Karpos ant vaiko kūno: ką reikėtų daryti?

Karpa ant vaiko rankos Ivanova Tetyana | Shutterstock.com

Karpos – tai nedideli gerybiniai sukietėjusios odos ploteliai dažniausiai nelygiu paviršiumi. Jos būna įvairių dydžių, formų ir atspalvių. Karpų gali atsirasti pačiose įvairiausiose vaikų kūno vietose, tačiau dažniausiai – ant plaštakų, ties alkūnėmis, pėdų, kelių, veido ir kt.

Tėvams karpos atrodo itin nemalonios viešnios ant vaiko odos, tačiau svarbu žinoti, kad didelės grėsmės jos nekelia.

Kodėl atsiranda karpų?

Karpų gali atsirasti bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau vaikai jų turi dažniau nei suaugusieji. Tiesa, ar vaikas turės, ar neturės karpų – tikra loterija: kai kurie jų turi beveik nuolat, kai kuriems karpa niekada nebuvo iškilusi.

Karpų sukėlėjas – žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Karpų ant rankų, kelių bei alkūnių srityje dažniau atsiranda neatsitiktinai: virusas lengviau prasiskverbia pro pažeistą odą (pavyzdžiui, pro nedidelius įbrėžimus, nubrozdinimus). Kai virusas odos paviršiuje aptinka palankią vietą, pradeda vystytis karpa. Ji gali augti ir kelis mėnesius ar net iki metų ir tik tuomet tampa pastebima.

Kaip atrodo karpos ir ar jos skausmingos?

Svarbu žinoti, kad skirtingose kūno vietose gali augti skirtingos karpos. Kai kurios iš jų yra lygios ir plokščios, kai kurios – didelės ir šiurkščios. Smulkios karpos neretai auga grupėmis. Jos gali būti odos spalvos, tamsesnės arba šviesesnės, kartais nusėtos smulkių juodų taškelių.

Karpos nėra skausmingi dariniai, tačiau gali erzinti, ypač jei iškilo ant nuolat liečiamos ar drabužių dirginamos vietos. Taip pat nemalonių pojūčių gali sukelti ant padų esančios karpos, nes vaikštant atrodo, tarsi bate būtų įstrigęs akmenukas.

Ar karpos yra užkrečiamos ir ar jos pavojingos?

Karpų sukėlėjas – mažos rizikos 6 ir 11 tipų ŽPV – gali plisti per paviršius, daiktus, asmens higienos priemones (pavyzdžiui, rankšluosčius) ir kt. Vaikai, kurie kramto nagus arba lupinėja juos supančias odeles, karpomis užsikrečia dažniau.

Taip pat karpų (tiek savo, tiek ant kito žmogaus kūno) nereikėtų liesti, trinti ar kasytis, nes virusas perduodamas ir tokiu būdu.

Karpos didelio pavojaus vaikų sveikatai nekelia, tačiau jų sukėlėjas – virusas, o jei vaiko imunitetas nusilpęs, karpos gali išplisti po visą kūną. Be to, karpos gali trikdyti vaiką, tapti patyčių priežastimi. Dėl to gydytojai rekomenduoja imtis gydymo.

Kaip karpos gydomos?

Karpų gydymo metodika priklauso nuo darinio tipo. Tik gydytojas gali nuspręsti, ar karpą geriau šalinti, ar laukti, kol ji išnyks savaime.

Kai kurių karpų atsikratyti – labai sunku, nes jos yra daugiasluoksnės, sudėtinga pasiekti ir aptikti jas sukėlusį virusą. Būtent dėl to pašalinta karpa po kurio laiko gali toje pačioje vietoje ataugti.

Svarbu

Karpų ant vaiko veido nereikėtų gydyti patiems, nepasikonsultavus su gydytoju, nes naudojant rūgštinius vaistus galima pažeisti vaiko odą, gali likti randų. Karpų negalima kirpti, suveržti siūlu ir taikyti kitų drastiškų gydymo būdų.

Dažniausiai karpoms gydyti pasirenkami šie būdai:

  • Karpų šalinimo priemonės iš vaistinės. Vaistinėse galima įsigyti pačių įvairiausių karpų šalinimo priemonių, pavyzdžiui, pieštukų, pleistrų ir t. t. Jose yra rūgšties, padedančios pašalinti negyvas karpų ląsteles, t. y. laikui bėgant karpa atitrūksta nuo sveikos odos.
  • Krioterapija (užšaldymas). Procedūros metu gydytojas specialia chemine medžiaga (kartais turinčia skystojo azoto) karpas užšaldo. Odai gyjant įprastai susiformuoja šašas. Siekiant visiškai sunaikinti virusą, kas kelias savaites procedūrą reikia kartoti, ir taip kelis mėnesius iš eilės.
  • Gydymas lazeriu taikomas, jei karpos nepavyko pašalinti kitais būdais. Pėdų karpoms pašalinti naudojamas smulkus lazeris. Norint pašalinti gilias karpas, procedūrą vėlgi gali tekti kelis kartus pakartoti.
  • Kiti gydymo būdai (deginimas, nugramdymas naudojant specialius įrankius, liaudiški metodai ir kt.).

Ar liaudiški karpų gydymo metodai – tikrai efektyvūs?

Prieš imantis įprastų karpų gydymo būdų, galima išbandyti liaudiškas priemones.

Karpoms gydyti plačiai naudojamos šios priemonės: karpažolės, šermukšnio, putino uogos, aviečių, kiečių, pelyno nuoviras, kiaulpienių, rūgščių obuolių, česnakų sultys ir kt.

Žydinti ugniažolė
Orest lyzhechka | Shutterstock.com

Žydinčios ugniažolės

Bene populiariausias ir dar mūsų močiučių naudotas augalas karpoms naikinti – ugniažolė. Karpą reikia kuo dažniau tepti iš augalo stiebelio tekančiu geltonu skysčiu. Ugniažolių sulčių yra daugelio preparatų nuo karpų sudėtyje.

Karpų prevencija

Siekdami išvengti karpų, vaikai darželiuose ir mokyklose turėtų naudoti atskirus rankšluosčius, nesidalyti avalyne, pirštinėmis ar kojinėmis ir kt.

Viešosiose vietose (pavyzdžiui, baseinuose, sporto salių persirengimo kambariuose ir pan.) nereikėtų vaikščioti basomis, nes galima užsikrėsti karpomis, nagų grybeliu, kitomis odos ligomis.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.