kalėdinės dovanėlės simbolizuoja aukso, miros ir smilkalų dovanas, kurias Trys karaliai įteikė gimusiam Jėzui. Kristui įteiktos dovanos simbolizuoja jo įvairialypę prigimtį. Garbę, turtus ir galybę reiškiantis auksas yra dovana karaliui, šventumą, išmintį ir Dievo palaimą reiškiantys smilkalai - dovana dievui, o gyvenimą ir jo baigtį, žmogiškumą simbolizuojanti mira skirta mirtingajam.

Angelas

Kalėdos krikščioniškoje simbolikoje, visų pirma, šviesos ir vilties šventė, o tai įkūnija angelai. Kalėdų angelas simbolizuoja nemirtingumą, dorybę, nekaltybę, meilę, gerumą ir dangišką prigimtį.

Varpelis

Varpeliai primena gaudžiančius bažnyčių varpus, skelbiančius Kristaus gimimą. Varpai sujungia žmonių ir dieviškąjį pasaulį, žemę ir dangų, žmones ir Dievą. Jų skambėjimas kviečia melstis, primena paklusti Dievo įsakymams, vertinti jo meilę.

Žvakė

Žvakės ne tik suteikia jaukumo ir šilumos tamsiais žiemos vakarais, bet ir yra svarbus Kalėdų simbolis, reiškiantis Kristaus šviesą ir meilę.

Kalėdų žvaigždė

Kalėdų žvaigždė įprasmina Kristaus gimimą, ji parodė kelią Jėzaus pasveikinti keliaujantiems išminčiams, tad tai vilties ir tiesos, teisingo gyvenimo kelio pasirinkimo simbolis.

Kalėdų gėlė

Kalėdų gėle vadinama puansetija išpopuliarėjo visame pasaulyje. Ji kilusi iš Meksikos, kurioje ši gėlė yra Betliejaus žvaigždės simbolis. Legenda pasakoja apie mažą, neturtingą berniuką, neturėjusį ką padovanoti Kristui per jo gimtadienį. Vaikas karštai meldėsi ir jo maldos buvo išklausytos - šalia pražydo nuostabaus grožio puansetija.

Kalėdų elniai

Per Kalėdas neapsieinama be elniukų figūrėlių, tačiau jų simbolika susijusi tik su palyginti nauju, XIX a. išspausdintu eilėraščiu, kuriame minimi Kalėdų senelio roges tempiantys elniai. Kupranugariai - gyvūnai, kurie gerokai labiau susiję su Kalėdomis, kadangi jais atjojo Jėzų sveikinę karaliai. Kupranugariai simbolizuoja ištvermę, kantrybę, ryžtą eiti teisingu keliu.

Kalėdų spalvos: raudona ir žalia

Kalėdinėje atributikoje dominuoja raudona ir žalia spalvos, simbolizuojančios Jėzaus misiją mirtingųjų ir nuodėmingų žmonių pasaulyje. Raudona - už žmonijos išganymą pralietas kraujas, o žalia - amžinojo gyvenimo pažadas.